Jak i gdzie podróżować zimą? Szkoły są dwie: jedni ruszają na ośnieżone stoki, inni przeciwnie – szukają miejsc, gdzie termometry wskazują co najmniej 20 stopni Celsjusza. W pandemii na popularności zyskały między innymi Zanzibar i meksykański kurort Tulum. Turystów z całego świata zachęciły dość łagodne obostrzenia. To oczywiście nie wszystkie propozycje dla stęsknionych za dalekimi podróżami.

Dalekie podróże w pandemii. Część państw znów otwiera granice

Od dwóch lat sytuacja w branży turystycznej jest – delikatnie mówiąc – dynamiczna. Pod koniec ubiegłego roku część państw ponownie zamknęła granice dla podróżnych. Na szczęście od lutego znów będziemy mogli zwiedzać między innymi Maroko.


Marokańska kuchnia ma miłośników na całym świecie. / fot. Getty Images

Polacy chętnie odwiedzają Afrykę Północną latem, ale zimą również warto zaplanować podróż na Czarny Ląd. Choćby dlatego, że w lutym jest tam znacznie cieplej niż w Polsce. Poza sezonem nawet w najpopularniejszych miejscach nie zastaniemy tłumów turystów, a ceny w hotelach mogą być niższe.

Po wykryciu wariantu Omikron władze Maroka wprowadziły jeden z najsurowszych zakazów podróży na świecie. 29 listopada 2021 r. zamknięto granice lądowe, powietrzne i morskie. Nie wszyscy zagraniczni turyści zdążyli wrócić do domów i część z nich wyleciała z kraju dopiero w grudniu.

Maroko otwiera granice dla podróżnych. Co wiemy o wjeździe do kraju?

Już 7 lutego Maroko zniesie zakaz międzynarodowych podróży, a turyści z zagranicy ponownie będą mogli cieszyć się regionalnymi smakami i poznawać fascynującą kulturę. Decyzja rządu została podjęta po ustabilizowaniu się liczby hospitalizowanych pacjentów zakażonych COVID-19.

Zagraniczne kraje zostaną podzielone na trzy listy: A, B i C na podstawie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nie wiadomo jeszcze jednak, jakie wymagania będą dotyczyły państw z poszczególnych list. Szczegóły mają zostać podane bliżej dnia otwarcia granic, czyli 7 lutego. Na pewno o nich poinformujemy.

Tak Maroko radzi się sobie z pandemią

Obecnie w Maroku obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Z kolei w hotelach, kawiarniach, restauracjach, muzeach, siłowniach supermarketach i transporcie publicznym sprawdzane są dowody szczepień (paszporty COVID-owe). Obywatele Unii Europejskiej będą mogli okazać cyfrowe certyfikaty uznawane w państwach członkowskich.

Maroko ma najwyższy procent zaszczepienia populacji spośród wszystkich afrykańskich krajów. 23 miliony osób z 36-milionowej populacji przyjęło dwie dawki szczepionki. Tylko w styczniu 3 miliony Marokańczyków zaszczepiło się po raz trzeci.

Stolica Maroka – nie pomyl się

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Maroko? Poza popularnymi atrakcjami turystycznymi dobrze wiedzieć też, że choć Marrakesz to najbardziej znane marokańskie miastem na świecie, w rzeczywistości stolicą kraju jest Rabat.

Rabat to stolica Maroka. / fot. Getty Images

Stolica Maroka jest położona nad Oceanem Atlantyckim. Miasto zamieszkuje ponad pół miliona mieszkańców. Dla porównania populacja Marrakeszu to 900 tys. osób.

Najbardziej znane zabytki w Rabacie to Mauzoleum Muhammada V i Wieża Hassana. Spacerując po mieście, możemy też podziwiać liczne medresy – teologiczne szkoły muzułmańskie – oraz mury z historycznymi bramami. W stolicy Maroka funkcjonuje międzynarodowe lotnisko i port morski.

Źródło: AFP, Reuters