Paryż to jedno z tych miast w Europie, które nie muszą szczególnie starać się o turystów. Stolica Francji (a przy okazji zakochanych par, mody i innych wytworów popkultury) jest tłumnie odwiedzana przez podróżnych niezależnie od miesiąca. W tym roku turystów będzie jeszcze więcej. To dlatego, że Paryż po 100 latach znów organizuje igrzyska olimpijskie.

Tak będą wyglądały medale olimpijskie w Paryżu

Do rozpoczęcia rozgrywek zostało jeszcze kilka miesięcy, ale organizatorzy już ujawnili, jak będą wyglądać tegoroczne medale olimpijskie. Intryguje jednak nie tylko ich kształt, ale też skład. W każdym ze złotych, srebrnych i brązowych krążków znajdą się bowiem fragmenty żelaza prosto z wieży Eiffla. Jak przekazał w rozmowie z BBC News Thierry Reboul, dyrektor kreatywny IO 2024: to szansa dla sportowców, aby przywieźć ze sobą kawałek Paryża.

Nowe medale olimpijskie są oczywiście okrągłe, ale wpisano w nie też sześciokąty. Jak podaje oficjalna strona internetowa igrzysk, jest to „geometryczny kształt Francji”. Na krążkach znalazł się też wygrawerowany napis „Paryż 2024”, koła olimpijskie i logo wydarzenia.

Za stworzenie tegorocznych medali odpowiadał luksusowy paryski dom jubilerski Chaumet. Finalnie te małe dzieła sztuki nawiązują do wieży Eiffla na kilka sposobów. Fragmenty oryginalnego żelaza są zabezpieczone małymi klamrami przypominającymi nity spajające konstrukcję. Z kolei wstążki, na których zawisły medale, są ozdobione na wzór kratowej konstrukcji wieży.

Medale olimpijskie i paraolimpijskie są identyczne z przodu, ale różnią na odwrocie. Pierwsze przedstawiają Nike, boginię zwycięstwa ze zniczem olimpijskim w dłoni, a drugie mają wygrawerowany widok na wieżę Eiffla.

Medale olimpijskie kiedyś i dziś

To normalne, że co 4 lata medale na igrzyskach olimpijskich wyglądają inaczej. Jednak zazwyczaj nie zawierają w składzie nowatorskich materiałów. Zdarza się to sporadycznie. Przykładowo na igrzyskach w Pekinie w 2008 roku w medalach znalazły się kawałki jadeitu, co było nie lada awangardą. Paryż to pierwsze i jak na razie jedyne miasto-gospodarz, które umieściło fragmenty budowli w medalach olimpijskich. W końcu kreatorem trendów się jest, a nie bywa.

Co ciekawe, Paryż będzie gospodarzem igrzysk olimpijskich już po raz trzeci. Po raz pierwszy impreza odbyła się nad Loarą w 1900 r. (wtedy też po raz pierwszy wzięły w niej udział kobiety). Druga olimpiada w stolicy Francji odbyła się w 1924 r. Od tego czasu świat zmienił się drastycznie. Technologia poszła do przodu, a ówczesne rekordy zostały pobite. Medale olimpijskie sprzed 100 lat również wyglądały zupełnie inaczej. Zaprojektował je André Rivaud. Krążki przedstawiały wówczas sportowców podających sobie dłonie.

Igrzyska olimpijskie w starożytnej Grecji

Za igrzyska olimpijskie możemy podziękować starożytnym Grekom. Po raz pierwszy impreza sportowa, organizowana ku czci Zeusa, odbyła się w 776 roku p.n.e. w Olimpii. To właśnie temu miastu igrzyska zawdzięczają swoją nazwę. Na początku zawody trwały jeden dzień. Dopiero później wprowadzono formułę pięciodniową. Jako że w Grecji panował wówczas kult piękna męskiego ciała, sportowcy prezentowali się nago. Wyjątek stanowiły jedynie wyścigi rydwanów i biegi hoplitów.

Zwyczaj organizowania igrzysk w Olimpii przetrwał 1168 lat (293 imprezy). Tradycja ostała przerwana w 393 roku n.e. z inicjatywy cesarza Teodozjusza I Wielkiego. Władca uznał wydarzenie za pogańskie i zakazał jego organizacji. Pamięć o święcie sportu zaczęła zanikać.

Zainteresowanie igrzyskami odżyło na dobre dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Impulsem było odkrycie przez archeologów pozostałości po najważniejszych budowlach w Olimpii. Wtedy Europa zaczęła interesować się kulturą i sportową tradycją Hellenów. Z inicjatywy francuskiego pedagoga w 1894 roku zwołano Międzynarodowy Kongres dla Wskrzeszenia Igrzysk Olimpijskich.

W tym samym roku powołany został Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), sprawujący nadzór nad przygotowaniami do pierwszych igrzysk ery nowożytnej. Te odbyły się 6 kwietnia 1896 r. w Atenach.