Informacje o Jeleniej Górze

Jelenia Góra to czwarte pod względem liczby ludności miasto w województwie dolnośląskim. Liczba mieszkańców wynosi tu obecnie 76 184 osób. Jelenia Góra jest miastem na prawach powiatu. Wraz z osiemnastoma okolicznymi gminami tworzy Aglomerację Jeleniogórską.

Jelenia Góra leży w południowo-zachodniej Polsce, w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto ze wszystkich stron otaczają pasma górskie. Od zachodu są to Góry Izerskie, od wschodu Rudawy Janowickie, od północy Góry Kaczawskie, a od południa Karkonosze.

W dokumentach historycznych pojawia się niemiecka nazwa Hirschberg, a także łacińskie określenie Mons Cervi. Po 1945 roku, kiedy ziemie te wcielone zostały do Polski, ugruntowała się nazwa Jelenia Góra. Historia miasta sięga XII wieku, kiedy najprawdopodobniej istniał tu słowiański gród założony przez Bolesława Krzywoustego, jednak oficjalna lokacja Jeleniej Góry miała miejsce w XIII wieku.

Miasto prężnie rozwijało się pod panowaniem książąt jaworsko-świdnickich, a później pod władzą czeską. Jelenia Góra zasłynęła z produkcji lnianych płócien nazywanych woalami. Przez długi czas było to jedno z najbogatszych miast na Śląsku. Tutejsi kupcy sprzedawali swoje towary największym miastom europejskim, a także na kontynent amerykański. W XVII wieku Śląsk został wcielony do Prus. Zahamowało to rozwój gospodarczy Jeleniej Góry, jednak już w XIX wieku miasto zaczęło stawać się bardzo popularne za sprawą turystów, przyjeżdżających coraz chętniej na wycieczki w Karkonosze.

II wojna światowa nie dotknęła mocno Jeleniej Góry. W 1945 roku tereny te wcielono do Polski. Bardzo szybko otwarto teatr, zajęto się też tworzeniem muzeum oraz nowych szkół. Powstało wiele zakładów przemysłowych, w tym zakłady optyczne, które były wtedy jedynymi w całym kraju. W latach 70. XX wieku Jelenia Góra powiększyła się o włączone w obręb miasta okoliczne miejscowości. Najmłodszą dzielnicą jest Jagniątków, który został przyłączony dopiero w 1998 roku.

 

Jelenia Góra: atrakcje

Jelenia Góra to niezwykle atrakcyjne miasto dla turystów. Jest tu bardzo dużo zabytkowych budowli, które można zwiedzać, ale też rozbudowana oferta kulturalna. Liczne muzea, galerie, teatry, filharmonia, a także często organizowane imprezy sprawiają, że nie sposób się tutaj nudzić. Wiele osób przyjeżdża do Jeleniej Góry również ze względu na uzdrowisko w Cieplicach.

Wśród zabytków, które oferuje Jelenia Góra, rynek położony w samym centrum miasta, jest niewątpliwie wart odwiedzenia. Jego najważniejszą budowlą jest XVIII-wieczny ratusz, otoczony przez malownicze kamieniczki. Nieopodal budowli można podziwiać Fontannę Neptuna. Uwagę przyciąga też czerwony jeleń, który jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów rynku.

Stare Miasto otoczone było kiedyś przez mury obronne. Do dziś zachowały się dwie baszty po stronie zachodniej. W murach Baszty Grodzkiej można zauważyć ciekawy wątek muru pruskiego. Druga z baszt – Baszta Zamkowa, była kiedyś więzieniem. Dziś można na nią wejść, żeby podziwiać przepiękne widoki okolicy.

W Jeleniej Górze nie brakuje też pięknych budowli kościelnych. Do najciekawszych należy bazylika św. Erazma i Pankracego, która jest najstarszą świątynią w mieście. Warto odwiedzić również imponujący swoimi rozmiarami kościół Podwyższenia Krzyża Świętego pochodzący z XVIII wieku, a także XVI-wieczną kaplicę pod wezwaniem św. Anny, którą ulokowano w przebudowanej bastei. Godna uwagi jest prawosławna cerkiew św. Piotra i Pawła, która wcześniej była kościołem katolickim poświęconym Najświętszej Marii Pannie.

Zwiedzając Jelenią Górę nie warto ograniczać się jedynie do centrum i starówki. W dalszych częściach miasta i nawet na samych jego obrzeżach można trafić na przepiękne miejsca, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest XIX-wieczny pałac Paulinum położony na wzgórzu i otoczony zachwycającym parkiem.

Wśród atrakcji Jeleniej Góry wspomnieć trzeba tez o bogatej ofercie kulturalnej. Można tu zwiedzić Muzeum Karkonoskie, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego czy Muzeum Historii i Militariów. Prężnie działają też instytucje kulturalne, takie jak Jeleniogórskie Centrum Kultury czy Biuro Wystaw Artystycznych. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji, jakie oferuje Jelenia Góra. Filharmonia Dolnośląska, teatr im. C. K. Norwida, a także cykliczne wydarzenia takie jak festiwale, koncerty, pokazy filmów, uliczne teatry czy jarmarki, tworzą magiczny klimat tego miejsca.

Jelenia Góra: atrakcje dla dzieci

Dzieci są zazwyczaj najbardziej wymagającymi turystami. Miejsca, które zwiedzamy z maluchami musza być odpowiednio dobrane do ich wieku i na tyle interesujące, żeby nasze pociechy się nie nudziły. Co w Jeleniej Górze można robić całymi rodzinami? Możliwości jest naprawdę wiele - zwiedzanie licznych wystaw, muzeów i zabytków, a także aktywny wypoczynek. Z maluchami na pewno warto odwiedzić:

Muzeum Drewnianych Zabawek – to miejsce, które gromadzi liczne zbiory zabawek sprzed lat. Dzieci nie tylko mogą je oglądać, ale też mają okazję się nimi pobawić. 

