Lata mijają, a Chorwacja – obok Bułgarii i Grecji – pozostaje jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Niejedna polska rodzina ma za sobą kilkunastogodzinną podróż samochodem nad Adriatyk. W ostatnich latach coraz więcej wczasowiczów decyduje się jednak na połączenia lotnicze.

Nie ma się co dziwić, w końcu z Polski do Chorwacji dolecimy bezpośrednio w niespełna 2 godziny. Bardzo możliwe, że Polacy będą mieli do wyboru kolejny środek transportu – pociąg.

Kiedy pojedziemy pociągiem z Polski do Chorwacji?

Co prawda do lata zostało jeszcze kilka długich miesięcy, ale przewoźnicy stopniowo ogłaszają nowe siatki połączeń. Ta wiadomość szczególnie ucieszy miłośników wypoczywania nad Morzem Adriatyckim z południowej Polski. Polski Urząd Transportu Kolejowego wydał zgodę na uruchomienie trasy z Polski do Chorwacji. Zgoda jest ważna do 2026 r. Połączenie miałby obsłużyć pociąg należący do czeskiego przewoźnika RegioJet.

Pociąg w kierunku popularnych chorwackich kurortów – Splitu i Rijeki – miałby wyruszyć z  Dworca Głównego w Krakowie  Pozostałe przystanki w Polsce są zaplanowane w Katowicach, Tychach, Rybniku oraz Wodzisławiu Śląskim.

W Czechach pociągi zatrzymają w między innymi w Ostawie i Otrokowicach. Następne stacje na trasie to Wiedeń, Zagrzeb i Ogulin – stamtąd część wagonów pojedzie do Rijeki i do Splitu.

W 2020 r. Rijeka była Europejską Stolicą Kultury. / fot. Getty Images

To pociąg międzynarodowy, a więc pasażerowie nie będą mogli kupić biletu na połączenia między polskimi miastami.

Chorwacja bliżej niezmotoryzowanych Polaków

Udzielenie zgody na uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski od Chorwacji nie jest jednoznaczne z tym, że pociąg na pewno wyjedzie na tory w tym roku. Jeśli tak się stanie, najprawdopodobniej będzie kursować z Polski do Chorwacji i z powrotem w czerwcu, lipcu, sierpniu i we wrześniu. Teoretycznie na urlop będziemy mogli wyjechać we wtorki, piątki i niedziele. Połączenia powrotne wstępnie zaplanowano z kolei na poniedziałki, środy oraz soboty.

Na podróżnych ma czekać skład co najmniej siedmiu wagonów. W każdym z nich do wyboru będą miejsca leżące. Biorąc pod uwagę, że podróż trwa około 20 godzin, wielu pasażerów najprawdopodobniej skorzysta z tego udogodnienia.

Split to drugie największe miasto w Chorwacji pod względem mieszkańców. / fot. Getty Images

Ceny biletów nie są jeszcze znane. Mimo to spora część internautów już wyraziła zainteresowanie kolejową podróżą do Chorwacji. Fanów pociągów nie zniechęca nawet to, że przejazd potrwa prawie dwa razy dłużej niż samochodem. Pociąg, choć jedzie dłużej, jest o wiele bardziej ekologicznym środkiem transportu.

Renesans podróży kolejowych

Mimo że branża turystyczna wydaje się zdominowana przez samoloty, kolej od kilku lat przeżywa swój renesans w Europie. Potwierdza to, chociażby reaktywacja kultowego Orient Expressu.

Jeszcze w tym roku RegioJet i European Sleeper mają połączyć Pragę, Brukselę, Berlin i Amsterdam. Podróżni będą mogli skorzystać z takich udogodnień jak bezpłatny dostęp do internetu, śniadanie czy darmowa kawa.

Warto śledzić też francuski start-up Midnight Trains, który ma zabrać pasażerów z Paryża do kilku europejskich miast w 2024 roku. Projekt nieoficjalnie nazywa się „hotelem na szynach”.

Pogoda w Chorwacji

Dlaczego Polacy tak chętnie wypoczywają nad Adriatykiem? Poza pięknymi plażami i malowniczymi kurortami nie bez znaczenia jest też pogoda. Lato w Chorwacji jest nieco cieplejsze niż w Polsce. Największe upały wypadają w lipcu i w sierpniu, ale wygrzewać można się się również poza szczytem sezonu turystycznego w maju lub sierpniu.

Źródło: RegioJet