1. Ulica Pokątna, plan zdjęciowy: Leadenhall Market, Londyn

Zanim rozpoczniesz naukę w Hogwarcie, powinieneś kupić kilka niezbędnych rzeczy, a najlepszym miejscem na takie zakupy jest ulica Pokątna, czyli  londyńska Leadenhall Market. Dlatego gdy tylko wydostaniesz się z największego tłoku, warto skierować się do sklepu Ollivandera i sprawdzić, która różdżka Cię wybierze! Następnie odszukaj sekretne przejście do świata czarodziejów w pubie „Dziurawy Kocioł”. Tutaj możesz się zdziwić ponieważ, w rzeczywistości jest to zakład optyczny przy Bull’s Head Passage. Z Leadenhall Market, dzięki proszkowi „Fiuu”, w mgnieniu oka dostaniesz się do Banku Gringotta (Australia House, Strand).

 

2. Peron numer 9¾, plan zdjęciowy: Kings Cross St. Pancras, Londyn

Jeśli wyprawka na następny rok szkolny jest już gotowa, a torba wypełniona książkami z księgarni „Esy i Floresy” pęka w szwach, czas wsiąść do pociągu Hogwart Express. Udaj się na stację kolejową Kings Cross St. Pancras, gdzie między peronami nr 9 i 10 dla mugoli znajdziesz peron 9 ¾. Pospiesz się, bo pociąg jest tylko jeden! Uważaj tylko, aby Zgredek nie zablokował przejścia!

 

3.Hogsmeade, plan zdjęciowy: Goathland, Yorkshire

Udało Ci się wsiąść do pociągu na styk! Jesteś już na stacji Hogsmeade. Jest Ci trochę niedobrze po zjedzeniu za dużej porcji czekoladowych żab i fasolek wszystkich smaków Bertiego Botta kupionych w pociągu u pani z wózkiem. Gdy przyjedziesz na stację Goathland w pobliżu Whitby, znajdziesz się na peronie stacji Hogsmeade. Stąd kieruj się do Jeziora Hogwartu i przepraw się łódką na drugą stronę.

 

4. Hogwart, plan zdjęciowy: Katedra w Durham, hrabstwo Durham

Po opuszczeniu łódki zobaczysz majestatyczne wieże zamku Hogwart. W murach zamczyska czeka kolejna wspaniała przygoda. Podczas realizacji filmów „Harry Potter i Kamień Filozoficzny“ oraz „Harry Potter i Komnata Tajemnic“ katedra w Durham zamieniła się w zamek Hogwart. W katedrze nakręcono scenę uwolnienia sowy Hedwigi w pierwszym filmie oraz scenę, która pokazuje studentów transmutujących zwierzęta w puchary na wodę.

 

5.Christ Church, plan zdjęciowy: Christ Church (Wielka Sala), Uniwersytet Oksfordzki

Zbliża się najważniejszy moment nauki w Hogwarcie. Decyzję podejmie za Ciebie Tiara Przydziału, która ocenia charakter osoby, która zakłada ją na głowę. Tiara prawdę Ci powie. Czy jesteś mężnym uczniem domu Gryffindor, prawym mieszkańcem domu Hufflepuff, mędrcem z domu Ravenclaw czy ceniącym sobie fortele uczniem domu Slytherin?

Zwiedź majestatyczny budynek Wielkiej Sali w przepięknym otoczeniu Christ Church College w Oksfordzie. Gdy Tiara przydzieli Cię do Twego domu, czas zwiedzić wszystkie zakamarki Hogwartu. Wybierz się do New College, gdzie kręcono sceny na dziedzińcu.

 

6.Lekcje eliksirów, plan zdjęciowy: Opactwo Lacock, Chippenham

Okazuje się, że zaczynasz od lekcji eliksirów, a profesor Snape nie znosi spóźnialskich. Przechodząc obok klasy profesora Quirrella, podsłuchujesz, że studenci rozmawiają o zwierciadle Ain Eingarp, które jest schowane gdzieś w budynku.

Wiele scen w klasach kręcono w opactwie Lacock w Chippenham, w tym scenę, w której Harry odkrywa słynne zwierciadło „Ain Eingarp” w pierwszym filmie. Podczas zwiedzania wioski Lacock zobaczysz wiele planów zdjęciowych, w tym dom Harry’ego Pottera oraz mugolską wioskę, w której mieszkał profesor Slughorn – tylko nie rozsiadaj się na żadnym z foteli!

 

7. Łazienka Jęczącej Marty, plan zdjęciowy: Katedra w Gloucester, Gloucester

Po drodze na kolejne zajęcia słyszysz płaczącą dziewczynę. Pewnie właśnie okrzyczał ją profesor Snape. Wchodzisz, żeby sprawdzić, czy wszystko w porządku. Ku swojemu zaskoczeniu wchodzisz do łazienki, gdzie „Jęcząca Marta” chce się z Tobą bić. Nie jesteś na bieżąco z regulaminem postępowania z duchami, ale przechodzenie przez ducha wydaje Ci się co najmniej dziwne. W katedrze w Gloucester zobaczysz łazienkę Jęczącej Marty, wejście do pokoju wspólnego Gryffindoru oraz korytarz, na którego ścianie pojawił się krwawy napis. 

 

8.Chatka Hagrida, plan zdjęciowy: Glencoe, Szkocja

Po niesamowitym dniu, wypełnionym gadającymi czapkami, duchami i praktykującymi transmutację wykładowcami, czas wypić filiżankę herbaty w chatce Hagrida. Sceny w chatce były kręcone w pięknych okolicach Glencoe, w północno-zachodniej części Szkocji, z widokiem na rzekę Coe. 

 

9.Nora, plan zdjęciowy: Ottery St Mary, Devon

Po pierwszym semestrze w Hogwarcie powoli zaczynasz się orientować w świecie czarodziejów i potrafisz się utrzymać na ruchomych schodach, ale przydałyby Ci się zasłużone wakacje... Na szczęście Twój przyjaciel Ron pyta Cię, czy masz ochotę spędzić ferie z jego rodziną w Norze! Sceny w Norze kręcono w Devon, w pobliżu idyllicznej wioski Ottery St Mary.  

 

Źródło: materiały prasowe Hotels.com