Japonię tworzą cztery wyspy. Główne wyspy Japonii to (od północy ku południu) to:

 • Hokkaido (83 451 km²),
 • Honsiu (231 041 km²),
 • Sikoku (18 784 km²)
 • Kiusiu (42 154 km²)

Wyspy Japońskie to także ponad 6800 innych małych wysepek.

Honsiu – największa wyspa Japonii

Na Honsiu żyje czterech na pięciu Japończyków (104 miliony ludzi). Nazwa Honsiu (本州) w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „główny ląd" i za taki uznaje się tę ziemię. Największa wyspa Japonii jest podzielona na 5 krajów geograficznych:

 • Tōhoku – wyżynna i górzysta północna część wyspy. Do VIII wieku n.e. mieszkał tu lud Ajnów, stopniowo wypierany przez Japończyków. To tu leży Fukushima, gdzie w 2011 roku doszło do wybuchu elektrowni jądrowej w wyniku wcześniejszego trzęsienia ziemi i tsunami. 
 • Chūbu – centralna kraina wyspy. Znajduje się tu łańcuch Alp Japońskich ze świętą górą Fudżi
 • Kantō – niewielki, a jednocześnie najludniejszy region wyspy. Mieści się tu m.in. Tokio i Jokohama. W samym tylko regionie Kantō mieszkają ponad 43 miliony ludzi, czyli więcej niż całej Polsce. 
 • Kinki – rozwinięty gospodarczo region z miastem Osaka. 
 • Chūgoku – najbardziej na zachód wysunięty region wyspy Honsiu. 

Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie i drugą pod względem liczby ludności po indonezyjskiej wyspie Jawa.

Jaki klimat panuje na Honsiu?

Honsiu rozciąga się z południowego zachodu na północny wschód na długości 1300 km. Duży rozmiar sprawia, że klimat w różnych regionach wyspy znacznie się różni. Od chłodnego na północy do wilgotnego i subtropikalnego na południowym zachodzie. Mimo to udaje się tutaj odróżnić cztery pory roku. 

Planując podróż do Japonii należy jednak pamiętać, by unikać corocznej pory deszczowej (od czerwca do połowy lipca). A także okresu tajfunów (między sierpniem a wrześniem). 

Wiosna na Honsiu trwa od marca do maja. To idealny czas na zwiedzanie Japonii, tym bardziej, że to właśnie w tym okresie kwitną tu wiśnie (sakura). Japońskie lato zaczyna się w czerwcu i trwa do końca sierpnia. Zazwyczaj jest gorące i wilgotne. Chłodniejszej pogody należy wówczas szukać w górach lub na północy wyspy. Jesień, która trwa do listopada, jest wielobarwna i przyjemna do spacerowania. Zimą z kolei warto wybrać się do jednego z ośrodków narciarskich i poznać Japonię od strony sportów zimowych. Okres między grudniem a lutym to również znakomity moment na kąpiele w naturalnych gorących źródłach. 

Osaka to jedno z największych miast na Honsiu i w całej Japonii. fot. Jake Longley/EyeEm/Getty Images

Honsiu – najważniejsze miasta

Tokio nie tylko jest największym miastem w Japonii, ale ma największą populację ze wszystkich metropolii na świecie. Jest też oczywiście stolicą Japonii. Chociaż z perspektywy świata postrzegane jest jako miasto, a nawet megamiasto, Tokio jest jedną z 47 prefektur w Japonii i zawiera aż 23 okręgi miejskie.

Kioto, czyli dawna stolica Japonii wyróżnia się bogatą kulturą i wiernością tradycji. Mimo że dziś tradycyjność Kioto może być już w znacznym stopniu fasadowa – na co zwracał uwagę Alex Kerr i słynnej książce „Japonia utracona" – to tam właśnie warto szukać śladów dawnych czasów. Miasto jest cenione za umiejętne łączenie biznesu z turystyką. Otoczone pagórkowatymi terenami Kioto wspaniale prezentuje się podczas każdej z pór roku.

Osaka to największe miasto w regionie Kinki. W całym obszarze metropolitalnym żyje aż 18 milionów ludzi. Tak duża populacja napędza z kolei gospodarkę regionu. W pobliżu znajduje się Kioto, czyli dawna stolica Japonii. Osaka nadal słynie z jedzenia, a najpopularniejsze lokalne przysmaki to m.in. placki okonomiyaki, takoyaki z ośmiornicą i szaszłyki kushikatsu. Mieszkańcy Osaki są uważani za ludzi przyjaznych, beztroskich i żartobliwych, ze stylem żartów, który podobno różni się znacznie od poczucia humoru w Tokio. Miasto jest znane z bogatego życia nocnego i wielu dodatkowych atrakcji. W okolicy znajduje się park rozrywki Universal Studios. 

Jokohama to miasto duże zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni. Nawet sami Japończycy nierzadko zapominają, że to drugie największe miasto ich kraju. Zazwyczaj za takowe uważają Osakę. Jokohama jest miastem przemysłowym, które w ostatniej dekadzie bardzo się zmieniło, przyciągając nowych mieszkańców. Jest spokojniejsze niż zabiegane Tokio, choć i tutaj nie brakuje dużych dzielnic biurowych i handlowych. 

Park Narodowy Towada-Hachimantai na Honsiu. fot. Ippei Naoi/Getty Images

Co jeszcze warto zobaczyć na Honsiu?

 1. Wybierając się do Hiroszimy (największego miasta zachodniego Honsiu), warto poświęcić więcej czasu na Muzeum Pokoju i znajdujący się na zewnątrz budynku Park Pokoju. Ogromne wrażenie robi również Itsukushima-jinja, czyli wielka jasnoczerwona brama, która wznosi się z morza. To chram shinto wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a jednocześnie jeden z symboli Japonii.
 2. Północno-wschodni region Tohoku jest rzadko odwiedzany przez turystów. Nawet Japończycy traktują to miejsce jako zaścianek. Tymczasem to jeden z najbardziej urokliwych rejonów wyspy. Małe miasteczka, takie jak Sendai, z pozoru wydają się senne. W rzeczywistości jednak tętni tam życie wyznaczane rytmem kolejnych pór roku. 
 3. Park Narodowy Towada-Hachimantai – północny obszar Tohoku jest rajem dla miłośników przyrody i tych, którzy chcą zostawić za sobą zgiełk i tłumy wielkich miast. W sercu tego regionu znajduje się spektakularny park, który od 1936 roku pełni rolę parku narodowego. 

Jak dotrzeć na Honsiu?

Z Polski do Japonii można dolecieć bezpośrednio LOT-em. Samoloty do Tokio odlatują z aż sześciu polskich miast: z Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia, Katowic i Krakowa. Ceny biletów zaczynają się od 3300 złotych. Czasu lotu to około 15 godzin. 

Do Japonii latają również inne linie europejskie. Jeśli celem podróży nie jest Tokio, warto szukać bezpośrednich połączeń do innych miast. Na Honsiu działa aż 5 portów międzynarodowych portów lotniczych:

 • Narita Airport > Narita International Airport (NRT) w Tokio
 • Haneda Airport > Tokyo International Airport (HND) w Tokio
 • Kansai International Airport (KIX) w Osace
 • Chubu Centrair International Airport (NGO) w Nagoi
 • Osaka International Airport (ITM) w Osace