Dlaczego tak bardzo lubimy Bułgarię? Powody można wymieniać w nieskończoność, ale w przypadku wielu osób, szalę przeważają trzy czynniki - gwarancja wspaniałej pogody, ciepła, krystalicznie czysta woda i złociste plaże. Za idealne warunki do plażowania odpowiada tam klimat podzwrotnikowy kontynentalny, panujący w rejonie wybrzeża Morza Czarnego. O ile w głębi kraju upał może dawać się we znaki, to w miejscowościach nadmorskich przyjemna okazuje się nawet temperatura przekraczająca 30 stopni Celsjusza. Polacy czują się tam niemal jak w domu - większość bułgarskich plaż, podobnie jak ma to miejsce u brzegów Bałtyku, pokrywa piasek. Niemal, bo pod względem czystości, polskie i bułgarskie plaże dzieli przepaść, oczywiście z korzyścią dla kurortów czarnomorskich. Które z nich warto odwiedzić, wybierając się na wakacje do Bułgarii?

Złote Piaski

Położone w okolicach Warny Złote Piaski to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych kurortów Morza Czarnego. Sprawia to, że dobrze poczują się tam przede wszystkim ci wczasowicze, którym nie przeszkadzają tłumy. Szeroka, pokryta złotym piaskiem plaża rozciąga się mniej więcej na 3 kilometry. O ile w samym kurorcie dominuje typowo "hotelowy" krajobraz, to plażę osłania gęsty las, co dodatkowo sprzyja wypoczynkowi. 

Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg, położony w pobliżu Burgas, niezwykle skutecznie rywalizuje ze Złotymi Piaskami o miano najpopularniejszego spośród wszystkich bułgarskich kurortów. Szeroka na ok. 100 metrów i długa na 10 kilometrów piaszczysta plaża jest położona w najbardziej nasłonecznionym obszarze wybrzeża. Zejście do morza jest łagodne, a fale i prądy - delikatne. To sprawia, że Słoneczny Brzeg jest idealnym miejscem dla osób, które na wakacje wybierają się z dziećmi, dla których przygotowano tam wiele wspaniałych atrakcji. 

Pomorie

Nasza kolejna propozycja to Pomorie, leżące w pobliżu Burgas. Miasteczko jest zlokalizowane na niewielkim półwyspie, wdzierającym się głęboko w morskie wody. Plaża zapewnia wspaniały widok na turkusowy bezkres morza. W pobliżu znajdują się stanowiska lęgowe dla ptaków. To sprawia, że Pomorie spodobają się także miłośnikom dzikiej fauny. Warto też wspomnieć, że ze względu na bogatą zawartość manganu i żelaza, tamtejszy piasek oferuje wyjątkowe właściwości zdrowotne.

Kranewo

Kranewo to niewielka miejscowość, położona tuż obok Albeny - jednego z najmłodszych bułgarskich kurortów. O ile ceny w Albenie predysponują to miejsce do miana luksusowego, to w niezwykle urokliwym Kranewie jest już wyraźnie taniej. Piękna zatoka o kształcie podkowy oferuje 6-kilometrową, pokrytą drobnoziarnistym piaskiem plażę, znacznie bardziej kameralną niż we wszystkich wymienionych wcześniej miejscach

Święty Włas

Święty Włas to doskonała alternatywa dla pobliskiego, ale znacznie bardziej zatłoczonego Słonecznego Brzegu. Mimo że nie jest to najpopularniejsza propozycja ze wszystkich nadmorskich miejscowości w Bułgarii, to oferuje świetnie rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Znajdziemy tam trzy plaże. najdłuższa i najszersza jest plaża centralna. Kolejne dwie plaże - południowa i leżąca przy porcie jachtowym, są mniejsze, ale także mniej oblegane przez turystów.

Sinomorec

Nasza ostatnia propozycja przypadnie do gustu osobom, które szukają wytchnienia od turystycznego zgiełku. Sinomorec to miejscowość położona tuż przy granicy z Turcją. Infrastruktura turystyczna nie jest tam specjalnie rozbudowana - ot, kilka hoteli restauracji. Próżno szukać tam typowo kurortowego klimatu. Znajdziemy jednak coś innego - spokój, skaliste klify, zielone łąki i plaże. Najpiękniejsza jest położona przy ujściu rzeki Weleki i jako że rozdziela rzekę i morze, oferuje stronę słodko- i słonowodną

Co zabrać na plażę w Bułgarii?

Odwiedzając otulone promieniami słońca bułgarskie plaże, należy zabrać ze sobą wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria. Na szczycie listy powinien znaleźć się krem z filtrem UV (a najlepiej dwa kremy, jeden z faktorem 25-30, drugi z faktorem 12-16). Nie może zabraknąć też okularów przeciwsłonecznych (wyposażonych w filtr promieniowania UV) i ochrony głowy. W tej roli świetnie sprawdzi się kapelusz z szerokim rondem. Panowie mogą natomiast postawić na słomkowe kapelusze lub stylowe czapki marynarskie.

Kolejne akcesoria, które warto ze sobą zabrać, to:

torba plażowa, ręcznik plażowy,

mata albo koc,

klapki lub japonki,

buty do wody.

W najpopularniejszych rejonach plaże są wyposażone w rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, w tym także w bary oferujące zimne napoje (najlepsze wrażenie robią te zaaranżowane w stylu karaibskim, a takich tam nie brakuje). Warto jednak pamiętać, że tego typu punkty najczęściej są zatłoczone. Chcąc uniknąć stania w kolejce, nie można nie zabrać ze sobą zapasu wody, najlepiej zamkniętej w lodówce turystycznej. 

Kiedy jechać do Bułgarii na plażowanie?

Bałkany słyną ze wspaniałej pogody. W szczycie sezonu turystycznego, czyli w lipcu i sierpniu, temperatura powietrza w Bułgarii zwykle przekracza 30 stopni Celsjusza. Wtedy też panują najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych. 

Chcąc uniknąć upałów, warto zaplanować wakacje na czerwiec. Temperatura powietrza oscyluje wówczas w granicach 20 stopni Celsjusza. Woda w akwenie Morza Czarnego jest jednak przyjemnie ciepła, więc spokojnie można zażywać relaksujących kąpieli

Osoby, które nie lubią nadmiernego tłoku na plaży, powinny rozważyć wyjazd we wrześniu. Po sezonie wakacyjnym temperatura w Bułgarii spada zaledwie o kilka stopni Celsjusza, a woda wciąż jest ciepła

Reasumując, wszyscy planujący wakacje w Bułgarii w okresie od czerwca do września, z całą pewnością będą zadowoleni z pogody, z zaznaczeniem, że czerwiec jest chłodniejszy niż pozostałe miesiące.  

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Góry w Bułgarii zachwycają wspaniałymi krajobrazami i różnorodnością [PRZEWODNIK]