Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Dowodzą tego liczne badania dotyczące chociażby... kroków. Tak, już najprostsza aktywność fizyczna, jaką jest chodzenie, może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jedne z ostatnich analiz wykazały na przykład, że aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, sześćdziesięciolatkowie powinni wykonywać dziennie między 6 a 8 tys. kroków. Z kolei osoby młodsze – między 8 a 10 tys. Wiadomo też, że nawet umiarkowane, lecz regularne ćwiczenia fizyczne mogą poprawiać zdolności uczenia się i zapamiętywania.

Jak czytamy na łamach „Guardiana”, NHS (odpowiednik naszego NFZ w Wielkiej Brytanii) zaleca, aby mężczyźni i kobiety w wieku od 19 do 64 lat poświęcali tygodniowo co najmniej 150 minut na umiarkowane ćwiczenia. W przypadku intensywnych ćwiczeń wystarczy 75 minut. Do tego dochodzą ćwiczenia siłowe, najlepiej dwa razy w tygodniu.

Regularne ćwiczenia a długość życia

Ostatnio naukowcy sprawdzili, czy ćwiczenia w takim samym stopniu wpływają na mężczyzn i kobiety. Ich wnioski zaskakują. Okazało się bowiem, że to, jak bardzo dobrze zrobi nam sport, zależy od płci. Kobiety z tej samej ilości regularnych ćwiczeń odnoszą większe korzyści niż mężczyźni. Autorzy badań skupili się na aspekcie unikania przedwczesnej śmierci.

– Nasze badanie nie sugeruje, że kobiety powinny ćwiczyć mniej. Raczej zachęca do aktywności te, które z różnych powodów nie wykonują wystarczającej ilości ćwiczeń, bo nawet stosunkowo niewielka ich ilość może przynieść znaczne korzyści – komentuje dr Hongwei Ji, współautorka badania przeprowadzonego w Affiliated Hospital of Qingdao University. Wnioski zostały przedstawione w „Journal of the American College of Cardiology”.

Na potrzeby artykułu dr Ji i jej współpracownicy przebadali 412 413 uczestników. Jednym z warunków kwalifikacji był brak podstawowych problemów zdrowotnych. Chętnych rekrutowano w latach 1997–2017. Do końca grudnia 2019 r. zmarło 39 935 osób. 11 670 zgonów wynikało z dolegliwości sercowo-naczyniowych.

Ćwiczenia służą wszystkim, ale  jak wykazały badania  kobiety zyskują bardziej / fot. Shutterstock

Aktywne kobiety mają większe szanse na długie życie

W ramach badania uczestnicy wypełniali ankiety. Znalazły się w nich pytania dotyczące uprawiania ćwiczeń. Stąd wiadomo, że większy odsetek mężczyzn niż kobiety podejmował regularną aktywność fizyczną i ćwiczenia wzmacniające. Większe korzyści ze sportu zaobserwowano jednak u kobiet.

Zespół badawczy ustalił chociażby, że 140 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci u pań o 18% w porównaniu z tymi, które rezygnują z aktywności. Co ciekawe, panowie potrzebowali 300 minut takich ćwiczeń tygodniowo, aby uzyskać podobny efekt.

Warto jednak podkreślić, że autorzy badań opierali się na ćwiczeniach zgłaszanych przez samych pacjentów. To oznacza, że nie uwzględniono dodatkowych codziennych aktywności fizycznych związanych z czynnościami domowymi.

Dlaczego kobiety bardziej korzystają z ćwiczeń?

Niezaangażowany w badania prof. Emmanuel Stamatakis z Uniwersytetu w Sydney komentuje dla „Guardiana”, że „wysiłek, jaki kobiety podejmują w związku z danym zadaniem fizycznym, jest większy niż u mężczyzn”. Dodaje też, że sesje ćwiczeń kobiet prawdopodobnie odzwierciedlały wyższe względne obciążenia niż w przypadku mężczyzn. Właściwości mięśni szkieletowych różnią się u mężczyzn i kobiet, co może wyjaśniać rozbieżne reakcje na te same dawki ćwiczeń.

– Mamy nadzieję, że być może samo zrozumienie tej koncepcji pomoże niektórym kobietom, które czują się zbyt zajęte lub zbyt onieśmielone, podjąć nowy program ćwiczeń [...] Mogą podążać własną ścieżką do sukcesu i każdy postęp będzie się liczył – podsumowuje dr Susan Cheng, współautorka badania.

Źródło: Journal of the American College of Cardiology.