Niewielkie fragmenty lądu, chaotycznie rozrzucone na wodach Oceanu Spokojnego, to słabo zaludnione miejsca, w których można poczuć prawdziwie bliski kontakt z naturą. Krystalicznie czysta woda, białe plaże, zapierające dech w piersiach krajobrazy – trzeba przyznać, że trudno wyobrazić sobie piękniejsze miejsca. Nic dziwnego, że wakacje na jednej z polinezyjskich wysp pozostają marzeniem wielu osób.

Jakie wyspy wchodzą w skład Polinezji Francuskiej? Trudno wymienić je wszystkie, bo wspólnota zamorska Francji składa się z 5 archipelagów i aż 150 wysp!

Tahiti, o powierzchni 1042 km kw., to największa wyspa w Polinezji Francuskiej. Jest też najbardziej zaludniona. Dla wielu osób może wydać się to zaskakujące, ale nie ujęliśmy jej w naszym zestawieniu. Nie dla tego, że brakuje jej uroku. Przeciwnie, to piękne miejsce, które jednak jest też gospodarczym, ekonomicznym, kulturowy i społecznym centrum całego terytorium. Co za tym idzie, panuje tam zupełnie inna atmosfera niż na innych wyspach – mniej spokojna, na każdym kroku tętniąca życiem. Tahiti to punkt wyjścia do dalszej wyprawy, ale prawdziwie rajska przygoda czeka na turystów na mniejszych wysepkach

Gdzie znajduje się Polinezja Francuska?

Niezwykle piękna Polinezja Francuska jest zlokalizowana w południowej części Oceanu Spokojnego. Tworzące ją wyspy są rozrzucone na obszarze o powierzchni ok. 3,5 mln. km kw., rozciągającym się między Los Angeles a Sydney. Podobnie jak wyspy Mikronezji, to przede wszystkim wyspy koralowe i koralowe atole. Ale należy podkreślić, że wśród nich jest także wiele wysp pochodzenia wulkanicznego.

Cała Polinezja Francuska dzieli się na pięć archipelagów:

Stolicą terytorium jest miasto Papeete, położone na Tahiti (Wyspy Towarzystwa).

Bora Bora

Bora BoraBora Bora / fot. Getty Images

Zaczynamy od wyspy, której nazwa stała się synonimem rajskich miejsc. Wiele osób, które miały okazję zwiedzić niektóre zakątki malowniczej Polinezji Francuskiej, jako najpiękniejszą z tamtejszych wysp wskazuje właśnie ten rajski skrawek lądu.

Bora Bora leży w archipelagu Wysp Towarzystwa. Ma 23 km kw. powierzchni i zamieszkuje ją ok 10 tys. osób. Głównym ośrodkiem osadnictwa na wyspie jest Vaitape. 

Bora Bora jest jedną z najbardziej znanych wysp polinezyjskich i jednocześnie – jedną z najdroższych. Już sam widok z okna samolotu zapiera dech w piersiach i zapowiada niezwykłą przygodę. Pod względem kształtu Bora Bora przypomina diament otoczony szmaragdową obwódką. Samolot ląduje na pasie startowym wybudowanym na niewielkich piaszczystych wysepkach. Do hoteli turyści docierają łodziami i katamaranami. Najbardziej luksusowe są skupione wewnątrz atolu.

Największą atrakcją wyspy są oczywiście rajskie plaże, ale wycieczka w jej centralne rejony, na zbocza wygasłego wulkanu, też będzie wyjątkowym przeżyciem. Tamtejsza przyroda jest wprost niesamowita. Trzeba jednak podkreślić, że Bora Bora to typowo luksusowa destynacja, która przyciąga przede wszystkim te osoby, które bardziej niż kontakt z naturą cenią sobie „kurortowe” atrakcje.

Ciekawostki o wyspie:

 • wyspa została odkryta w 1722 roku, przez Jacoba Roggeveena. Ten sam podróżnik odkrył słynną Wyspę Wielkanocną;
 • bungalowy na wyspie przypominają prymitywne chaty, ale mimo swojego wyglądu, oferują wszelkie możliwe udogodnienia. Te najbardziej luksusowe są wyposażone w szklaną podłogę, przez którą można podziwiać oceaniczną faunę;
 • najlepszy okres na wakacyjny wypoczynek na Bora Bora trwa od maja do września. W październiku rozpoczyna się pora deszczowa;
 • w czasie II wojny światowej Bora Bora była bazą, w której stacjonowała flota zaopatrzeniowa Stanów Zjednoczonych.

Maupiti

MaupitiMaupiti / fot. Getty Images

Nasza kolejna propozycja to Maupiti – niewielka wyspa położona w archipelagu Wysp Towarzystwa. Od wyspy, która otworzyła zestawienie, dzieli ją zaledwie 46 km. Nic dziwnego, że obie charakteryzują się zbliżonym ukształtowaniem linii brzegowej i terenu i oferują zbliżone walory krajobrazowe. Trzeba jednak podkreślić, że Maupiti sprawia wrażenie znacznie bardziej pierwotnej, wręcz dziewiczej. Niektórzy twierdzą, że właśnie tak wyglądała Bora Bora, zanim stała się jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w tej części Oceanu Spokojnego.

