Jak dbać o środowisko?

Drobne zmiany w podejściu do dbania o środowisko nie wywołają wielkiej rewolucji w naszym życiu codziennym, ale staną się opłacalne zarówno dla nas, naszego bliskiego otoczenia, jak i całej przyrody. Nasze małe kroki na ścieżce ekologii zawsze są milowymi dla naszej planety.

Przez nasze nieodpowiedzialne podejście, konsumpcjonizm, pęd za pieniądzem, straciliśmy między innymi już niemal 20% lasów amazońskich, a wiele gatunków kręgowców zmniejszyło swoją liczebność. Degradacja fauny i flory to nasza wina. Sami niszczymy otaczającą nas przyrodę, w której żyjemy, z której dóbr korzystamy. Czy zastanowiliśmy się choć raz, co po nas pozostanie, jaki świat pozostawimy naszym dzieciom i wnukom?

Dbanie o środowisko  - proste sposoby i przydatne triki

1. Segregacja odpadów

To w zasadzie powinno już nam wejść w nawyk, zważając na ostatnie regulacje. Każdy mieszkaniec Polski ma obowiązek segregować odpady na kilka frakcji. Choć sama czynność nie sprawia nam trudności, kłopotliwe może być rozdzielenie produktów na rodzaje, szczególnie, że niektóre regiony mają różne wymagania. Starajmy się zachować we wszystkim rozsądek, postępować zgodnie z wytycznymi. Jeśli mamy wątpliwość co do danego odpadu, wrzućmy go do zmieszanych – nie zanieczyszczajmy innych frakcji.

Uwaga! Jeśli nie wymaga tego regulacja w naszym regionie, nie płuczmy plastiku przed umieszczeniem go w koszu (np. pojemników po jogurcie). W ten sposób bezsensowne zużywamy cenną dla środowiska wodę.

2. Dawanie rzeczom drugiego życia – naprawiaj, nie wyrzucaj

Jeśli masz coś wyrzucić, choć wiesz, że mogłoby się komuś przydać – nie umieszczaj tego w koszu. Daj tej rzeczy nowe życie. Jest mnóstwo miejsc, w których można ogłosić, że mamy coś do oddania/na sprzedaż.

Nie daj się zwieść konsumpcjonizmowi – na przykład delikatnie podniszczone buty mogą być uratowane przez szewca. Nie muszą od razu lądować na śmietniku. Sami też możemy znaleźć przydatne nam produkty w miejscach, w których daje się im drugie życie – na pchlich targach, znanych portalach aukcyjnych/sprzedażowych, second handach.

3. Sięganie po produkty z przetworzonych materiałów

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów wykonanych z materiałów poddanych wcześniej recyklingowi. Odpady w tym przypadku nie trafiają na wysypisko śmieci, nie zanieczyszczają środowiska, a docierają do specjalnych fabryk, w których przetwarza się je do ponownego użytku. Z takiej opcji korzysta między innymi znana marka Jordan, tworząc szczoteczki do zębów Green Clean. Ich rękojeść produkuje się w 100% z przetworzonego polipropylenu, którego bezpieczeństwo jest zatwierdzone przez FDA. Włosie z kolei tworzy się z nylonu pozyskanego z oleju rycynowego – jest więc w pełni biologiczne. Dodatkowo, opakowanie, w którym umieszczona jest każda szczoteczka do zębów Jordan Green Clean, jest także wykonane z przetworzonych materiałów.

4. Kupowanie tylko niezbędnych rzeczy

W czasach, w których dominuje wszechobecny konsumpcjonizm, trudno zachować zdrowy rozsądek i żyć w duchu zero waste i minimalizmu. Szczególnie, że na każdym kroku jesteśmy atakowani nowymi zachęcającymi reklamami, produktami, które cieszą oko, coraz to lepszymi technologiami. Spróbujmy się w tym wszystkim zatrzymać i pomyśleć, czego tak naprawdę potrzebujemy. Zacznijmy kupować tylko to, co jest nam niezbędne do życia. Nie wpadnijmy w manię kompulsywnego kupowania.

5. Ekologiczne sprzątanie domu

Starajmy się wybierać łagodne detergenty, które będą zarówno delikatne dla naszej skóry, jak i bezpieczniejsze dla środowiska. Są to często preparaty bazujące na naturalnych substancjach aktywnych bez zbędnych silnych surfaktantów. Unikajmy także środków pełnych sztucznych barwników i substancji zapachowych.

6. Szanowanie najbliższego otoczenia

Nauczymy siebie i swoich najbliższych dbania o środowisko. Kiedy jesteśmy na spacerze, wyrzucajmy śmieci do śmietników lub chowajmy je do torby, żeby później wyrzucić je w domu. Nie zaśmiecajmy trawników, naszej wspólnej przestrzeni! Prawdopodobnie nie postępujemy podobnie w domu – nie wyrzucamy przecież śmieci na podłogę, tylko do kosza. Na łonie przyrody zachowujmy się tak samo, jak u siebie w mieszkaniu. Traktujmy przyrodę jak nasz dom.

7. Oszczędzanie wody

O tym słyszymy od lat – oszczędzajmy wodę w każdym możliwym momencie. Starajmy się nie marnować jej między innymi podczas mycia zębów. Wystarczy na ten czas wyłączyć kran i odkręcić go tylko na czas płukania jamy ustnej i czyszczenia umywalki. Zaleca się także, by częściej wybierać prysznic zamiast kąpieli. Co jeszcze może pomóc w oszczędzeniu wody? Choćby zmywarka, która zużywa zdecydowanie mniej wody niż my podczas zmywania ręcznego.

Uwaga! Nie ma potrzeby płukania naczyń przed włożeniem ich do zmywarki – urządzenie powinno sobie z tym poradzić.

Pomyśl, że chociaż masz stały dostęp do bieżącej wody, inni nie mają takich udogodnień – szacuje się, że ponad miliard ludzi ma utrudniony dostęp do wody pitnej. Zacznij ją jeszcze bardziej szanować.

Dodatkowo:

 • nie depcz trawników;
 • nie koś trawy w czasie suszy;
 • nie drukuj maili, dokumentów, faktur, jeśli nie ma takiej potrzeby – postaw na elektroniczne rozwiązania;
 • zaopatrz się w dzbanek filtrujący wodę;
 • wybieraj się na zakupy z własnymi reklamówkami, a jeśli zdarzy Ci się zapomnieć, kupioną w sklepie wykorzystaj później jako worek na śmieci;
 • wybieraj na Boże Narodzenie drzewka w doniczce, które można ponownie zasadzić;
 • jeśli masz możliwość, stwórz specjalny domek dla pszczoły murarki;
 • regularnie sprawdzaj szczelność kranów i spłuczek w domu;
 • nie podlewaj roślin w upalną pogodę, tylko podczas zmierzchu;
 • w miarę możliwości ogranicz spożycie mięsa;
 • staraj się oszczędzać energię – nie rozpalaj wszystkich świateł w domu bez potrzeby;
 • korzystaj z komunikacji miejskiej zamiast samotnej jazdy samochodem do pracy;
 • jeśli wiesz, że coś działa, jest ekologiczne i przyjazne środowisku – mów o tym innym.

 

Zacznij od siebie, a zobaczysz, że przyroda Ci się odwdzięczy. Uświadomisz sobie, że przyjemnie się żyje w zadbanym środowisku. ;)