Sydney: gdzie leży?

Sydney jest położone we wschodniej części Australii nad samym Oceanem Spokojnym. Lokalizacja tego miasta między Pacyfikiem a Górami Błękitnymi jest ogromnym atutem przyciągającym wielu turystów. Zbudowanie miasta przy zatoce umożliwiło stworzenie największego naturalnego portu na świecie Port Jackson o powierzchni 55 km2, znanego również pod nazwą Sydney Harbour.

Pomimo swojego prestiżu i renomy jednej z najnowocześniej metropolii świata, Sydney mieści w swoich granicach terytorialnych kilka parków narodowych. Cała metropolia zajmuje powierzchnię 12 368 km2, co klasyfikuje ją w czołówce rankingu największych obszarów miejskich na świecie.

Sydney: co warto wiedzieć?
To o czym warto wiedzieć o tym Sydney, to przede wszystkim jak wygląda tam jakość życia. Trzeba przyznać, że władze miasta znają się na rzeczy. Sydney od wielu lat zdobywa czołowe miejsca w rankingach miast o najlepszym życiu, co potwierdza ogromna liczba mieszkańców – 5,2 miliona.  Zasłużone wysokie miejsca nie są przypadkowe, ponieważ to właśnie w tym mieście skupiają się zagraniczne korporacje. Efektem jednak są wysokie koszty życia i podróży.

Podczas planowania podróży warto zadać sobie pytanie: jaka jest godzina w Sydney? Pytanie oczywiście dotyczy różnicy czasowej wynikającej z odmiennych lokalizacji na półkulach ziemi, Europy oraz Australii. W Sydney jest 10 godzin później niż w Polsce, dlatego warto przygotować się na ewentualnego jet laga.

 

 

Sydney: atrakcje   

Jeśli właśnie utknąłeś nad programem Twojej wycieczki do Sydney i zastanawiasz się co zobaczyć, to chętnie Ci podpowiemy! Nie bez powodu wiele osób uważa Sydney za najpiękniejsze miasto Australii. To właśnie tutaj rozpoczęła się cała historia kraju, jak i kontynentu. Sydney oferuje przede wszystkim wiele atrakcji związanych z architekturą oraz flora i fauną. Poniżej przedstawiamy najważniejsze miejsca dające sporą dawkę pięknych przeżyć każdemu turyście chcącemu w pełni poznać historię i kulturę tego miasta.

Odwiedzając port, na pewno zauważysz Operę House będącą symbolem nowoczesnej architektury i jedną z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie.  Obiekt został zaprojektowany przez Jorna Utzona, który w czasie jego tworzenia zainspirował się żaglami cumujących jachtów w porcie. W 2007 roku Operę wpisano na listę UNESCO. Opera House jest wyposażona w kilka sal pozwalających na organizację najrozmaitszych widowisk artystycznych. O popularności tego miejsca świadczy napięty grafik zawierający 40 spektakli tygodniowo.

Przed Operą House pierwszym symbolem Sydney był Harbour Bridge, który pomimo swoich lat nadal zaskakuje swoją konstrukcją oraz rozmiarami. Położony jest nad zatoką Port Jackson w 1932 roku. Most łączy północną i południową część miasta, uniezależniając mieszkańców od transportu morskiego.