Badacze pracowali w grudniu minionego roku na stanowisku archeologicznym w starożytnym mieście Epidauros. Ich praca dobiegała ku końcowi i nie spodziewali się, że uda im się dokonać kolejnego odkrycia. Nagle na Peloponezie zaczął padać intensywny deszcz. Archeologowie przypadkiem zauważyli, że woda odsłoniła tylny fragment marmurowego posągu, który znajdował się nieopodal dawnej świątyni Asklepiosa, greckiego boga medycyny. Informacje w oświadczeniu przekazało greckie Ministerstwo Kultury i Sportu.

Higieja, bogini zdrowia


Rzeźbę odkrył rzęsisty deszcz, który padał w połowie grudnia, w miejscu, gdzie prace archeologiczne nie zostały jeszcze rozpoczęte. Naukowcy, którzy odnaleźli posąg kobiety, twierdzą, że jest to prawdopodobnie wizerunek Higiei, greckiej bogini zdrowia. Statua jest naturalnej wielkości. Brakuje jej ramion i głowy, która mogła pęknąć w trakcie upadku. Archeologowie ocenili, że poza tym jest w doskonałym stanie. Kobieta ma na sobie chiton, a na nim szatę, która zapięta jest na lewym ramieniu. W oświadczeniu greckiego resortu czytamy, że postać wykonuje gest odsłonięcia fragmentu ubrania prawą ręką, która miała unosić szatę do góry. Naukowcy twierdzą, że był to typowy gest zamężnych kobiet w starożytności i taki wizerunek często przedstawiał właśnie bogini Higieję. Posąg został przetransportowany do magazynu, gdzie będzie przechowywany, w celu dalszej konserwacji. Za odkrycie odpowiada grupa badaczy pod przewodnictwem profesora Papadimitriou Alkisti. Według archeologów statua kobiety może pochodzić z czasów Starożytnego Rzymu.

Starożytne miasto Epidauros


Na terenie starożytnego miasta Epidauros od wielu lat trwają systematyczne wykopaliska. Pracuje tam między innymi zespół archeologów z Uniwersytetu Ateńskiego. Znajduje się w Grecji Zachodniej w regionie Peloponez. To właśnie tam odnaleziono sanktuarium Asklepiosa, które było jednym z największych uzdrowisk w świecie antycznym. Chorzy ludzie przyjeżdzali tam z całego kraju, aby skorzystać z abaton, czyli sypialni dla pacjentów oczekujących cudownego uzdrowienia podczas snu, w kształcie 70-metrowej stoi z jońską kolumnadą, pochodząca z IV wieku p.n.e. Na tym rozległym terenie zidentyfikowano około 50 budynków, między innymi świątynie Asklepiosa. Najstarszy z obiektów może pochodzić nawet z VI w p.n.e. W pobliżu znajdowały się również źródła mineralne, które były wykorzystywane w lecznictwie.

Asklepios był najważniejszym bogiem-uzdrowicielem w starożytnej Grecji. Według mitologii Higieja była prawdopodobnie jego córką. Jej wizerunek w sztuce przestawiany był zazwyczaj jako młoda kobieta z miską, czarą lub pucharem i wężem, który był symbolem samoodnowy życia i uzdrowienia. Starożytni grecy czcili ją razem z jej ojcem. Dlatego naukowcy są prawie pewni, że odnaleziony posąg to właśnie ta bogini. W Epidauros znajdowała się również świątynia Artemidy pochodząca z ok. 320 r. p.n.e., stadion, gimnazjom z palestrą oraz najlepiej zachowany grecki teatr, który miał 52 rzędy siedzeń w dwóch kondygnacjach. Mógł pomieścić nawet 14 tysięcy widzów.