Ciekawym miejscem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych może być Muzeum Przyrodnicze. Wśród licznych eksponatów znalazła się wystawa prezentująca rogi i poroża. Warto też odwiedzić Muzeum Karkonoskie - dzieci może zainteresować szczególnie rekonstrukcja wiejskiej izby, gdzie można zobaczyć jak ludzie żyli dawniej.

Miejscem zapewniającym miłe spędzenie czasu całej rodzinie są Termy Cieplickie. Jest to ogromny kompleks SPA, basenów i saun. Nie brakuje tam zjeżdżalni, ślizgawek czy fontann, które zapewnią dzieciom wspaniałą rozrywkę na wiele godzin.

Wyprawy rowerowe po mieście i okolicach to kolejna atrakcja dla całych rodzin, jaką oferuje Jelenia Góra. Trasy rowerowe mają różny stopień trudności, ale w większości nie są one uciążliwe nawet dla najmłodszych dzieci. Od wielu lat cyklicznie organizowana jest też Parada Rowerów, czyli rodzinny przejazd przez miasto.

W Jeleniej Górze odbywa się wiele cyklicznych imprez i warsztatów dla maluchów. Szczególnie w okresie wakacji i ferii można trafić na pikniki rodzinne, animacje czy pokazy dziecięcych filmów. W mieście działa kilka sali zabaw. Ze starszymi pociechami warto odwiedzić też kręgielnie, gdzie mogą grać już nawet sześciolatki.

 

Jelenia Góra: turystyka

Jelenia Góra dysponuje dobrze rozwiniętym zapleczem turystycznym. Zarówno w samym centrum, jak i w pozostałych dzielnicach znajduje się wiele hoteli i pensjonatów, oferujących noclegi w zróżnicowanych cenach.

Komunikacja miejska działa bardzo sprawnie, można więc spokojnie zostawić samochód na parkingu przed hotelem, a nawet wybrać się do Jeleniej Góry pociągiem lub autobusem.  

 

Jelenia Góra - gdzie zjeść?

Możliwości jest naprawdę wiele. Eleganckie restauracje hotelowe, przytulne i klimatyczne knajpki, pizzerie, kawiarnie czy cukiernie znajdziemy nie tylko na starówce, ale również w innych dzielnicach. Wegetarianie i weganie też będą mieć szeroki wybór miejsc, gdzie można dobrze zjeść.

Warto wspomnieć, że życie nocne koncentruje się głównie w okolicach rynku, w innych miejscach Jelenia Góra wieczorami pustoszeje. Jeśli więc lubisz posiedzieć do późna przy kuflu piwa czy lampce wina, lepiej zaplanować wieczór na Starym Mieście.

Jedna z najważniejszych atrakcji, z których słynie Jelenia Góra - imprezy, przyciągają nie tylko mieszkańców, ale też turystów, którzy często przyjeżdżają tu na konkretne wydarzenia. Wśród najważniejszych z nich warto wymienić Krokuz Jazz Festiwal, Ligę Rocka, Wrzesień Jeleniogórski czy Festiwal Filmów Komediowych „Barejada”. W Jeleniej Górze powstały też znane kabarety, takie jak Paka i Paranienormalni oraz zespołu punkrockowe Fort SB i Leniwiec.

Jelenia Góra: okolice

Odwiedzając Jelenią Górę, warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu. Nie tylko samo miasto oferuje liczne zabytki i rozrywki, ale w jego pobliżu też znajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc. Co warto zwiedzić w okolicach Jeleniej Góry?

Jelenia Góra jest dobrą bazą wypadową do górskich wypraw - Karkonosze, Góry Izerskie czy Góry Kaczawskie dzieli od centrum miasta około pół godziny drogi. W Karkonoskim Parku Narodowym, na licznych szlakach można podziwiać ponad tysiąc gatunków roślin.

Dolina Bobru - piękny Park Krajobrazowy rozciągający się na prawie 11 ha, to pełne zieleni miejsce, gdzie można zrelaksować się w otoczeniu przyrody. Znajduje się tu trasa rowerowa, która prowadzi z Jeleniej Góry wzdłuż koryta rzeki Bóbr.

Na obszarze Jeleniogórskiego Parku Kulturowego, znajduje się aż 20 zabytkowych zamków i pałaców, które w przeszłości należały do rodów szlacheckich z Polski, Niemiec, Austrii oraz Czech, a także do pruskiej rodziny królewskiej oraz książąt śląskich. Miejsce to czasem nazywane jest nawet polską Loarą. Warto zobaczyć zamek Chojnik, Bolczów, czy malownicze ruiny zamków w Rybnicy i Wojanowie. Równie piękne są rezydencje w Bukowcu, Dąbrowicy czy Jeleniej Górze-Sobieszowie.

Dla osób, które kochają spokój, ciszę i niczym niezmącone obcowanie z przyrodą, dobrym rozwiązaniem może być wynajęcie noclegu na obrzeżach lub w okolicznych miejscowościach, zamiast w hotelach, jakie oferuje Jelenia Góra. Agroturystyka w okolicach miasta jest bardzo dobrze rozwinięta. Ceny są naprawdę przystępne, a często zawierają one już pełne wyżywienie. W wielu takich miejscach można dodatkowo wypożyczyć rowery czy skorzystać z możliwości jazdy konnej.