Kwiaty towarzyszą nam przy każdej wyjątkowej okazji. Lubimy je wręczać, a jeszcze bardziej – otrzymywać. W wielu kulturach mają wymiar symboliczny. O ile w wazonie prezentują się niezwykle efektownie, to swoim niezwykłym pięknem najbardziej zachwycają w naturze. Zwłaszcza gdy mówimy o gatunkach, których z całą pewnością nie można określić mianem pospolitych. Oto najpiękniejsze kwiaty świata.

Gloriosa

GloriosaGloriosa / fot. DeAgostini/Getty Images

Zaczynamy od jednego z najbardziej niezwykłych przedstawicieli liliowatych. Gloriosa to pnącze, które w warunkach naturalnych rośnie w Afryce Południowej i Azji. Jej płatki charakteryzują się niezwykle intensywnymi barwami, od żółtej, przez jasną zieleń, aż po intensywną czerwień.

Długość łodygi tej niezwykłej rośliny dochodzi do 2 metrów. Liście mają owalny, wydłużony kształt i nitkowate zakończenia. Kwiaty osiągają do 10 cm długości, a ich kolor zależy od gatunku. Wśród najpopularniejszych należy wymienić trzy: 

  • Gloriosa simplex – w początkowej fazie jej kwiaty są żółte, później zaczynają przechodzić w intensywną czerwień,
  • Gloriosa superba – charakteryzuje się zielonymi kwiatami, które z czasem przebarwiają się na kolor żółty,
  • Gloriosa rothschildiana – uchodzi za najpiękniejszego przedstawiciela tego gatunku, ma intensywnie czerwone kwiaty z wyraźnie pofalowanymi brzegami.

Okres kwitnienia tej niezwykłej rośliny przypada na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.

Middlemist czerwony

MiddlemistMiddlemist / fot. Peter Macdiarmid/Getty Images

Middlemist czerwony, nazywany też czerwoną kamelią albo wiosenną różą, to nie tylko jedna z najpiękniejszych, ale także jedna z najrzadszych roślin świata. Większość przedstawicieli tego rodzaju występuje dość pospolicie w lasach i na skalistych zboczach południowo-wschodniej Azji. Niektóre można spotkać w obszarze Archipelagu Malajskiego i w Himalajach. Middlemist czerwony jest znacznie rzadszy. Obecnie najprawdopodobniej występuje tylko w dwóch miejscach: w Wielkiej Brytanii (w Chiswick House and Gardens) i Nowej Zelandii (w prywatnym ogrodzie).

Kwiaty wyrastające w kątach skrętoległych, skórzastych liści przypominają nieco róże. Mają bladoróżowe płatki (mimo że nazwa sugeruje inny kolor). Kwitną w czasie zimy i wiosny.

Medinilla wspaniała

MedinillaMedinilla / fot. Paroli Galperti/REDA&CO/Universal Images Group via Getty Images

Wymieniając najpiękniejsze rośliny świata, nie można pominąć medinilli wspaniałej. W warunkach naturalnych występuje jako okazały krzew, który dorasta do niemal 2 metrów wysokości. Piękna roślina upodobała sobie strefę klimatu równikowego – występuje w tropikalnych lasach Madagaskaru i na Filipinach.

Wzdłuż gałęzi rozłożystego krzewu wyrastają ciemnozielone, skórzaste liście, które osiągają długość do 30 cm i mają sercowatą nasadę. Obok pojawiają się zachwycające kwiaty. Ich płatki przybierają barwę różową (w hodowli pojawiają się także odmiany czerwone i fioletowe). Zbierają się w zwisające wiechy, których długość dochodzi do 50 cm. Roślina kwitnie w sierpniu.

Orchidea „złoto Kinabalu”

Orchidea „złoto Kinabalu”Orchidea „złoto Kinabalu” / fot. Paroli Galperti/REDA&CO/Universal Images Group via Getty Images

Wszystkie gatunki reprezentujące rodzinę storczykowatych wyglądają zachwycająco. Wśród nich można wyselekcjonować wyjątkowo zachwycające okazy, ale wymieniając te najpiękniejsze, w pierwszej kolejności należy wskazać niesamowitą i niezwykle rzadką orchideę „złoto Kinabalu”.

