Informacje o Jeleniej Górze

Jelenia Góra to czwarte pod względem liczby ludności miasto w województwie dolnośląskim. Liczba mieszkańców wynosi tu obecnie 800 325 osób. Jelenia Góra jest miastem na prawach powiatu. Wraz z osiemnastoma okolicznymi gminami tworzy Aglomerację Jeleniogórską.

Jelenia Góra leży w południowo-zachodniej Polsce, w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto ze wszystkich stron otaczają pasma górskie. Od zachodu są to Góry Izerskie, od wschodu Rudawy Janowickie, od północy Góry Kaczawskie, a od południa Karkonosze.

W dokumentach historycznych pojawia się niemiecka nazwa Hirschberg, a także łacińskie określenie Mons Cervi. Po 1945 roku, kiedy ziemie te wcielone zostały do Polski, ugruntowała się nazwa Jelenia Góra. Historia miasta sięga XII wieku, kiedy najprawdopodobniej istniał tu słowiański gród założony przez Bolesława Krzywoustego, jednak oficjalna lokacja Jeleniej Góry miała miejsce w XIII wieku.

Miasto prężnie rozwijało się pod panowaniem książąt jaworsko-świdnickich, a później pod władzą czeską. Jelenia Góra zasłynęła z produkcji lnianych płócien nazywanych woalami. Przez długi czas było to jedno z najbogatszych miast na Śląsku. Tutejsi kupcy sprzedawali swoje towary największym miastom europejskim, a także na kontynent amerykański. W XVII wieku Śląsk został wcielony do Prus. Zahamowało to rozwój gospodarczy Jeleniej Góry, jednak już w XIX wieku miasto zaczęło stawać się bardzo popularne za sprawą turystów, przyjeżdżających coraz chętniej na wycieczki w Karkonosze.

II wojna światowa nie dotknęła mocno Jeleniej Góry. W 1945 roku tereny te wcielono do Polski. Bardzo szybko otwarto teatr, zajęto się też tworzeniem muzeum oraz nowych szkół. Powstało wiele zakładów przemysłowych, w tym zakłady optyczne, które były wtedy jedynymi w całym kraju. W latach 70. XX wieku Jelenia Góra powiększyła się o włączone w obręb miasta okoliczne miejscowości. Najmłodszą dzielnicą jest Jagniątków, który został przyłączony dopiero w 1998 roku.

 

Jelenia Góra: atrakcje

Jelenia Góra to niezwykle atrakcyjne miasto dla turystów. Jest tu bardzo dużo zabytkowych budowli, które można zwiedzać, ale też rozbudowana oferta kulturalna. Liczne muzea, galerie, teatry, filharmonia, a także często organizowane imprezy sprawiają, że nie sposób się tutaj nudzić. Wiele osób przyjeżdża do Jeleniej Góry również ze względu na uzdrowisko w Cieplicach.

Wśród zabytków, które oferuje Jelenia Góra, rynek położony w samym centrum miasta, jest niewątpliwie wart odwiedzenia. Jego najważniejszą budowlą jest XVIII-wieczny ratusz, otoczony przez malownicze kamieniczki. Nieopodal budowli można podziwiać Fontannę Neptuna. Uwagę przyciąga też czerwony jeleń, który jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów rynku.

Stare Miasto otoczone było kiedyś przez mury obronne. Do dziś zachowały się dwie baszty po stronie zachodniej. W murach Baszty Grodzkiej można zauważyć ciekawy wątek muru pruskiego. Druga z baszt – Baszta Zamkowa, była kiedyś więzieniem. Dziś można na nią wejść, żeby podziwiać przepiękne widoki okolicy.

W Jeleniej Górze nie brakuje też pięknych budowli kościelnych. Do najciekawszych należy bazylika św. Erazma i Pankracego, która jest najstarszą świątynią w mieście. Warto odwiedzić również imponujący swoimi rozmiarami kościół Podwyższenia Krzyża Świętego pochodzący z XVIII wieku, a także XVI-wieczną kaplicę pod wezwaniem św. Anny, którą ulokowano w przebudowanej bastei. Godna uwagi jest prawosławna cerkiew św. Piotra i Pawła, która wcześniej była kościołem katolickim poświęconym Najświętszej Marii Pannie.

Zwiedzając Jelenią Górę nie warto ograniczać się jedynie do centrum i starówki. W dalszych częściach miasta i nawet na samych jego obrzeżach można trafić na przepiękne miejsca, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest XIX-wieczny pałac Paulinum położony na wzgórzu i otoczony zachwycającym parkiem.

Wśród atrakcji Jeleniej Góry wspomnieć trzeba tez o bogatej ofercie kulturalnej. Można tu zwiedzić Muzeum Karkonoskie, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego czy Muzeum Historii i Militariów. Prężnie działają też instytucje kulturalne, takie jak Jeleniogórskie Centrum Kultury czy Biuro Wystaw Artystycznych. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji, jakie oferuje Jelenia Góra. Filharmonia Dolnośląska, teatr im. C. K. Norwida, a także cykliczne wydarzenia takie jak festiwale, koncerty, pokazy filmów, uliczne teatry czy jarmarki, tworzą magiczny klimat tego miejsca.