Ramen to aromatyczny bulion z dodatkiem mięsa, makaronu oraz wielu innych składników i przypraw. W Japonii jest niezwykle popularnym daniem, traktowanym jako fast food. W kraju kwitnącej wiśni praktycznie na każdym rogu można znaleźć punkty gastronomiczne serwujące ramen w różnych odmianach. Miejsca te często specjalizują się w przyrządzaniu wyłącznie tego jednego dania.

Ramen – historia

Według jednego z przekazów, przepis na ramen przywiózł do Japonii chiński uczony Shu Shunsui, który uciekł z mandżurskiej prowincji. Inna wersja podaje, że początków ramenu w Japonii należy szukać w Tokio, gdzie na początku XX wieku dwóch Chińczyków otworzyło sklep z makaronem shina soba, który stał się podstawą ramenu.

Nazwa tej aromatycznej zupy pochodzi od chińskiego słowa „lāmiàn”, które oznacza specjalny typ makaronu wyrabianego z mąki pszennej. Słowo ramen, oprócz określenia samej zupy używane jest też jako nazwa makaronu, którego się do niej używa.

Ogromną popularność ramen zyskał po II wojnie światowej, kiedy japońskie uprawy ryżu zostały zniszczone, a kraj radził sobie dzięki dostawom pszenicy z USA. Wtedy zupa ramen bardzo często gościła na stołach w większości japońskich domów.

Ramen stał się też podstawą do stworzenia tzw. zupek chińskich. W 1958 roku Ando Momofuku opracował sposób na odwodnienie smażonego makaronu i przygotowanie go w taki sposób, aby po wymieszaniu z tłuszczem i przyprawami wystarczyło go jedynie zalać wodą i uzyskać w ten sposób gotową do spożycia zupę.

Ramen – składniki

Jak zrobić tradycyjny ramen? Przepis nie jest jednoznaczny. Dzięki różnym zestawieniom dodatków czy najrozmaitszym przyprawom, istnieje naprawdę wiele wersji. W różnych regionach kraju tradycyjny ramen może znacznie się różnić.

Mimo to baza ramenu jest zawsze taka sama. Podstawę stanowi rosół gotowany wiele godzin na dużej ilości kości wieprzowych oraz makaron wytwarzany z mąki pszennej, wody i soli. Dodatkiem do makaronu jest także kansui - woda alkaliczna, dzięki której zyskuje on żółtą barwę oraz niezwykłą sprężystość.

Do tak przygotowanej bazy dodaje się plastry mięsa (czasem też zmielone mięso w formie pulpetów), warzywa, przyprawy oraz inne dodatki.

Jak jeść ramen? Zupę podaje się w miseczkach z pałeczkami, które służą do zjedzenie makaronu i innych składników. Kultura wymaga, aby wciągając do ust makaron głośno siorbać. Bulion można wypić bezpośrednio z miseczki lub zjeść łyżką.

Dodatki do ramenu

Wśród najpopularniejszych dodatków do ramenu najczęściej spotyka się mięso, algi, grzyby shiitake, jajko, kapustę pekińską, pory, pędy bambusa oraz cebulkę dymkę. W skład ramenu mogą wchodzić również ryby i owoce morza, biała rzodkiew, kukurydza, kiełki fasoli oraz nasiona sezamu. 

Mięso wykorzystywane jako dodatek do ramenu to najczęściej długo duszona wieprzowina w plastrach. Może to jednak równie dobrze być obsmażony boczek lub mięso drobiowe z kurczaka, rzadziej z kaczki.

Ramen przyprawia się sosem sojowym, rzadziej spotykany jest z pastą miso. Wśród przypraw może pojawić się również imbir, czosnek, chili, biały lub czarny pieprz.

Najlepszy ramen w Polsce

Polakom ramen kojarzy się z bardziej wyszukaną wersją naszego rosołu, dlatego też tak bardzo przypadł nam do gustu. Która z polskich restauracji serwujących ramen jest najlepsza? Można wyróżnić kilka miejsc, które już od kilku lat zbierają doskonałe recenzje internautów.

Jeden z najlepszych ramenów można zjeść w Ato Ramen w Łódzi. Zupa dostępna w kilku wersjach przygotowywana jest na oczach klientów, a długie kolejki przed wejściem są najlepszą wizytówką tego miejsca.

YetzTu Poznań - to jeden z pierwszych ramen barów w Polsce. Miejsce to było wielokrotnie wyróżniane w różnych kulinarnych konkursach i rankingach. Niezależnie od dnia i godziny, lepiej zrobić tam rezerwację.

Panda Ramen Wrocław - to pierwszy lokal we Wrocławiu, który wyspecjalizował się w przyrządzaniu ramenu. Dodatki do podstawowej wersji zupy można dobrać wedle uznania.

Gdzie można zjeść ramen w Warszawie?

W stolicy nie brakuje miejsc, w których można zjeść dobry ramen. Warszawa zapewnia zarówno japońskie restauracje, gdzie jest on jednym z wielu dań, jak i ramen bary specjalizujące się tylko w tym jednym daniu. Do najlepszych należą:

Arigator Ramen Shop - to jeden z najchętniej odwiedzanych lokali, które serwują japoński rosół. Niewątpliwą zaletą jest makaron ramen - wyrabiany ręcznie na miejscu.

Kolejny punkt na kulinarnej mapie Warszawy, gdzie ramen smakuje wybornie to Uki Uki. Oprócz tradycyjnej japońskiej zupy w kilku wariantach, można też spróbować lodów matcha czy tradycyjnego sake.

Dla osób nie jedzących mięsa, godnym polecenia miejscem jest Vegan Ramen Shop - to miejsce, gdzie można skosztować kilku rodzajów aromatycznego wywaru uzyskanego wyłącznie przy użyciu wegańskich składników.