Powierzchnia wyspy to zaledwie 12 km kw. Zamieszkuje ją ok.1200 osób. Głównym ośrodkiem osadnictwa jest miasto Vaiea.

Maupiti jest wprost stworzona dla osób kochających piękne wycieczki. Zachwycająca przyroda jest tam obecna niemal wszędzie, a z najwyższego wzniesienia wyspy (372 m n.p.m.) rozciąga się zachwycająca panorama laguny i rafy koralowej. 

Ciekawostki:

 • Maupiti jest najstarszą wyspą w archipelagu Wysp Towarzystwa. Ten rajski skrawek lądu liczy sobie aż 4,3 mln lat;
 • naukowcy są zdania, że zanim Polinezyjczycy zasiedlili wyspę, Maupiti była całkowicie zalesiona;
 • Maupiti składa się z centralnej wyspy wulkanicznej i pięciu otaczających ją atoli koralowych;
 • głównym źródłem dochodu mieszkańców jest sadownictwo.

Moorea

MooreaMoorea / fot. Getty Images

W odległości 17 km od Tahiti leży Moorea – piąta pod względem wielkości wyspa w Polinezji Francuskiej. Obserwowana z okna samolotu, przypomina wielkie serce (niektórzy porównują jej kształt do orła z rozpostartymi skrzydłami). Z największej polinezyjskiej wyspy można dostać się tam na dwa sposoby: statkiem lub samolotem.

Powierzchnia wyspy to 134 km kw. Zamieszkuje ją ok. 16 tys. osób. Głównym ośrodkiem miejskim jest Afareaitu.

Jakie atrakcje oferuje to niezwykłe miejsce? Moorea przyciąga wielu miłośników nurkowania, których kusi wspaniała rafa koralowa i bogactwo przedstawicieli oceanicznej fauny. Nurkowie mogą tam popływać nawet z rekinami. Bez obaw, w tamtejszych wodach przybrzeżnych występują wyłącznie małe, całkowicie niegroźne gatunki. Inną ciekawą atrakcją jest skansen Tiki Village, przybliżający codzienne życie Polinezyjczyków. Oprócz tego można tam znaleźć także malownicze plaże i nastrojowe zatoczki.

Ciekawostki o wyspie:

 • Moorea jest otoczona przez małe wysepki, które niemal w całości są porośnięte przez palmy kokosowe;
 • na płyciznach można spotkać wiele płaszczek, które są przyzwyczajone do dokarmiania przez turystów;
 • mimo wulkanicznego pochodzenia, Moorea obfituje w piaszczyste plaże;
 • na wyspie uprawia się ananasy, które uchodzą za najlepsze w Polinezji Francuskiej.

Fakarava

Przenosimy się do archipelagu Tuamotu, w którym leży piękna wyspa o prostokątnym kształcie. Fakarava, bo o tym atolu mowa, ma zaledwie 16 km kw. powierzchni. Wyspę zamieszkuje ok. 850 osób, a głównym ośrodkiem administracyjnym jest Rotoava.

Na miejscu trudno znaleźć jakiekolwiek atrakcje turystyczne. Nie ma tam monumentalnych zabytków (poza latarnią Phare de Topaka), eleganckich restauracji czy luksusowych ośrodków. Czy to oznacza, że Fakarava znalazła się w tym zestawieniu przypadkiem? Nie, bo wyspa oferuje dokładnie to, co jest najważniejsze w egzotycznych miejscach: dostęp do rajskiej przyrody, poczucie odcięcia od cywilizacji i absolutny spokój.

Ciekawostki o wyspie:

 • Fakarava została odkryta w 1820 roku przez rosyjskiego żeglarza Fabiana Bellingshausena;
 • UNESCO sklasyfikowało wyspę jako rezerwat biosfery;
 • wyspa stwarza wyśmienite warunki do nurkowania;
 • w języku tahitańskim, słowo „fakarava” oznacza „sprawiający, że coś staje się piękne”.

Raiatea

RaiateaRaiatea / fot. Getty Images

Wracamy do archipelagu Wysp Towarzystwa. Nasz kolejny przystanek to Raiatea. Powierzchnia wyspy to 238 km kw. zamieszkuje ją ok. 12 tys. osób. Głównym ośrodkiem administracyjnym jest Uturoa.

Pod względem krajobrazowym, Raiatea wyraźnie ustępuje wcześniej wymienionym wyspom. Znaczna jej część pokryta jest gajami palmowymi. Dlaczego więc polecamy ją jako jedną z najciekawszych? Ponieważ żadne inne miejsce nie pozwala tak blisko poznać kultury polinezyjskiej. Można tam znaleźć wiele starożytnych świątyń i obiektów pełniących funkcje polityczne i społeczne. Wytrwali turyści mogą wybrać się na poszukiwanie tiare apetahi jednego z najrzadszych kwiatów na świecie.

