Szeroki pas piachu, niezabudowana linia brzegowa, lasy podchodzące pod same plaże i mnóstwo atrakcji dla dzieci czynią polskie wybrzeże rejonem wręcz idealnym na rodzinne wakacje. I choć wiele osób narzeka na niepewną pogodę i chłodną wodę Bałtyku, nasze plaże przeżywają latem prawdziwe oblężenie.

Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej Pomorze wciąż się rozwija, oferując atrakcje dla miłośników aktywnego wypoczynku, ale też dla rodzin z dziećmi. Odremontowano nadmorskie pasaże, miasteczka wypiękniały, powstało mnóstwo nowych obiektów: parków rozrywki, aquaparków, małpich gajów, ale też nowoczesnych muzeów i galerii sztuki. Nie brakuje dobrze oznaczonych tras spacerowych i szlaków rowerowych.

Co warto zobaczyć na Pomorzu? 

Atrakcje Pomorza to nie tylko same plaże, ale także gęste, poprzecinane jeziorami i rzekami lasy (m.in. Bory Tucholskie i Drawski Park Krajobrazowy) oraz urokliwe miejscowości w głębi lądu i duże miasta o wielowiekowej historii (Gdańsk, Kołobrzeg, Szczecin). A jeśli będziecie szukać autentycznych bałtyckich smaków, pamiętajcie, że w naszym morzu łowi się flądry, śledzie, dorsze oraz okazjonalnie łososie bałtyckie i turboty. Te gatunki będą więc najświeższe. Inne, choć mogą być równie smaczne, z pewnością trafiły nad polskie morze jako mrożonka ze świata.

Ciekawe miejsca na Pomorzu – TOP 5:

1. Plaża w Świnoujściu

To jedna z najszerszych polskich plażw wielu miejscach ma około 100 m szerokości, miejscami dochodzi do 200. Czterokilometrowy odcinek piachu zaczyna się tuż za miastem, najprościej więc do niej dojść. Dla rodzin z małymi dziećmi sporym atutem jest łagodne zejście do wody oraz dobra infrastruktura: wypożyczalnia leżaków, toalety, przebieralnie, wieżyczki ratowników, dostęp do Wi-Fi raz podjazdy. 

2. Aquapark Reda

Najpopularniejsze atrakcje tego krytego parku wodnego to Zatoka Piratów (basen z repliką statku ze zjeżdżalniami) oraz Rzeczna Ekspedycja (315-metrowa prowadząca do zamku ścieżka wodna otoczona palmami). Obie mają jedną wadę: trudno odciągnąć od nich dzieci, co może utrudniać opuszczenie obiektu. 

3. Fokarium w Helu

Dzięki działającemu od kilkunastu lat fokarium foki szare stały się symbolem miasta Hel. Placówka zajmuje się badaniem ssaków morskich w Bałtyku. Foki są w niej rozmnażane i wypuszczane na wolność. Zwierzęta można zobaczyć między innymi podczas ich karmienia (godz. 11, 12.30 i 14) oraz podpatrzeć je przez szybę, jak pływają w basenie.

4. Faktoria w Pruszczu Gdańskim

Odtworzona z pietyzmem Faktoria Handlowa z okresu wpływów rzymskich to drewniana osada prezentująca w nowoczesny sposób setki eksponatów. Twórcy postawili na multimedialność: są panele dotykowe, zdjęcia obrotowe, interaktywne mapy. A dodatkowo: strzelanie z łuku do tarczy, przejażdżki konne, garncarstwo, rejsy kajakiem i przeróżnego rodzaju warsztaty edukacyjne.  

5. Aquapark Balticlandia w Darłówku

Obiekt znajduje się tuż przy plaży, a jego sporą zaletą jest basen z podgrzewaną wodą. Wizyta w parku może być więc świetnym pomysłem na spędzenie czasu w nieco chłodniejsze letnie dni. Do dyspozycji dzieci są: trzy wodne zjeżdżalnie (najdłuższa o 40-metrowym ślizgu), szkółka pływacka, bicz wodny oraz minizoo i plac zabaw. Aquapark Balticlandia otoczony jest sosnowym lasem i leży tuż przy plaży.

Obowiązkowym must-see podczas wakacyjnego pobytu na Pomorzu są także: Stocznia Gdańska, Szlak Fortyfikacji w Helu. Zamek w Łapalicach oraz Latarnia Morska w Kołobrzegu. 

Noclegi w województwie pomorskim

A gdzie spać? Znalezienie w sezonie nad Bałtykiem tanich noclegów dla rodziny graniczy z cudem. Dlatego zamiast hoteli warto wybrać kemping, zamieszkać pod namiotem lub w drewnianych domkach. Na kempingach jest zaplecze kuchenne, a więc samemu można przygotowywać posiłki. W Darłówku polecam np. kompleks wypoczynkowy Róża Wiatrów, który oferuje miejsca na kempingu i domki na wynajem; rozawiatrow.pl. Świetnym pomysłem są też nowoczesne domki na wodzie w Mielnie na jeziorze Jamno.