Po prawie dziesięciu latach spędzonych w podróży Torbjørn (Thor) Pedersen jako pierwszy człowiek w historii odwiedził wszystkie kraje na świecie bez samolotu. Duńczyk sam mówi o sobie, że jest „współczesnym wikingiem”. I trzeba przyznać, że do zrealizowania takiego projektu, rzeczywiście trzeba mieć wikińską wytrzymałość i cierpliwość.

Co prawda według Księgi Rekordów Guinnessa to Graham Hughes jest rekordzistą świata w najszybszym zwiedzaniu wszystkich krajów publicznym transportem naziemnym, ale w trakcie podróży dwukrotnie poleciał do domu do Wielkiej Brytanii. Pedersen nie pozwolił sobie na takie odstępstwa.

Współczesny wiking z historycznym wyczynem

Thor rozpoczął podróż po wszystkich krajach świata 10 października 2013 r. Dokładnie o godzinie 10:10 ruszył pociągiem z Dybbøl Mølle w południowej Danii do Niemiec. Do stycznia 2020 r. udało mu się dotrzeć do 193 krajów na wszystkich sześciu zamieszkałych kontynentach bez wracania do domu.

Pierwotnie projekt miał się zakończyć właśnie w 2020 r., jednak pandemia pokrzyżowała plany podróżnika. Ograniczenia w podróżowaniu na długi czas zatrzymały go w Hongkongu. Na tamtym etapie zostało mu do odwiedzenia już tylko 9 krajów: Palau, Vanuatu, Tonga, Samoa, Tuvalu, Nowa Zelandia, Australia, Sri Lanka i Malediwy.

–  Saram się przemieszczać, kiedy tylko mogę, ale nie zawsze jest to takie proste. Czasami czekam na wizę. Czasami szukam statku. Raz w Kongo byłem na dachu ciężarówki przez dwa dni i musieliśmy się zatrzymać w środku nocy, ponieważ istniało ryzyko ataku ze strony bandytów – opowiadał w 2021 r. w wywiadzie dla serwisu Euro News.

Jak odwiedzić wszystkie kraje na świecie?

23 maja 2023 r. Thor dotarł drogą morską ze Sri Lanki na Malediwy. Tym samym odwiedził 203 z 203 planowanych krajów. Tak, na świecie istnieje 195 uznawanych państw, ale podróżnik wpisał na listę także te nieuznawane i terytoria sporne. Na Malediwach towarzyszyła mu małżonka. W sumie żona Thora odwiedziła z nim 27 krajów w trakcie blisko 10-letniej podróży.

Pedersen najczęściej poruszał się busami i pociągami. Problemy zaczęły się, kiedy musiał pokonywać morza i oceany. I tu z pomocą przyszły... kontenerowce oraz jachty.

Duńczyk relacjonował swoją podróż w mediach społecznościowych pod nazwą „Once upon a saga”. Na jego profilach nadal pojawiają się nowe zdjęcia. W końcu nie zawsze miał warunki do tego, żeby aktualizować social media. Podróż Thora śledzili nie tylko internauci, ale też największe media na świecie. Projekt doczekał się wzmianki między innymi na łamach The Guardian, BBC, czy Lonely Planet.

Podróżnicze rekordy

W odróżnieniu od innych podróżników, którzy szczycą się tym, że odwiedzili wszystkie kraje na świecie, Thor miał okazję pomieszkać w części z nich. Najmłodsza osoba, której udało się dotrzeć do wszystkich państw to Lexie Alford. Amerykanka pobiła rekord w wieku 21 lat (i 177 dni).

Mack Rutherford to z kolei najmłodsza osoba, która samotnie okrążyła kulę ziemską. Nastoletni pilot miał zaledwie 17 lat, kiedy zapisał się na kartach historii. Słabość do bicia rekordów mają także himalaiści i wspinacze górscy. W 2018 r. Australijczyk Steve Plain zdobył Koronę Ziemi w rekordowym tempie. Zajęło mu to 117 dni.

Bicie rekordu nie zawsze musi być spektakularne. Czasem wystarczy kreatywność. W 2016 r. Adam Leyton odwiedził największą liczbę krajów w ciągu doby, korzystając tylko z transportu publicznego. Podczas 24-godzinnej podróży zahaczył o 12 państw, w tym Polskę.