Ciekawostki o wyspie:

 • wyspę odkrył Brytyjczyk James Cook w 1769 roku,
 • Raiatea jest nazywana Świętą Wyspą;
 • w języku tahitańskim, nazwa wyspy oznacza „jasne niebo”;
 • jedyna żeglowna rzeka w Polinezji Francuskiej – Fa'aroa – znajduje się właśnie na tej wyspie.

Rangiroa

Nasza kolejna propozycja to największy atol w Polinezji Francuskiej, położony w archipelagu Tuamotu. Rangiroa ma 79 km kw. powierzchni, zamieszkuje ją ok. 3200 osób, a głównym ośrodkiem na wyspie jest Avatoru.

Rangiroa to przede wszystkim raj dla płetwonurków. W tamtejszych wodach można podziwiać niezliczone gatunki egzotycznych ryb, płaszczki, delfiny i rekiny. Okresowo pojawiają się tam także wieloryby. Wyspa nie rozpieszcza bogactwem rajskich plaż. W innych częściach Polinezji Francuskiej jest ich zdecydowanie więcej.

Ciekawostki o wyspie:

 • atol składa się z ok. 250 wysp, które są oddzielone wąskimi kanałami;
 • powierzchnia laguny przekracza 1600 km kw.;
 • w języku tahitańskim nazwa wyspy oznacza „niekończące się niebo”;
 • plaża Le Sable Roses jest pokryta różowym piaskiem.

Nuku Hiva

Nuku HivaNuku Hiva / fot. Getty Images

Nuku Hiva to największa wyspa archipelagu Markizów. Jej powierzchnia to 387 km kw. Zamieszkuje ją ok. 2700 osób. Głównym ośrodkiem administracyjnym na wyspie jest Taiohae. 

Piękno tej rajskiej wyspy wulkanicznej jest trudne do opisania. To właśnie tam znajduje się wspaniały wodospad Vaipo. Cud natury o wysokości 350 m jest największy w całej Polinezji. 

Ciekawostki o wyspie:

 • na wyspie można natrafić na liczne posągi religijne;
 • Powieść „Typee”, autorstwa Hermana Melville'a, jest inspirowana pobytem pisarza na Nuku Hivie;
 • Nuku Hiva była scenerią dla amerykańskiego reality show „Survivor 4 Marquesas”;
 • W 2011 roku na wyspie doszło do aktu kanibalizmu. 40-letni turysta z Niemiec został zabity i pożarty przez lokalnego przewodnika.

Hiva Oa

Jedną z najpopularniejszych wysp archipelagu Markizów jest Hiva Oa. Jej powierzchnia to 316 km kw. Wyspę zamieszkuje ok 1700 osób, a głównym ośrodkiem miejskim jest Atuona.

Malownicza sceneria od zawsze przyciągała artystów. Na wyspie gościli m.in. Jacques Brel i Paul Gauguin. Francuski malarz zmarł na Hiva Oa, a muzeum jego imienia jest jedną z największych tamtejszych atrakcji.

Ciekawostki o wyspie:

 • Hiva Oa to jedna z najbardziej malowniczych wysp w archipelagu. Prawdopodobnie dlatego nazywana jest Ogrodem Markizów;
 • najwyższym szczytem na wyspie jest Temiteu. Góra mierzy 1213 m n.p.m.

Taha'a

Taha'aTaha'a / fot. Getty Images

Taha'a to niewielka wyspa wulkaniczna w archipelagu Wysp Towarzystwa. jej powierzchnia to 88 km kw. Mieszka tam ok. 5 tys. osób, a głównym ośrodkiem osadniczym i administracyjnym jest Patio.

Największą atrakcją wyspy są jej niesamowite walory naturalne. Na Taha'a można znaleźć zatokę Haamane – największą w całej Polinezji. Inne atrakcje to piękne rafy i ogrody koralowe.

Ciekawostki o wyspie:

 • wyspę rozsławia farma czarnych pereł i destylarnia wybornego rumu;
 • niemal na całej wyspie unosi się zapach wanilii.

Huahine

Ostatnią wyspą na naszej liście jest Huahine, położona w archipelagu Wysp Towarzystwa. Jej powierzchnia to 65 km kw. Należy jednak podkreślić, że niektóre źródła podają powierzchnię wynoszącą ponad 82 km kw. Zamieszkuje ją ok. 5700 osób, a głównym ośrodkiem administracyjnym jest Fare.

Tamtejszy krajobraz wciąż pozostaje niezmącony nowoczesną architekturą i zdobyczami cywilizacyjnymi. Życie na wyspie toczy się w spokojnym rytmie. Poza bajkowymi krajobrazami, turystów przyciągają tam liczne stanowiska archeologiczne. 

Ciekawostki o wyspie:

 • w języku tahitańskim słowo „huahine” oznacza „kobieta”;
 • wyspa zawdzięcza swoją nazwę wzgórzu, którego kształt przypomina sylwetkę ciężarnej kobiety.