W naszym kręgu kulturowym kawa jest niezwykle przyjemnym dodatkiem do świątecznych obchodów. Są jednak miejsca na Ziemi, gdzie ta niezwykła roślina jest istotnym symbolem w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Dobrym przykładem jest Ekwador. Warto przypomnieć, że zwyczaj przystrajania choinki wziął się z wierzeń, że symbolizują one płodność i cykl odradzania się natury. Jednak w wielu krajach Ameryki Południowej to właśnie drzewko kawowe jest wykorzystywane do celebrowania świątecznego okresu. Roślinie obcina się liście, przemalowuje na biało i ozdabia domowymi dekoracjami, które często przypominają nasze ozdoby choinkowe. Co ciekawe, obowiązkowym symbolem na „kawowej choince" są ręcznie robione łańcuchy z kolorowego papieru, które mają symbolizować trwałe relacje między członkami rodziny. 

Ciekawym przykładem kawowych tradycji świątecznych jest też zwyczaj pochodzący z mroźnej Grenlandii. To właśnie tam poza znanymi nam wigilijnymi kolacjami organizuje się także kaffemikker, czyli mniej lub bardziej uroczyste spotkania przy kawie, na które zaprasza się przyjaciół i bliskich znajomych. Kawa jest pretekstem do tego, by spotkać się w niedalekiej okolicy świąt, wymienić doświadczeniami i wspomnieniami z mijającego roku, a także złożyć sobie życzenia na kolejnej dwanaście miesięcy. 

Jeśli chcielibyście poznać więcej kawowych tradycji związanych nie tylko z okresem świąt, zapraszamy do serii naszych filmów „Kolory świata", w których wspólnie z marką L'OR przybliżamy historie z krajów najmocniej związanych z kawą. Wśród naszych odcinków znaleźć można nie tylko opowieści rodem z Indii autorstwa Maxa Cegielskiego, autora takich pozycji jak „Masala" czy „Prince Polonia", ale też relacje z Brazylii opowiedzianą przez Mirosława Wlekłego czy tradycje pochodzące z Zambii, niezwykłego kraju w sercu Afryki, który wielokrotnie odwiedziła Anna Olej-Kobus.

Konkurs dla czytelników

Na koniec zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania są nagrody od marki L'OR. Zadanie konkursowe jest niezwykle proste – wystarczy w kreatywny sposób odpowiedzieć na pytanie: „Kawa jak żaden inny napój może być okazją do wyjątkowego spotkania. Opisz, którego podróżnika chciałbyś zaprosić do domu na rozmowę przy Świątecznym stole i filiżankę doskonałego napoju". Następnie trzeba zaakceptować regulamin konkursu i wypełnić formularz znajdujący się pod tym artykułem.

Konkurs rozpocznie się dnia 26 listopada i trwać będzie do 12 grudnia 2021 r. Spośród prawidłowo nadesłanych prac konkursowych komisja konkursowa wyłoni 10 laureatów. 

Do wygrania są zestawy składające się z:

 • kalendarza adwentowego z 24 wyjątkowymi kapsułkami z kawą L’OR
 • szklanki L’OR o pojemności 70 ml
 • książki o tematyce podróżniczej wydawnictwa „Słowne"
 • numeru 1/2022 magazynu National Geographic Traveler

L’OR Espresso to kolekcja kaw w kapsułkach kompatybilnych z ekspresami Nespresso ®*.

Znak towarowy innego podmiotu, niepowiązanego z JACOBS DOUWE EGBERTS.

Wyniki konkursu

Wszystkim dziękujemy za udział i zaangażowanie w przygotowaniu prac konkursowych. Gratulujemy 10 laureatom konkursu:

 • Marcin z województwa lubuskiego
 • Paulina z województwa kujawsko-pomorskiego 
 • Weronika z województwa pomorskiego
 • Maciej z województwa lubelskiego
 • Danuta z województwa dolnośląskiego
 • Monika z województwa dolnośląskiego
 • Małgorzata z województwa podkarpackiego
 • Małgorzata z województwa śląskiego
 • Katarzyna z województwa mazowieckiego
 • Małgorzata z województwa zachodnio-pomorskiego