Planując podróż, nie tylko warto przeczytać ciekawostki o Japonii, ale także zaopatrzyć się w nowe wydanie „National Geographic Traveler". Magazyn w całości jest poświęcony Krajowi Kwitnącej Wiśni. Jako uzupełnienie przygotowaliśmy propozycje 5 książek. Te książki o Japonii pomogą lepiej przygotować się do tej dalekiej wyprawy. 

„Dzienniki japońskie” Piotra Milewskiego, Wydawnictwo Świat Książki

Bestseller Piotra Milewskiego, trzykrotnego laureata Nagrody Magellana i magazynów „National Geographic Traveler” i „National Geographic Polska”.Autor urodził się w roku królika i w w tym właśnie roku wybrał się do Japonii.

Przywitały go upał i wilgoć. W powietrzu unosił się gorzki zapach wodorostów. Woń rozkładu, ale i woń narodzin. Japończycy nazywają ten czas tsuyu, co znaczy „śliwkowy deszcz”, bo w sadach dojrzewają owoce śliw. Mówią, że to czas błogosławiony. Czy okazał się taki dla samotnego wędrowca?

Milewski zwiedzał Japonię w pojedynkę, bez pieniędzy, bez planu, jeżdżąc autostopem i nocując pod gwiazdami. Próbując odnaleźć ducha archipelagu i jego mieszkańców, odnalazł jeszcze coś innego. „Japonia pozwoliła mi przyjrzeć się sobie jak w zwierciadle”, powiedział w jednym z wywiadów. „Dzienniki japońskie” to nie tylko zapis zdarzeń i spotkań, ale również opowieść o podróżowaniu jako takim. O jego filozofii i sensie, a także piętnie, jakie odciska na świadomości wędrowca.

Dzienniki japońskie

„Dzieje kultury japońskiej” Ewy Pałasz-Rutkowskiej, Wydawnictwo Naukowe PWN

Od wielu lat nie było na rynku wydawniczym publikacji, która traktowałaby dzieje historii i kultury japońskiej jako ciągłość – od mitologicznej przeszłości po czasy współczesne. Autorka książki „Dzieje kultury japońskiej” zabiera nas w fascynującą podróż po historii i kulturze Japonii. Kulturę rozumie szeroko, jako dorobek niematerialny i materialny społeczeństwa.

Przedstawia nam sposób życia mieszkańców Japonii, ich język, wierzenia, zwyczaje i obyczaje, normy prawne i moralne. A także naukę, filozofię, religię i oczywiście kulturę artystyczną. Czyli literaturę, malarstwo, architekturę, rzeźbę, sztukę widowiskową i kulinarną. Książka jest podsumowaniem wieloletniej działalności badawczej autorki, która jest japonistką. Bazuje również na doświadczeniach autorki z wielu podróży po Japonii. „Dzieje kultury japońskiej” z pewnością zachwycą nie tylko pasjonatów kultury Japonii, ale również wszystkich, którzy dopiero zamierzają odkryć ten kraj. 

Dzieje kultury japońskiej

„Mitologia japońska” Agnieszki Kozyry, Wydawnictwo Naukowe PWN

Magiczne zwierzęta, demony, diabły, gobliny i duchy, legendarni władcy, waleczni książęta, asceci o nadnaturalnych mocach, tajemnicze bóstwa i istoty nadprzyrodzone. To tylko kilka spośród wielu postaci, które napotkacie podczas fascynującej podróży po świecie mitologii japońskiej. Agnieszka Kozyra, japonistka i badaczka, powraca do niezwykłych historii, mitów, podań, legend i pokazuje, jak duży wpływ miały one na kształtowanie się i rozwój kultury Kraju Wschodzącego Słońca.

Udowadnia również, że wiele motywów pochodzących z mitologii japońskiej jest wciąż żywych. Można je znaleźć między innymi w popularnych w Polsce mangach i anime. „Mitologia japońska” to wyjątkowo barwna i zachwycająca opowieść, która zainteresuje nie tylko pasjonatów kultury japońskiej, ale również miłośników sag i książek fantasy.

Mitologia japońska

„Zrozumieć Japonię” Doroty Ugorowskiej, Wydawnictwo Novae Res

Są 3 drogi robienia różnych rzeczy: jedna jest dobra, druga zła, a trzecia jest japońska. Japonia? Manga, sake i filmy o samurajach. Japończycy? Dziwni, sztywni i bez emocji. Czas skończyć ze stereotypami! Dorota Ugorowska, która poświęciła poznawaniu Japonii blisko 20 lat życia, sprawi, że spojrzycie na ten kraj z nowej perspektywy.

Osobiste przeżycia autorki są punktem wyjścia do lepszego zrozumienia kultury, mentalności i tradycji Japończyków. Z jej obserwacji i refleksji wyłania się fascynujący obraz kraju, w którym najbardziej liczą się honor, uczciwość i poszanowanie drugiego człowieka, a siła medytacji i bliskości z naturą są znane i kultywowane od pokoleń. Daj się zabrać w podróż, która może okazać się początkiem prawdziwej miłości.

Zrozumieć Japonię

„Prawdziwa kuchnia japońska” Sonoko Sanai, Wydawnictwo Znak 

Jak wiadomo, dobry ramen trudniej znaleźć niż prawdziwą miłość. Kto raz spróbował kuchni japońskiej, ten wie, że nie tylko wywraca ona kulinarny świat do góry nogami, ale także daje szczęście. Jeśli kochasz eksperymenty i różnorodność, najlepsze miejsce z japońskim jedzeniem znajdziesz w swoim domu! Nie potrzebujesz skomplikowanych produktów ani doświadczenia.

Sonoko Sakai to ceniona i skuteczna nauczycielka kuchni japońskiej. Swoją filozofię gotowania opiera na pięciu zasadach: świeżość, sezonowość, prostota, piękno i oszczędzanie. W tej książce dzieli się zarówno kulinarnymi tajemnicami, jak i 160 pomysłami na gotowe dania. Zanim udasz się w podróż do Japonii, dowiedz się, jak przygotowuje się tofu, makaron udon czy ramen. Do dzieła!

Prawdziwa kuchnia japońska