1. Jezioro Czterech Kantonów

To obok Jeziora Genenewskiego czy Bodeńskiego jedno z najbardziej znanych jezior szwajcarskich. Choć przypomina nieco norweskie fiordy, słynie z łagodnego klimatu. Charakterystycznym obrazkiem kojarzącym się z tym miejscem są sunące po wodzie statki salonowe oraz tzw. bocznokołowce, tworzące największą flotę śródlądową Szwajcarii. Rejs nimi to jeden z przyjemniejszych sposobów na poznanie Jeziora Czterech Kantonów - i to niezależnie od pory roku. Kto woli pozostać na lądzie, może skorzystać z wytyczonych tras dla rowerzystów i łyżworolkarzy lub poleniuchować na którymś z miejsc piknikowych. Albo wybrać się do leżącej nad brzegiem Lucerny, z wyjątkowo pięknym starym miastem, ale też ciekawym Muzeum Transportu, Ogrodem Lodowcowym i Labiryntem Lustrzanym.

Jezioro Czterech Kantonów, fot. mojaszwajcaria.pl

2. Jezioro Cresta

Leżące w Gryzonii, niedaleko wioski Flims, jezioro przyciąga amatorów ciszy i spokoju. Akwen jest niewielki, wypełniony niebieskawo-zielonkawą wodą i otoczony bujną roślinnością przybrzeżną oraz pasem drzew. Jezioro Cresta nie jest jednak jeziorem zupełnie dzikim i niedostępnym – przygotowano tu kameralną infrastrukturę ułatwiającą relaks. Na leśnej polanie znajduje się kąpielisko oraz restauracja, jest też pomost oraz wydzielona płycizna, na której mogą bezpiecznie pluskać się dzieci. Jezioro ma około 320 metrów długości i jest zasilane wartkim podziemnym źródłem. Woda uchodzi do niewielkiego potoku, a jej ciągły przepływ sprawia, że jest całkowicie wymieniana w jeziorze co kilka dni, zachowując przez to krystaliczną czystość.

Jezioro Cresta, fot. mojaszwajcaria.pl

3. Jezioro Schiffenen

To zaporowe, przypominające trochę fiord jezioro w kantonie Fryburg, znane jest głównie Szwajcarom. Miejscowi niespecjalnie się nim chwalą chcąc, by pozostało kameralnym, niezatłoczonym miejscem idealnym na wycieczki i biwaki. Nad Schiffenen przyjeżdżają bowiem głównie ci, którzy lubią kontakt z naturą. Zaraz przy zaporze zorganizowano pole biwakowe z małą plażą, nie brakuje też okazji do uprawiania sportów wodnych i kąpieli. Wysokie skaliste brzegi jeziora aż się proszą o eksplorację podczas pieszych wycieczek – doskonale widać z nich całą okolicę.

Jezioro Schiffenen, fot. mojaszwajcaria.pl

4. Jezioro Lioson

Lioson jest typowym akwenem górskim. Leżące w Alpach Wodezyjskich jezioro jest niewielkie – to bardziej wodne oczko, mające 7ha powierzchni. Sielankowa sceneria i szmaragdowozielona woda sprzyjają piknikom lub pieszym wycieczkom. Miejsce idealnie nadaje się też do kąpieli. Jak na alpejski akwen przystało, woda jest dość chłodna, co szybko docenia się w upalne letnie dni lub po wielogodzinnej wędrówce. W Lioson roi się od ryb, nie dziwi więc widok licznych wędkarzy na brzegu, zasadzających się na golce i pstrągi tęczowe. A jeżeli nie poszczęści się w łowach, zawsze pozostaje znajdująca się niedaleko brzegu restauracja, gdzie lokalne przysmaki serwowane są na łupkowych kamieniach.

Jezioro Lioson, fot. mojaszwajcaria.pl

5. Jezioro Maggiore

Jezioro Maggiore jest położone na granicy Szwajcarii i Włoch. Dzięki łagodnemu klimatowi i dużemu nasłonecznieniu (Locarno ma średnio 2300 godzin słońca w roku) rozwinęła się tu bujna śródziemnomorska roślinność. Atmosfera jest też jakby trochę bardziej południowa – w kawiarenkach pomiędzy palmami przesiadują miłośnicy kawy, międzynarodowy festiwal filmowy ściąga sławnych aktorów i aktorki, a czas zdaje się płynąć nieco wolniej. Niezłym sposobem na zrelaksowanie się jest rejs jednym ze statków wycieczkowych. Dopływają one nie tylko Locarno, Ascony i Brissago, ale także do mniejszych wiosek oraz przez granicę, na teren Włoch. 

Jezioro Maggiore, fot. mojaszwajcaria.pl