Woda płynąca pod górę, drzewa o fantastycznych kształtach, jeziora niemal całkowicie pozbawione życia czy góra, na której nie odczuwa się zmęczenia. W Polsce nie brak tajemniczych miejsc, gdzie prawa natury wydają się nie obowiązywać. Oto najbardziej zaskakujące ciekawostki przyrodnicze wybrane przez Travelist.pl. 

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu

„Uwaga! Sensacja! Twój samochód jedzie sam pod górę!” – taką tablicę możemy znaleźć na niepozornej ulicy Strażackiej w Karpaczu Górnym. Wystarczy zatrzymać tu auto, wyłączyć silnik i wrzucić luz, by przekonać się, że to prawda. Na niewielkim odcinku droga wyraźnie pnie się w górę i maszyna toczy się samoczynnie właśnie w tamtą stronę.

Podobne efekty możemy zaobserwować, wylewając w tym miejscu wodę albo rzucając piłeczkę tenisową. W rzeczywistości droga biegnie lekko w dół, tylko otaczające ją drzewa są na tyle odchylone od pionu, że stwarzają całkiem przeciwne wrażenie. I wobec braku innego punktu odniesienia ulegamy sugestii, że teren się podnosi.

Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu

Jedna nazywa się Wełna, a druga Nielba. Przecinają się pod kątem prostym, a następnie każda płynie sobie spokojnie dalej swoim własnym korytem. To jedyne w Polsce skrzyżowanie rzek. Na czym polega wyjątkowość tego zjawiska? Zwykle rzeki łączą się ze sobą w ten sposób, że jedna wpada do drugiej i zasila jej wody. Ta sytuacja jest inna – wody Wełny i Nielby prawie się ze sobą nie mieszają, co łatwo udowodnić wrzucając patyk do jednej z nich.

Jezioro Czyste k. Iławy

Chcąc zobaczyć jezioro odznaczające się niespotykaną przejrzystością, warto pojechać w okolice Iławy. Czystość wody związana jest tu z niemal całkowitym brakiem żyjących w niej organizmów. Biolodzy zaobserwowali zaledwie parę gatunków glonów i sinic, kilka roślin przybrzeżnych oraz unikatowe okonie karłowate, słynące ze swych kanibalistycznych skłonności. Ponadto odczyn wody jest wyraźnie kwaśny. Z jeziorem wiążą się też liczne podania i legendy.

Krzywy las k. Gryfina

Na pierwszy rzut oka miejsce to wygląda jak scenografia do filmu o przygodach Harry’ego Pottera. W okolicach Nowego Czarnowa ok. 4 km od Gryfina w pewnym momencie kończy się „zwyczajny” las i trafiamy na skupisko kilkuset sosen, których pnie wygięte są dokładnie w ten sam sposób i dokładnie w tym samym kierunku – na północ. Po zatoczeniu łuku nad ziemią drzewa znów rosną w górę. Wszystkie inne sosny w okolicy są normalne.

Najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska głosi, że pnie zasadzonych w latach 30. ubiegłego wieku drzew zostały celowo zdeformowane przez człowieka. A ściślej przez lokalnych niemieckich rzemieślników, którzy chcieli w ten sposób uzyskać idealny budulec do konstrukcji łodzi, beczek czy „giętych” mebli. Krzywy las posiada obecnie status pomnika przyrody.

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich

U podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich znajdują się cztery jeziorka, z których każde ma inny kolor. Jedno jest zielone, drugie błękitne, trzecie purpurowo-czerwone, a czwarte czarne. Skąd takie zróżnicowanie? Przed laty mieściła się w tym miejscu niemiecka kopalnia pirytu, czyli substancji wykorzystywanej do produkcji kwasu siarkowego. Z czasem związki mineralne przeniknęły do wody, nadając jej – w zależności od stężenia i składu chemicznego – różne barwy. Bliskość Jeleniej Góry i Karpacza sprawia, że będzie to idealne miejsce na urozmaicenie wypoczynku w Karkonoszach.

