Ile jest gatunków drzew na świecie? 

Z raportu opracowanego przez badaczy z całego globu (w tym także Polski) i opublikowanego na początku 2022 r. na łamach naukowego czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” wynika, że na Ziemi jest ok. 73,3 tysiąca gatunków drzew. Niemal dziewięć tysięcy wciąż czeka na odkrycie i sklasyfikowanie. Wynik może być jednak nieoszacowany, co podkreślają sami twórcy publikacji. 

– W wyniku przeprowadzonych analiz statystycznych liczbę gatunków drzew na Ziemi oszacowaliśmy na 73 300, podczas gdy lista gatunków drzew sporządzona na podstawie literatury zawierała 64 100 pozycji. Tak więc ponad dziewięć tysięcy gatunków drzew na świecie wciąż czeka na odkrycie i opisanie – przyznaje prof. Bogdan Jaroszewicz, kierownik Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW i współautor raportu. 

Z ustaleń światowej klasy ekspertów dowiadujemy się również, że niemal jedną trzecią wszystkich gatunków stanowią drzewa rzadkie, których przyszłość zależna jest od dalszej działalności człowieka. Największa bioróżnorodność drzew, bo aż 43% wszystkich gatunków, występuje w Ameryce Południowej. Na innych kontynentach wskaźnik jest zdecydowanie mniejszy:

  • Eurazja – 22%;
  • Afryka – 16%;
  • Ameryka Północna – 15%;
  • Oceania – 11%. 

Fascynująca jest nie tylko liczba gatunków drzew istniejąca na Ziemi, ale także związane z nimi ciekawostki i rekordy. Czy wiesz jakie jest największe drzewo na świecie, gdzie rośnie i ile ma metrów? Szczegóły do sprawdzenia poniżej. 

Największe drzewo na świecie

Największe drzewo na świecie to sekwoja wieczniezielona (Sequoia sempervirens) o nazwie Hyperion. Rośnie w Stanach Zjednoczonych i ma prawie 116 metrów wysokości (jedne źródła podają 115,55 m, inne 115,85 m). Dla porównania słynna wieża zegarowa i niekwestionowany symbol Londynu, czyli Big Ben, mierzy 96 m, a nowojorska Statua Wolności – 93 m. Nazwa pochodzi od Hyperiona – jednego z Tytanów, ojca boga słońca Heliosa i bogini księżyca Selene.

Sekwoja została odkryta w 2006 roku przez parę podróżników. Co ciekawe, dokładna lokalizacja drzewnego rekordzisty przez lata była owianą tajemnicą w obawie przed najazdem turystów. Niedawno ujawniono jednak, gdzie znajduje się największe drzewo świata. Hyperion rośnie w Narodowym Parku Redwood w północnej części Kalifornii, gdzie znajdują się dwa inne rekordowe okazy. To także sekwoje: Helios (114,7 m) i Ikarus (113,14 m). 

hyperionHyperion to najwyższe drzewo świata. Fot. Michael Nichols/National Geographic

Po tym, jak światło dzienne ujrzała informacja o położeniu sekwoi, władze parku wydały oświadczenie, w którym ogłosiły, że zbliżenie się do drzewa będzie surowo karane. Oprócz kary pieniężnej w wysokości pięciu tysięcy dolarów, nieposłusznym gościom grozi nawet pół roku więzienia. 

– Pomimo trudnej dostępności, zwiększona popularność drzewa dzięki blogerom, pisarzom podróżniczym i stronom internetowym doprowadziła do dewastacji otoczenia wokół Hyperiona. Jako gość musisz zdecydować, czy będziesz częścią ochrony tego wyjątkowego krajobrazu, czy też częścią jego zniszczenia – brzmiał fragment apelu wystosowanego do turystów.

Sekwoja to gatunek drzewa iglastego z rodziny cyprysowatych. Przeważnie osiąga 60–100 metrów wysokości, 9 metrów średnicy i dożywa nawet 2 tysięcy lat. Przypomnijmy, że rosnące w Szwecji najstarsze drzewo na świecie ma 9,5 tys. lat i zaledwie 5 m wysokości. 

Warto wspomnieć też, że największym drzewem w historii był ścięty w 1885 roku eukaliptus królewski (Eucalyptus regnans) z Mount Baw Baw w australijskim stanie Wiktoria. Mierzył aż 143 metry. Niektóre źródła wskazują, że drzewo mogło osiągnąć nawet 150 metrów wysokości.  

Najwyższe drzewo w Polsce

Największe drzewo w Polsce można znaleźć na terenie Nadleśnictwa Bardo w województwie dolnośląskim. Mowa o liczącej ok. 120 lat i mierzącej 59,4 m​​​​​​ ​daglezji zielonej (Pseudotsuga menziesii). Na oficjalnej stronie Lasów Państwowych można przeczytać, że „obwód pierśnicowy pnia, czyli obwód zmierzony na wysokości pierśnicy, tj. 130 cm, wynosi 349 cm, a rozpiętość korony wynosi 12 m”. Najwyższy polski okaz jest porównywany do 20-piętrowego budynku. Żeby wykonać dokładny pomiar drzewa, arboryści, czyli osoby sprawujące opiekę nad drzewami, musieli wspiąć się na sam czubek. 

Poprzedni rekord kraju również należał do daglezji zielonej. Rosnące w Beskidzie Żywieckim drzewo z rodziny sosnowatych mierzyło 58,2 metra wysokości. 

Źródła: Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States, lasy.gov.pl.