Nie od dziś wiadomo, że Fryderyk Chopin cieszy się dużą popularnością w Azji. Twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora szczególnie upodobali sobie Japończycy. To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni znajdziemy jedyną kopię pomnika pianisty z warszawskich Łazienek, autorstwa cenionego rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. 

Pomnik Chopina w Warszawie

Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich to jeden z najbardziej rozpoznawanych monumentów nie tylko w Warszawie, ale i całym kraju. Pierwotnie posąg miał zostać odsłonięty w 1910 roku z okazji setnej rocznicy urodzin kompozytora. Ostatecznie odlana w brązie postać pianisty pod stylizowaną wierzbą ujrzała światło dzienne dopiero kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1926 r.

Niestety, w trakcie II wojny światowej pomnik padł ofiarą nazistów. W 1940 r. żołnierze III Rzeszy, na polecenie gubernatora Hansa Franka, wysadzili monument w powietrze i pocięli go na mniejsze części, które potem trafiły na złom. 

Wacław Szymanowski w pracowni podczas pracy nad Pomnikiem Fryderyka Chopina w Warszawie (Fot. autorstwa Czasopismo "Sztuka"; art. Tryumf sztuki polskiej", 1911 - New York Digital Ligrary Image ID: 1548428. Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22687272)

Rok po zakończeniu wojny pojawił się pomysł odbudowy pomnika Chopina. Ze względu na brak zachowanej repliki monumentu autorstwa Wacława Szymanowskiego, odtworzenie oryginału wydawało się jednak niemal niemożliwe. Na szczęście podczas odgruzowywania zniszczonego domu rzeźbiarza udało się znaleźć kopię całego pomnika, co znacznie ułatwiło pracę.

Zrekonstruowany posąg odsłonięto w maju 1958 r.  Od 1959 r. przy pomniku Chopina, w sezonie wiosenno-letnim, odbywają się uwielbiane przez warszawiaków i odwiedzających stolicę turystów Koncerty Chopinowskie.  

Japońska kopia pomnika Chopina

Niewiele osób wie, że kopia warszawskiego pomnika Chopina znajduje się w japońskim Hamamatsu (największe miasto pod względem liczby mieszkańców w prefekturze Shizuoka). Posąg stanął tu nieprzypadkowo, bowiem położne w środkowej części wyspy Honsiu miasto i stolica Polski od roku 1990 pozostają w ścisłej współpracy w obszarze kultury. Monument, który był darem stołecznych władz dla partnerów z Azji, odsłonięty został w 1994 r. 

To jednak niejedyny akcent chopinowski w Hamamatsu. W 1960 roku, w 150. rocznicę urodzin polskiego kompozytora, swoją działalność rozpoczęło tutaj Japońskie Towarzystwo Chopinowskie.

Co więcej, od 1991 r. miasto organizuje Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny. W ramach ciekawostki dodajmy, że podczas 5. edycji wydarzenia drugie miejsce zajął Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 

W 2014 r. Hamamatsu otrzymało tytułu Miasta Muzyki od UNESCO.

Pomniki Chopina na świecie

Okazuje się, że pomników upamiętniających postać polskiego kompozytora i pianisty na świecie jest znacznie więcej. Podobny monument znajduje się m.in. w Wiedniu, TiranieSingapurze czy Rio de Janeiro.

Najwyższy pomnik Chopina, liczący 7 metrów wysokości, został odsłonięty w Szanghaju w 2007 roku. Jego autorką projektu jest Lu Pin, pochodząca z Chin absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Źródło: europa-swiat.um.warszawa.pl