Temperatura utrzymująca się na poziomie ok. 27 stopni Celsjusza, krystalicznie czysta woda, wszechobecny spokój i rajskie krajobrazy – nic dziwnego, że piękna Mikronezja cieszy się coraz większym powodzeniem wśród turystów. Chętnych do spędzenia urlopu w tym niezwykłym miejscu nie brakuje.

Historia Mikronezji rozpoczyna się wraz z początkiem osadnictwa ludzkiego na Pacyfiku. Pierwsi osadnicy przybyli na te rajskie wyspy ok. 4 tys. lat temu. Obecnie wyspy i archipelagi Mikronezji zamieszkuje ponad milion osób i mimo znacznego rozproszenia geograficznego, tamtejsze społeczeństwo łączy wspólna kultura i styl życia. Jaka jest Mikronezja? Wyspy wchodzące w skład tego archipelagu przedstawiamy poniżej.

Gdzie znajduje się Mikronezja?

Mikronezja jest położona w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Składa się z ok. 1500 małych wysp (rozproszonych), z których większość pozostaje niezamieszkana. Ich łączna powierzchnia to 2677 km kw.

W Mikronezji panuje klimat tropikalny i morski. Przez cały rok temperatura utrzymuje się tam w przedziale od 22 do 32 stopni Celsjusza. W regionie występują dwie pory roku – deszczowa, trwająca od maja do października, i sucha, która utrzymuje się od listopada do kwietnia. 

Mieszkańcy Mikronezji są znani z typowo „wyspiarskiego” stylu życia. Dla nich czas płynie wolniej. Większą część dnia spędzają na świeżym powietrzu. Zajmują się głównie rybołówstwem i rolnictwem. Do turystów są nastawieni przyjaźnie, co nie jest specjalnie zaskakujące – turystyka jest główną gałęzią gospodarki w obszarze całej Mikronezji.

Co wchodzi w skład Mikronezji?

Mikronezja to subregion Oceanii, na który składają się cztery główne jednostki polityczne:

 • Sfederowane Stany Mikronezji,
 • Republika Palau,
 • Wyspy Marshalla,
 • Republika Kiribati.

Pierwsze z wymienionych państw obejmuje ponad 600 niewielkich wysp, w większości niezamieszkanych. W przeszłości kraj był obszarem, który ONZ w całości powierzyło administracji Stanów Zjednoczonych (Powiernicze Wyspy Pacyfiku). W 1979 Sfederowane Stany Mikronezji przyjęły nową konstytucję, a 7 lat później uzyskały niepodległość. W skład Sfederowanych Stanów Mikronezji wchodzą cztery stany: Chuuk, Kosrae, Pohnpei i Yap.

Republika Palau składa się z ponad 200 wysp – czterech pojedynczych i części archipelagu Karoliny. Wyspy Marshalla obejmują 29 atoli i pięć pojedynczych wysp. Republika Kiribati to jedna wyspa koralowa i 32 atole.

Pod względem turystycznym, Mikronezja i wyspy Polinezji Francuskiej mocno rywalizują ze sobą o uwagę turystów. Każda z nich przypomina ziemski raj, jednak należy podkreślić, że wyspy Mikronezji oferują coś więcej niż „tylko” rajskie plaże, wspaniałe laguny, zapierające dech w piersiach rafy koralowe i pozostałości po dawnej kulturze.

Guam

Wodospad Talofofo na Guam / fot. Getty Images

Nasza wycieczka po malowniczej Mikronezji rozpoczyna się na Guam. To niezbyt duża wyspa Mikronezji (544 km kw.), należąca do archipelagu Marianów. Guam w całości pozostaje terytorium nieinkorporowanym, zależnym od Stanów Zjednoczonych, którym zarządza amerykański Departament Spraw Wewnętrznych. Ok. 1/3 powierzchni wyspy zajmuje amerykańska baza lotniczo-morska. Dlaczego więc polecamy ją jako jedną z najpiękniejszych? Ponieważ cała reszta w niczym nie przypomina jednostki wojskowej, zdecydowanie bliżej jej do tropikalnego raju.

Turystyczne centrum wyspy jest zlokalizowane w Tumon. To tam znajdują się najlepsze hotele, cieszące się dużą popularnością centra handlowe, modne kluby i dyskoteki. Nie każdy, kto spędza wakacje na mikronezyjskich wyspach, szuka tam „kurortowych” atrakcji. Bez obaw, wystarczy zbliżyć się do linii brzegowej, by poczuć kontakt z pierwotną naturą. Na całej wyspie nie brakuje piaszczystych plaż, które uchodzą za jedne z najwspanialszych w całej Mikronezji. Nurkowie będą zachwyceni rafą koralową, która otacza Guam. W centralnej części wyspy można podziwiać malownicze wodospady, w tym słynny Talofofo.

Ciekawostki o wyspie:

 • na Guam nie obowiązuje podatek VAT,
 • na Placu Hiszpańskim można zobaczyć pomnik Jana Pawła II,
 • gdy Ferdynand Magellan przybył na wyspę w 1521 roku, nazwał ją „Wyspą Złodziejską”. Rdzenni mieszkańcy nie znali pojęcia własności i wynieśli ze statku odkrywcy wszystko, co uznali za przydatne. 

