Na podstawie tegorocznych badań o podróżniczych trendach stwierdzono, że 68% ankietowanych szuka obecnie bardziej zrównoważonych podróży. 78% osób chce przeżywać je bezstresowo. Z kolei 61% zwróciło uwagę na to, że pandemia pozwoliła trochę zwolnić tryb życia, dlatego też szukają podróży, które trwają dłużej. Jeżeli kiedykolwiek myśleli Państwo o trasie z widokiem jak z legendarnego Orient Ekspresu, zapraszamy do sprawdzenia listy 6 niezwykłych i eksluzywnych pociągów Azji. Należy jednak zwrócić uwagę na jedno. Do najtańszych one nie należą…

Seven Stars na japońskiej wyspie Kiusiu

Chociaż w Japonii jest wiele luksusowych pociągów, warto wspomnieć o jednym. Seven Stars w Kiusiu. Swoją pierwszą podróż odbył w 2013 roku. Nazwę zawdzięcza 7 prefekturom Kiusiu oraz 7 najważniejszym powodom, dla których warto odwiedzić tę wyspę. Są to przyroda, historia, kultura, kuchnia, ludzie, gorące źródła (onseny) i folklor. W przeciwieństwie do innych japońskich kolei, Seven Stars porusza się bardzo wolno. Tak, aby uczestnicy podróży mogli delektować się każdą chwilą spędzoną w podróży i podziwiać piękne krajobrazy wyspy.

Co więcej w pociągu jest miejsce tylko dla 26 osób w 12 wagonach przypominających luksusowe apartamenty. Właściciele chcieli zadbać o intymność i komfort pasażerów. Wystrój pociągu jest stylizowany na styl retro. Znajdziemy tam wiele nawiązań do ludowości mieszkańców wyspy oraz jej rzemiosło. We wnętrzu znajdziemy bar i restauracje, w których możemy spróbować tradycyjnych potraw kuchni Kiusiu. Wyspa ta jest w Japonii trzecią pod względem powierzchni. Leży na południowym zachodzie kraju.

Belmond Eastern & Oriental Express

To luksusowy pociąg, który przewozi pasażerów między Singapurem, Malezją i Tajldandią. Kursuje pomiędzy stacją kolejową Woodlands a Bangkokiem. Cała podróż trwa 4 dni. Są to jednak dni, podczas których podróżny poczuje się jakby był w 5-gwiazdkowym hotelu.

Wnętrze przyozdobione jest panelami z drewna wiśniowego, panoramiczne okna pozwalają oglądać mijane krajobrazy, a gastronomia wprowadza turystów w inny wymiar kulinarnych doznań. Każdego dnia kelnerzy serwują gościom śniadanie do łóżka oraz ciepłą kawę lub herbatę. Wieczorami odbywają się kolacje przy muzyce na żywo, które to wspominają lata świetności Orient Ekspresu, który przewoził niezliczoną liczbę gości od 1883 roku, aż do zawieszenia w 2009…

Palace on Wheels w Indiach

Jeżeli ktokolwiek będzie chciał poczuć się jak indyjski książę lub księżniczka, na pewno nie znajdzie lepszego miejsca niż pociąg zwany „pałacem na kółkach”. Ten luksusowy pociąg zaczął kursować 26 stycznia 1982 roku. Powstał z inicjatywy indyjskich kolei we współpracy z Departamentem Turystyki Radżastanu (stan w północno-zachodnich Indiach), w celach promowania turystyki tego regionu. Każdy przedział wykonany jest tak, aby podróżni mogli poczuć dziedzictwo i kulturę Radżastanu.

Znajdziemy w środku misternie wykonane meble, rzeźby, obrazy i inne elementy tradycyjnych dekoracji, a co najważniejsze olbrzymie łoża królewskie. W pociągu zmieszczą się 104 osoby, które rozlokowywane są pomiędzy 23 wagony. We wszystkich przedziałach dostępne jest WiFi. Turyści mogą również skorzystać z dwóch restauracji, które serwują kuchnie indyjską, ale również europejską, czy chińską. Dla zwolenników leniwego wypoczynku, przygotowano również specjalny wagon ze spa. W trakcie wycieczki możemy podziwiać niesamowite krajobrazy Indii i parki narodowe. Przez pandemie koronawirusa działalność „pałacu na kółkach” została zawieszona, ale planowane jest ponowne uruchomienie kolei we wrześniu 2022 roku.

Vietage w Wietnamie

Nazywany jest również pociągiem zjednoczenia Wietnamu. Podczas tej 1000-kilometrowej trasy, podróżni mogą podziwiać niesamowite pejzaże Wietnamu od północy aż po południe kraju.

Vietage łączy w sobie komfort w staroświeckim, lecz niezwykle gustownym stylu i zapierające dech w piersiach widoki, które oglądamy przez olbrzymie okna. Pociąg przewozi jedynie dwunastu pasażerów. Na miejscu turyści mogą skorzystać z restauracji, różnych zabiegów i masaży.

Alishan Forest Railway na Tajwanie

Dla zwolenników górskich wycieczek idealnym pociągiem będzie ten na Tajwanie. To 86 km kolejki wąskotorowej, która dociera do popularnego górskiego kurortu Alishan. Kolej ta ma już ponad 100 lat i początkowo wykorzystywana była w celach przemysłowych, lecz w 1933 roku zrobiono z niej atrakcje turystyczną.

Podczas podróży możemy podziwiać wspaniałe tunele i mosty Tajwanu oraz niesamowite rzeki i wodospady. Co ciekawe pasażerowie mogą w każdej chwili wsiadać i wysiadać z pociągu, jeżeli uznają, że chcą udać się na pieszą wędrówkę.

Main Line na Sri Lance

Niektórzy mówią, że jest to główny punkt programu, który trzeba odhaczyć będąc na Sri Lance. Main Line jest główną linią kolejową tego kraju. Trasa pociągu jest uważana za jedną z piękniejszych w całej Azji. Łączy miasta Colombo z Badullą. Pierwsza część linii została otwarta w 1864 roku, a całość, która funkcjonuje do dziś została ukończona w 1924. Ta propozycja jest dla osób, które potrafią zrezygnować z podróży 1 klasą. W pociągu panuje bowiem chaos i daleko mu do wyżej wymienionych propozycji.

Ma to jednak swój urok, który co roku przyciąga tysiące turystów. W trakcie podróży pomiędzy wagonami przeciskają się sprzedawcy, którzy oferują aromatyczne i intensywne w zapachu lokalne przekąski. Całą trasę można przejechać do 9 godzin, a najdroższy bilet kosztuje 20 dolarów.

Źródło: CNN