Zielona Góra coraz chętniej odwiedzana jest przez turystów z całego kraju. Stolica województwa lubuskiego kusi nie tylko bogatą historią, ale także wysokiej jakości winami oraz masą atrakcji. To właśnie tutaj znajduje się słynny Park Książęcy Zatonie, który głosami internautów triumfował w plebiscycie Travelera „Cuda Polski 2023”

Historia Pałacu w Zatoniu

Na odwiedzających Park Książęcy Zatonie, oprócz pięknej przyrody, czekają przede wszystkim ruiny barokowego zamku z XVII wieku. Mimo że budowla jest dziś jedynie pustą skorupą, a z okien pozostały prostokąty, przez które hula wiatr, pałac wciąż potrafi zachwycić. Pomiędzy murami przesuwają się zwiedzający, którzy, unosząc głowy, próbują wychwycić echa życia, jakie niegdyś się tu toczyło.  

A działo się tu niemało. Pałac w Zatoniu powstał w 1689 roku – najpierw w barokowym stylu – by po ponad 150 latach przerodzić się w budynek klasycystyczny. Wówczas też rezydująca tu księżna żagańska Dorota Talleyrand-Périgord zleciła prace nad utworzeniem wokół pałacu Parku Książęcego.

Mieszkająca wcześniej w Paryżu bywalczyni salonów, miłośniczka i mecenaska sztuki, ściągała do Zatonia znakomitych artystów epoki. Po salach pałacu wędrowali m.in. architekt krajobrazu Peter Lenné czy kompozytor i pianista Franciszek Liszt. Rozbudowę parku kontynuował później syn księżnej.

Park Książęcy Zatonie / Fot. benkrut / iStock / Getty Images Plus

Okazały budynek nie przetrwał jednak II wojny światowej – spalili go Rosjanie. Niszczejący majątek przed całkowitym unicestwieniem uratowała jednak szeroko zakrojona modernizacja rozpoczęta – w dużej mierze dzięki unijnemu dofinansowaniu – w 2018 roku. Nie zdecydowano się jednak na trudną w realizację odbudowę pałacu, lecz zabezpieczono jego ruiny i udostępniono je zwiedzającym. Większym zmianom uległ ogromny – 52-hektarowy – Park Książęcy Zatonie.

Odnowiono alejki i zrekonstruowano przypałacową oranżerię pochodzącą z 1871 roku. Pod okiem konserwatora zabytków odtworzono niemal wszystkie detale architektoniczne i przywrócono pierwotny wystrój wnętrza, nawiązujący zgodnie z ówczesną modą do kultury antycznej. Dziś w oranżerii można wypić kawę lub zjeść coś słodkiego, działa tu bowiem kawiarnia.  

Co czeka na zwiedzających Park w Zatoniu? 

Istotą tego miejsca jest jednak ruch. Prawdziwą przyjemnością jest spacer po alejkach parku. To dla niego zjeżdżają tu mieszkańcy nieodległej Zielonej Góry, spędzając całe godziny na błąkaniu się pomiędzy soczystą zielenią, połaciami czosnku niedźwiedziego, który stał się jednym z symboli pałacowego założenia, przesiadywaniu na ławkach czy wreszcie podziwianiu okolicy z postawionej na szczycie kopca we wschodniej części parku Altany Różanej (zwanej też Świątynią Różaną).

To najlepszy punkt widokowy, z którego można patrzeć na łąkę Joanny i ruiny pałacu. W sezonie kuszą też organizowane licznie koncerty, wernisaże, a nawet sesje jogi w plenerze. 

Godziny otwarcia Parku w Zatoniu

Teren otwarty jest przez całą dobę, a wstęp bezpłatny. Dlatego bez trudu można się więc zdrzemnąć na parkowej trawie i zostać do zmierzchu, czekając, aż barwna iluminacja oświetli ruiny pałacu. 

Park Zatonie – jak dojechać? 

Pałac połączony jest z Zieloną Górą asfaltową ścieżką rowerową – niespełna 11-kilometrowy trakt da się pokonać w pół godziny, czyniąc z wizyty w Zatoniu jednodniową wycieczkę.

Osoby korzystająca z komunikacji miejskiej dojadą do Parku Książęcego autobusem numer linii 30 z Dworca Głównego. Przystanek docelowy to „Zatonie Parkowa”. Podróż trwa ok. 40 minut. Aktualny rozkład jazdy sprawdzisz tutaj.

Podróżni poruszający się autem (droga wojewódzka nr 283) do dyspozycji mają cztery aż parkingi w odległości od 30 do 1500 metrów od parku.