Ślęża

Mówi się o niej powszechnie „polski Olimp”. Górująca nad dolnośląskimi równinami Ślęża to jeden z najbardziej niezwykłych szczytów w naszym kraju - przypomina wulkan. Prasłowianie uważali ją za swoje święte miejsce i oddawali tu cześć potędze Słońca. Dziś pozostały po tym kamienne figury m.in. słynny „niedźwiedź”. Wiele osób twierdzi, że podczas wędrówki na szczyt w ogóle nie odczuwa zmęczenia. I coś z pewnością jest na rzeczy. Zdaniem znawców tematu w Ślęży krzyżują się potężne szlaki energetyczne.

Magiczna górka k. Wałcza

O ile anomalia w Karpaczu doczekała się naukowych wyjaśnień, o tyle podobne miejsce na Pomorzu Zachodnim (między Strącznem a Rutwicą, 9 km od Wałcza) wciąż wywołuje ogromne kontrowersje. Punkt wyjścia jest bardzo zbliżony – prosty odcinek asfaltowej drogi, wyraźnie widoczne wzniesienie i przedmioty, które samoczynnie toczą się nie w dół, a w górę. Im większe i cięższe, tym szybciej. Mówi się, że wielkie samochody ciężarowe potrafią tu z wyłączonym silnikiem osiągać prędkość nawet do 30 km/h. Zjawisko jest fascynujące, ponieważ do dziś nie wiadomo, co wciąga przedmioty pod górę.

Ostrzyca

Położona na Pogórzu Kaczawskim Ostrzyca nazywana jest „polską Fudżijamą”. Idealnie stożkowaty kształt nasuwa skojarzenia ze słynnym japońskim szczytem, ale też jest świadectwem bogatej historii wzniesienia. Przed laty było ono prawdziwym, aktywnym wulkanem – najpotężniejszym na terenie obecnej Polski. Dziś co prawda nie ma tu ognia, dymu i języków lawy, ale możemy podziwiać wulkaniczne skały i bazaltowe gołoborza na zboczach. Z wierzchołka rozpościera się 360-stopniowa panorama okolicy z pasmem Karkonoszy na horyzoncie.

Mofeta w Jastrzębiku k. Muszyny

To miejsce zafascynuje każdego małego podróżnika. W dzień i w nocy słychać dziwne bulgotanie, a woda sprawia wrażenie, jakby nieustannie się gotowała, choć jest lodowata. Mowa o największej w Polsce (i jednej z największych w Europie) mofecie, którą można oglądać w małej miejscowości Jastrzębik k. Muszyny w Beskidzie Sądeckim.

Mofeta to naturalna wyrwa, przez którą z wnętrza Ziemi wydobywa się na powierzchnię dwutlenek węgla. Widok bulgoczącej wody, w której nieustannie pękają bąbelki gazu robi niezwykłe wrażenie. Dwutlenek węgla uwalnia się tam z sykiem bezpośrednio z suchego gruntu. Jego stężenie jest tak wysokie (nawet do 95%), że stanowi zagrożenie dla żywych organizmów. Dlatego lepiej podziwiać to zjawisko przebywając w bezpiecznej odległości.

Kamienne kręgi w Węsiorach

W rzadkim sosnowym lesie ok. 1,5 km od miejscowości Węsiory na Pomorzu mieści się jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce – zespół pradawnych kamiennych kręgów i kurhanów, których geneza i przeznaczenie do dziś pozostają zagadką. Zdaniem niektórych to pozostałość kosmicznego lądowiska sprzed wielu tysięcy lat. Polscy archeolodzy są nieco bardziej powściągliwi w swoich osądach i widzą tu cmentarzysko Gotów z I w. n.e. Kręgi w Węsiorach to drugi pod względem wielkości taki obiekt na naszym kontynencie, zaraz po słynnym Stonehenge.