Już 23 czerwca startuje wakacyjny plebiscyt Travelera „Cuda Polski 2023”, w którym o miano „cudu” powalczą wciąż turystycznie nieodkryte atrakcje z każdego województwa. O tym, kto zwycięży zadecydują czytelnicy w głosowaniu internetowym. Poniżej przedstawiamy pierwszych finalistów tegorocznej edycji wydarzenia. 

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa pomorskiego 

  • Zatopiony Las koło Czołpina. Te odsłonięte spod piasku przez fale Bałtyku pozostałości bukowo-dębowego lasu strawionego przez pożar lub wyciętego przez naszych przodków, pochodzą prawdopodobnie sprzed 3 tys. lat. Obszar, na którym niegdyś rosły, znajdował się z dala od linii brzegowej i dopiero z czasem został wchłonięty przez morze.  

Zatopiony Las koło Czołpina / Fot. Shutterstock

  • Pole tulipanów na Żuławach. Nie każdy wie, że i na Żuławach możemy znaleźć prawdziwe tulipanowe pola – obrazek niemal jak spod Amsterdamu. Dzięki wspólnym staraniom Państwa Marioli i Tomasza Luzarów z Anną van der Burg-Czekałą odwiedzający mają możliwość podziwiania spektakularnych tulipanowych dywanów.  

Pole tulipanów na Żuławach / Fot. Shutterstock

  • Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo. Pomysł na Zagrodę Inicjatyw Twórczych, zwanej Zagrodą Swołowo wziął się z marzeń o miejscu, w którym można by ukazać wyjątkowość Swołowa oraz bogactwo kultury pomorskiej. To idealne miejsce do organizacji imprez kulturalnych, plenerów, koncertów czy zajęć edukacyjnych.

Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo / Fot. Adobe Stock

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa zachodniopomorskiego 

  • Ogrody Hortulus w Dobrzycy. Oto kompleks składający się z dwóch ogrodów o różnym charakterze. Ogrody Tematyczne Hortulus oraz Ogrody Hortulus Spectabilis są oddalone od siebie o 2 km, a każdy z nich posiada własną infrastrukturę. Ogrody można zwiedzać niezależnie od siebie lub zwiedzić dwa ogrody w jeden dzień.  

Ogrody Hortulus w Dobrzycy / Fot. Shutterstock

  • Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Pomorze Zachodnie wzbogaciło się o obiekt, który będzie nową wizytówką Szczecina. Morskie Centrum Nauki zaprasza na wyprawę do świata mórz i oceanów. Rozpięta na trzech kondygnacjach, sprawiająca wrażenie lewitującej w przestrzeni, kula planetarium umożliwi podróże międzygwiezdne w mikrokosmos – do wnętrza ludzkiego ciała.  

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie / Fot. Shutterstock

  • Most Europejski Siekierki-Neurüdnitz. Most jest symbolem połączenia tego co było rozdzielone i otwarcia tego co było zamknięte. Ma znaczenie symboliczne zarówno w wymiarze historycznym, jaki i politycznym. Położony nad wyjątkowo cennymi, naturalnymi rozlewiskami Odry w Cedyńskim Parku Krajobrazowym. 

Most Europejski Siekierki-Neurüdnitz / Fot. Adobe Stock

Weź udział w plebiscycie „Cuda Polski National Geographic Traveler 2023” i wytypuj najciekawsze miejsca w Polsce. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony cudapolski.national-geographic.pl. Głosowanie potrwa do 16 lipca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 24 lipca.