Jeżeli marzyliście kiedyś o zagubieniu się w roślinnym labiryncie – niczym bohaterowie romantycznych filmów – to w Ogrodach Hortulus Spectabilis macie ku temu okazję. Gigantyczny grabowy labirynt ma korytarze o łącznej długości ponad trzech kilometrów. Jego ścieżki meandrują na wszystkie możliwe sposoby, utrudniając śmiałkom znalezienie drogi do wyjścia. Próby przemierzenia labiryntu można obserwować z góry, z wysokiej na dwadzieścia metrów wieży i ewentualnie pomagać zagubionym, podrzucając im wskazówki dotyczące aktualnego położenia.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

W oddalonych od siebie o dwa kilometry Ogrodach Tematycznych Hortulus oraz Hortulus Spectabilis jest jednak znacznie więcej atrakcji. Oba są ogromnymi gospodarstwami pokazowymi – zgromadzono w nich tysiące roślin z całego świata i urządzono dziesiątki przeróżnych ogrodów.

Jednym z nich jest Ogród Czterech Pór Roku – rozrysowany na planie kwadratu – którego centralny punkt wyznacza dorodny platan. Miejsce zostało podzielone na cztery części, każda z przypisaną własną porą roku. I zależnie od daty w kalendarzu dany fragment rozkwita lub przybiera najbardziej okazałą kolorową formę, stając się wizytówką wiosny, lata, jesieni lub zimy.

Ciekawym punktem w Hortulus Spectabilis jest też Ogród Kalendarza Celtyckiego. Rosną tu dwadzieścia dwa drzewa, które, zgodnie z wierzeniami druidów, są patronami ludzi o poszczególnych cechach charakteru. Zależnie od naszej osobowości możemy więc znaleźć tu własne drzewo-opiekuna.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy / Fot. Cegli/Shutterstock

Nieco inny charakter ma Ogród Tematyczny Hortulus. Ten liczący 88 hektarów powierzchni teren (to wielkość około 125 boisk piłkarskich), stał się domem dla roślin pochodzących z przeróżnych stron świata. Jest tu więc zakątek japoński (w którym oprócz roślin są też charakterystyczne mostki, pagody i rzeźby), ogród śródziemnomorski, francuski czy angielski. Przygotowano także ogród skalny, leśny i zielny. Razem znalazło tu miejsce niemal trzydzieści różnych zakątków tematycznych.

Kiedy najlepiej zwiedzać ogrody Hortulus?

Temu bogactwu roślin i kwiatów sprzyja nie tylko troska pracowników, ale także lokalizacja ogrodu. Leży on bowiem w tak zwanej strefie klimatycznej 7b, która, jak na nasz kraj, jest wyjątkowo ciepła, z łagodnymi zimami i sporą ilością opadów. Te warunki sprzyjają florze. Rośnie tu więc ponad sześć tysięcy gatunków, w tym również te egzotyczne i pochodzące z odleglejszych regionów świata.

Ogrody czynne są przez cały rok i każdego miesiąca przybierając nieco inny wygląd. Wiosną wybuchają kolorami tulipany, narcyzy i hiacynty. Lato to czas azalii i rododendronów, a jesień to moment feerii głębokich barw. Zimą wszystko się zaś uspokaja, a ogród staje się bardziej minimalistyczny i wyrazisty. Sprzyja powolnej, niemal medytacyjnej kontemplacji. Dodajmy, że Ogrody Tematyczne Hortulus otwarte są od poniedziałku do soboty w godzinach 9:30-19:00 oraz w niedziele i święta w godzinach 10:00–18:00. Natomiast Ogrody Hortulus Spectabilis – od wtorku do niedzieli w godz. 10:30–20:30. 

W 2023 roku, głosami internautów, Ogrody Hortulus w Dobrzycy znalazły się na liście laureatów wakacyjnego plebiscytu magazynu National Geographic Traveler „Cuda Polski”. Zachodniopomorska propozycja okazała się lepsza od dwóch innych popularnych atrakcji regionu, czyli Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie oraz Mostu Europejskiego Siekierki-Neurüdnitz. 

Pełna lista zwycięzców plebiscytu „Cuda Polski 2023”: 

 • DolnośląskieMiasto Bardo
 • Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera; 
 • Lubelskie – Włodawa;
 • LubuskiePark Książęcy Zatonie;
 • Łódzkie – Monopolis;
 • Małopolskie – Pustynia Błędowska; 
 • Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie; 
 • Opolskie – Twierdza Nysa; 
 • Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;
 • Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku; 
 • Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo; 
 • Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy; 
 • Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;
 • Warmińsko-Mazurskie – Gołdap; 
 • Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno; 
 • Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.