Bardo to niewielkie miasteczko położone w województwie dolnośląskim, które swoim urokiem urzeka na każdym kroku i przyciąga co roku tłumy turystów. Nic więc dziwnego, że „miasto cudów”, jak potocznie nazywane bywa Bardo, znalazło się wśród 16 laureatów wakacyjnego plebiscytu Travelera „Cuda Polski 2023”.

Dlaczego Bardo to „miasto cudów”? Jakie atrakcje czekają na odwiedzających? Jak dojechać na miejsce? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Z czego słynie Bardo? 

Ma zaledwie czterdzieści trzy centymetry wysokości i uśmiecha się nieco zawadiacko. To między innymi z jej powodu ściągają tu tłumy. Drewniana figurka Maryi z Jezusem jest najcenniejszym zabytkiem Bardo – miasteczka leżącego pomiędzy zboczami Gór Bardzkich, na Dolnym Śląsku.  

– Prawdopodobnie to najstarsza drewniana rzeźba Matki Boskiej w Polsce, a na pewno na Śląsku – mówi proboszcz Piotr Wiśniewski, trzymający pieczę nad Bazyliką Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardo. – Dokładna data jej powstania nie jest znana, ale przyjmuje się, że był to rok 1011. Margines datowania to około trzydzieści lat.  

Widok na Bardo / Fot. Mariusz Szczygiel/Shutterstock

Pewne jest, że pierwsze wzmianki o kulcie maryjnym w Bardzie pochodzą z 1270 roku. Ludzie przyjeżdżają więc tu dla tej figurki od przynajmniej 750 lat. Przez cały ten czas podtrzymywany jest zwyczaj całowania rzeźby przez pielgrzymów – dziś wizerunek Matki Boskiej zdejmowany jest z ołtarza i podawany wiernym po niedzielnej mszy.  

– Ma niespotykany wyraz twarzy – mówi proboszcz, gdy stoimy przed skrytą za szkłem gabloty rzeźbą. – Proszę spojrzeć na ten delikatny uśmiech. To kobieta pewna siebie, mocna, jest w niej coś niemal władczego.  

Nigdy zapewne nie dowiemy się, kto jest autorem tego dzieła, podobnie jak tego, co oznacza tajemniczy ciąg liter wyżłobionych w górnej części wydłutowanej figurki. Niewyjaśnione jest też, jak przetrwała ona kilka pożarów świątyni. Pielgrzymi uważają to za cud, dlatego nazywają Bardo „miastem cudów”. 

Bardo i jego atrakcje

Do Bardo warto przyjechać jednak nie tylko dla świętej rzeźby. Przytulone do wstęgi Nysy Kłodzkiej, otoczone zielenią miasteczko, jak mało które miejsce pozwala oderwać się od codziennego zgiełku. Spacer średniowiecznymi uliczkami szybko staje się czynnością niemal medytacyjną.

W tej powolnej wędrówce zalecamy zrobić sobie przystanki, by przyjrzeć się miejscom z przeszłości. Zabytkowe budynki dawnej gospody „Pod Złotym Lwem” i zajazdu „Pod Czarnym Niedźwiedziem” przypominają o tym, że wzdłuż Nysy Kłodzkiej przechodził szlak bursztynowy oraz droga handlowa łącząca Polskę z Czechami. Kupcy i pielgrzymi potrzebowali miejsc, w których można zjeść i odpocząć. W Bardo mogli je znaleźć.  

Piękno tego miasta najłatwiej docenić z niewielkiego dystansu, wspinając się na któryś z licznych punktów widokowych. Polecamy taras na północnym wzgórzu góry Brony (za pruskich czasów punkt nazywany był Schöne Aussicht”, co oznacza „piękny widok”). Widać stąd jak na dłoni warstwowe ułożenie miasta, wspinającego się na stoki wzniesień, a także kamienny most na Nysie Kłodzkiej.

Gotycka budowla została postawiona w XVI wieku i jest dziś jednym z najstarszych zabytków tego typu w Polsce. Co ciekawe, mimo sędziwego wieku, swój gotycki styl most zyskał dopiero na początku XX wieku, podczas większej przebudowy.

Samą rzekę najlepiej zaś oglądać z jej nurtu – w sezonie można wsiąść do pontonu lub kajaka i spłynąć bystrym prądem. Pokonanie Przełomu Bardzkiego zajmuje od dwóch do trzech godzin, podczas których sunie się pomiędzy wysokimi skalnymi ścianami. A na koniec przybija do przystani, gdzie czeka ciepły posiłek – w tym smażony pstrąg, z którego słyną bardzkie okolice.

Bardo – jak dojechać? 

Do Barda można się dostać bezpośrednio z Wrocławia zarówno za pomocą pociągu, jak i autobusu. Podróż Kolejami Dolnośląskimi trwa ok. półtorej godziny (stacja docelowa – Bardo Śląskie), a za bilety należy zapłacić około 30 złotych.  

Inną, nieco tańszą, ale zbliżoną czasowo opcją jest połączenie autobusowe (przystanek Bardo), realizowane przez firmę PW Beskid Przewozy. Koszt biletu to 20 zł.

Osoby podróżujące samochodem powinny kierować się drogą krajową nr 8 Wrocław-Kudowa Zdrój. Bardo zlokalizowane jest 12 km za Ząbkowicami Śląskimi i 12 km przed Kłodzkiem.