Chuuk

Kolejna piękna wyspa, którą powinien wziąć pod uwagę każdy, kto planuje urlop w rajskim zakątku, to Chuuk (dawniej Truk). To właściwie nie jedna wyspa, a stan składający się z 16 atoli, grup wysp zaliczanych do archipelagu Karoliny i kilku pojedynczych wysp. 

Chuuk nie należy do mikronezyjskich destynacji, które oferują masę atrakcji dla turystów. Poza walorami naturalnymi wysp, trudno wskazać tam rzeczy i miejsca warte uwagi. Z całą pewnością ciekawe są jaskinie Nefo. Wiele osób odwiedza też japońską latarnię morską. Co zatem decyduje o atrakcyjności tego miejsca? Przede wszystkim wspaniałe warunki do nurkowania wrakowego, prawdopodobnie jedne z najlepszych na świecie.

W czasie II wojny światowej, mieściła się tam baza wojsk japońskich, jedna z największych na Oceanie Spokojnym. Pozostałością po niej są liczne wraki, spoczywające na dnie laguny, które dziś tworzą oficjalne podwodne muzeum. Przekształcone w sztuczną rafę koralową, zachowały się w doskonałym stanie. W ich  wnętrzach wciąż znajdują się elementy wyposażenia i różne przybory. 

Ciekawostki o wyspie:

 • podwodne muzeum składa się z ponad 40 wraków,
 • część z nich jest łatwo dostępna nawet dla rekreacyjnych nurków,
 • drogi na Chuuk są w fatalnym stanie.

Pohnpei

Przenosimy się na Pohnpei. To największy ze wszystkich czterech stanów, które tworzą Sfederowane Stany Mikronezji. Poza samą wyspą Pohnpei w jego skład wchodzi 8 atoli. Całkowita powierzchnia to 345 km kw.

Co do zaoferowania, poza pięknymi plażami, ma to niezwykłe miejsce? Jedną z największych atrakcji wyspy jest Nan Madol. To ruiny megalitycznego miasta, położone na 92 sztucznych wysepkach. Każda z nich oddzielona jest kanałem i z tego względu Nan Madol często nazywane jest „Wenecją Pacyfiku”. O unikatowym pięknie tego miejsca najlepiej świadczy fakt, że w 2016 roku zostało wpisane na listę UNESCO.

Kolejną interesującą atrakcją jest Mur Hiszpański, czyli pozostałości hiszpańskiego Fortu Alfonsa XIII. Nie można zapomnieć o walorach przyrodniczych wyspy. Wspaniałe wodospady, fantazyjnie ukształtowane formacje skalne i wzgórza, z których rozpościerają się niesamowite krajobrazy – to po prostu trzeba zobaczyć. Jednym z najpiękniejszych tworów matki natury jest wysoki na 30 m i szeroki na 20 m wodospad Kepiohi Falls.

Ciekawostki o wyspie:

 • na wyspie Pohnpei leżą dwie stolice: Palikir, stolica Sfederowanych Stanów Mikronezji, i Kolonia, stolica stanu,
 • miejscowym zwyczajem jest żucie orzechów betelu, które mają działanie pobudzające,
 • znaczna część naturalnych obszarów wyspy jest własnością prywatną, więc wycieczka może wiązać się z koniecznością uiszczenia przynajmniej kilku opłat, których wysokość to maksymalnie kilka dolarów.

Kosrae

Przenosimy się na Kosrae – górzystą wyspę, gęsto pokrytą bujną roślinnością, która jest najmniejszym stanem wchodzącym w skład Sfederowanych Stanów Mikronezji. 

Kosrae to jedna z najlepszych propozycji dla osób, które bardziej od turystycznych atrakcji i towarzyszącego im zgiełku cenią sobie kontakt z przyrodą. Baza noclegowa nie jest tam zbyt dobrze rozwinięta, podobnie zresztą jak baza gastronomiczna i transportowa. Te drobne niedogodności sprawiają jednak, że na wyspie nie gości zbyt wielu przyjezdnych.

Całą wyspę otacza piękna rafa koralowa. To sprawia, że nurkowanie w przybrzeżnych wodach na długo pozostaje w pamięci. Co istotne, by móc podziwiać piękno podwodnej flory i fauny, nie trzeba dysponować żadnym specjalistycznym sprzętem i umiejętnościami. Wystarczy maska i fajka. 

Co jeszcze warto zobaczyć na wyspie? Ruiny XIII-wiecznych budowli i krajobraz rozpościerający się z Mit Finkol – najwyższego wzniesienia na Kosrae. 

Ciekawostki o wyspie:

 • na Kosrae trzeba wybrać się z gotówką w portfelu, bo większość sklepów i małych hoteli nie akceptuje płatności kartą,
 • w XIX wieku wyspa była portem wielorybniczym,
 • większość mieszkańców wyspy nie mówi po angielsku.