Jadąc w nowe, nieznane miejsce, myślimy głównie o naszym bezpieczeństwie fizycznym. Zapominamy natomiast o bezpieczeństwie cyfrowym. To zaniedbanie może okazać się bardzo nieprzyjemne. Np. jeśli dojdzie do przechwycenia naszych danych do logowania albo do utraty smartfona. Istnieje ryzyko, że w najgorszym przypadku przełoży się to na znacznie większe straty finansowe (łącznie z utratą wszystkich pieniędzy z konta). Inne zagrożenie to kradzież naszej tożsamości cyfrowej. Ta sytuacja oznacza utratę dostępu do kont mailowych lub społecznościowych.

Dlatego dbanie o swoje cyberbezpieczeństwo w czasie urlopu najlepiej rozpocząć, zanim ruszymy w drogę. To właśnie dobrze przeprowadzony etap przygotowań pozwala później cieszyć się odpoczynkiem bez dodatkowych stresów!

Etap I: przed urlopem

 1. Podróżuj „na lekko”. Przemyśl, co chcesz ze sobą zabrać – zwłaszcza w przypadku podróży za granicę. Zastanów się, czy na pewno warto brać dodatkowy (np. służbowy) smartfon, laptop, tablet. To samo zrób w przypadku dodatkowych kart płatniczych czy zbędnych dokumentów (np. prawa jazdy, jeśli nie zamierzasz wypożyczać samochodu). Im mniej urządzeń elektronicznych i ważnych dokumentów, tym mniejsze ryzyko straty wrażliwych danych w przypadku utraty bagażu lub kradzieży.
 2. Przygotuj urządzenia, które zabierasz. Zaktualizuj system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i wszystkie aplikacje, jakie masz zainstalowane na telefonie lub laptopie. W przypadku smartfona upewnij się, że masz włączoną blokadę ekranu – uruchamiającą się automatycznie, jeśli urządzenie nie jest używane. Sprawdź też, w jaki sposób możesz zdalnie zlokalizować, zablokować lub zrestartować swój smartfon do ustawień fabrycznych.
 3. Zadbaj o kopie zapasowe. Przygotuj kopie danych z urządzeń, które zabierasz na urlop. Mogą uchronić Cię przed utratą ważnych plików w przypadku kradzieży, zgubienia lub awarii.
 4. Uważaj, jakie informacje przekazujesz w mediach społecznościowych. Zastanów się, czy na pewno chcesz pochwalić się, że – w związku z wyjazdem – twój dom lub mieszkanie niebawem będzie puste. Może lepiej wrzucić relację z urlopu dopiero po powrocie? Sprawdź też ustawienia prywatności swojego profilu w mediach społecznościowych – rozważ ograniczenie widoczności dla nieznajomych.
 5. Sprawdzaj, za co płacisz. Uważaj na „wyjątkowe okazje” i fałszywe biura podróży. Upewnij się, że firma, z którą podpisujesz umowę i której wpłacasz pieniądze, rzeczywiście istnieje i ma wiarygodne opinie. Uważnie przeczytaj regulamin oferty.

Etap II: na urlopie

 1. Ostrożnie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi. Dotyczy to zarówno lotnisk czy dworców, jak i sieci w miejscu docelowym, np. hotelu. Zwłaszcza w przypadku dokonywania zakupów online czy przeprowadzania operacji bankowych, upewnij się, że jesteś na właściwej stronie i korzystasz z połączenia szyfrowanego (adres w przeglądarce powinien rozpoczynać się od HTTPS://). Jeśli możesz,  skorzystaj z dedykowanej aplikacji mobilnej, a w razie wątpliwości użyj własnego pakietu danych.
 2. Wrzucasz coś do mediów społecznościowych w czasie rzeczywistym? Nie udostępniaj i nie informuj o swojej lokalizacji. Dokładnie rozważ każde zdjęcie i film, które chcesz opublikować, a na którym widać Ciebie lub Twoich bliskich. Nigdy nie wstawiaj zdjęć i relacji, na których pokazujesz swoje dokumenty z danymi, np. bilet lotniczy.
 3. Chroń swoje karty płatnicze. Nie przechowuj w tym samym miejscu karty płatniczej i numeru PIN do niej i nie noś go przy sobie. Zawsze zasłaniaj tę stronę karty, na której widnieje miejsce na podpis i unikatowy, 3-cyfrowy kod CVV.

Etap III: po urlopie

 1. Sprawdź wyciąg aktywności finansowych w banku. Przejrzyj wszystkie wakacyjne transakcje i oceń, czy nie było wśród nich jakichś podejrzanych działań.
 2. Odinstaluj zbędne programy. Usuń z urządzeń aplikacje, które zostały zainstalowane na czas wakacji, a z których już nie korzystasz.
 3. Pomyśl o zmianie haseł. Zmień hasło do każdego serwisu i usługi, w przypadku której podejrzewasz, że mogło zostać ujawnione.
 4. Utwórz kopię zapasową nowych danych. Dzięki temu nie stracisz najlepszej pamiątki, czyli zdjęć i filmów z wakacji.

To tylko garść bardzo skoncentrowanych porad, choć cyberzagrożeń, które ujawniają się szczególnie w okresie wakacyjnym jest znacznie więcej. Jeśli chcesz jeszcze lepiej zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo, nie tylko w trakcie urlopu, polecamy darmowy poradnik : „Cyberbezpieczne wakacje 2023”. Przygotowali go eksperci z NASK.