Pod koniec sierpnia do województwa kujawsko-pomorskiego zawitało 60 balonów oraz 45 uzdolnionych pilotów z całego świata. Między innymi z Japonii, Kanady, USA, Brazylii, a także krajów Europy, jak Niemcy, Francja, Austria czy Węgry. W zawodach wystartowali również Polacy: Arkadiusz Sionkowski, Piotr Grajek, Kacper Borkowski, Jakub Dziedziak i Wojciech Nowakowski. To właśnie reprezentant Polski wywalczył złoty medal. Jakub Dziedziak pokonał 44 zawodników z 17 krajów.

Tak wyglądały VI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów

Motto Grudziądzkiego Klubu Balonowego i równocześnie hasło tegorocznej imprezy brzmiało „Balony przynoszą szczęście”. To gwarancja świetnej zabawy bez względu na wiek. Widoki niczym z Kapadocji zachwyciły zarówno dużych, jak i małych. Zawodom w Grudziądzu patronował National Geographic Traveler. W rozmowie z redakcją wiceprezydent miasta Szymon Gurbin przyznał, że organizacja Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów to ogromne wyróżnienie dla grudziądzan.

– Pierwszy raz organizujemy w Grudziądzu jakiekolwiek mistrzostwa świata. Bardzo się cieszymy, że Międzynarodowa Federacja Lotnicza dostrzegła w nas potencjał. Staraliśmy się o to bardzo długo, a cała procedura zajęła nam niemal cztery lata. Musieliśmy udowodnić, że logistycznie sprostamy temu wyzwaniu. Mieliśmy na to swój pomysł. Nie chcieliśmy, żeby to była tylko impreza sportowa i rywalizacja między najlepszymi pilotami. Zależało nam na tym, żeby to była zabawa dla całego miasta – mówił podczas imprezy.

Jak dodał, Grudziądz może pochwalić się długą balonową tradycją. Turyści i mieszkańcy mają możliwość latania nad miastem przez cały rok. Najwięcej lotów jest organizowanych w miesiącach wiosennych i letnich, choć, co ciekawe, najlepiej lata się... zimą.

VI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów / Krzysztof Stypułkowski

Czy latać każdy może?

Co zrobić, żeby zacząć latać? Jacek Lewandowski, prezes Grudziądzkiego Klubu Baloniarskiego przekonywał, że przede wszystkim trzeba chcieć. Oczywiście, aby robić to wyczynowo, trzeba również przejść podpowiedzenie badania lekarskie. Samo szkolenie teoretycznie może potrwać tydzień, o ile pozwolą na to warunki. Wiedzy jest jednak tak wiele, że dobrze rozłożyć to w dłuższym czasie. Aby osiągnąć sukces, należy mieć spokojną głowę i skupiać się przede wszystkim na aktualnym locie. Tego samego zdania był też uczestnik tegorocznych zawodów Arkadiusz Sionkowski.

Przede wszystkim spokój. Trzeba się odcinać od poprzednich lotów. Nieważne, czy coś wyszło, czy nie  – opowiadał Beacie Różalskiej-Klamińskiej. Na początku przygody warto jednak dołączyć do załogi naziemnej i zobaczyć, jak wyglądają kolejne etapy stawiania balonu.

VI Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów / Krzysztof Stypułkowski

Organizatorem wydarzenia był Grudziądzki Klub Balonowy przy współpracy z Aeroklubem Polskim, Komisją Balonową Aeroklubu Polskiego oraz Międzynarodową Federacją Lotniczą (FAI).

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie, Partnerem Głównym Miasto Grudziądz. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Senator RP Ryszard Bober oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Sponsorami wydarzenia był Bank BGK, Gaspol S.A., Grupa POLMLEK, Ampol-Merol, Jabil, Restauracja AMUZA, Hotel Rudnik. Partnerami VI FAI Balonowych Mistrzostw Świata są: Lotniczy Grudziadz, Instalmet, Kubicek Balloons, Lindstrandt Balloons, Elpigaz, Yasumi Grudziądz, Drukarnia Epros, PHU Stek, Lotnicza Point. Impreza współfinansowana jest ze środków gminy-miasta Grudziądz oraz dofinansowana ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.