Niezwykły kwiat został odkryty w 1987 roku. Obecnie to jedna z najrzadszych roślin świata, która występuje wyłącznie na stromych zboczach parku narodowego Kinabalu na wyspie Borneo, na zaledwie kilku stanowiskach. Jej jasnozielone liście osiągają od 40 do 60 cm długości. Płatki charakteryzują się kremowo-brązową barwą. Są ostro zakończone, a górny jest większy od dolnego. Boczne płatki są szerokie i rozłożyste.

Okres kwitnienia przypada na kwiecień i maj. Warto podkreślić, że kwiatostan wyrasta dość rzadko. Gdy mowa o siewkach, na pierwsze kwitnienie trzeba poczekać 10, a nawet 15 lat. Dojrzałe rośliny wypuszczają kwiaty z 5-letnich przyrostów.

Tulipan „królowa nocy” 

Tulipan „królowa nocy”
Tulipan „królowa nocy” / fot. Paroli Galperti/REDA&CO/Universal Images Group via Getty Images

Tulipan to jeden z najpopularniejszych kwiatów, który jest wręczany przy niezliczonych okazjach. Czerwone, różowe, białe, żółte, pomarańczowe – bez względu na kolor, nie brakuje mu wdzięku. Warto wiedzieć, że wspaniały przedstawiciel rodziny liliowatych jest reprezentowany przez ok. 120 gatunków, wśród których kryją się nie tylko pospolite, ale także niezwykłe okazy. Jednym z nich jest tulipan „królowa nocy”.

Odmiana wyhodowana w połowie XX wieku prezentuje się niezwykle elegancko i wytwornie. Ma pojedyncze kwiaty, tworzące zwarte kielichy, które przybierają bordowo-purpurową barwę. W pochmurny dzień można odnieść wrażenie, że płatki są czarne. Niezwykły gatunek kwitnie wtedy, gdy większość przedstawicieli jego rodzaju zrzuca już płatki – w połowie maja. 

Róża parkowa Eden Rose

Róża parkowa Eden Rose
Róża parkowa Eden Rose / fot. Catherine BIBOLLET/Gamma-Rapho via Getty Images

Skoro mowa o niezwykłych gatunkach dobrze znanych roślin – naszym kolejnym kandydatem do tytułu najpiękniejszego kwiatu świata jest róża parkowa Eden Rose, znana też pod nazwą „Pierre de Ronsard”. Niezwykły kwiat pojawił się w sprzedaży w 1985 roku. Został wyhodowany we Francji, przez znaną i cenioną firmę Meilland. 

Charakterystyczny gatunek ma pełne, kuliste kwiaty, przypominające nieco róże angielskie – ich sprężyste płatki układają się w okazałą rozetę. Początkowo przybierają charakterystyczną kremowo-różową barwę z wyraźnie zaznaczonym środkiem i brzegami. Z czasem kolor blednie i zmienia się w barwę jasnoróżową albo białą. Kwitnienie jest powtarzalne i następuje od czerwca do września.

Bukietnica Arnolda

RaflezjaRaflezja / fot. Getty Images

Czas na bardziej egzotyczny gatunek, który jest tak samo piękny, jak niezwykły. Bukietnica Arnolda, zwana też raflezją, to prawdziwy gigant w świecie kwiatów. Osiąga średnicę do 100 cm i masę ok. 10 kg.

To roślina pasożytnicza, która nie wytwarza własnych korzeni, łodyg i liści. Pasożytuje na krzewach z rodziny Cissus. Ogromny kwiat składa się z pięciu mięsistych płatków, które przybierają czerwoną barwę. Niestety, zapach wydzielany przez roślinę nie idzie w parze z jej pięknym, niezwykłym wyglądem. Bukietnica Arnolda bywa nazywana „trupim kwiatem”, a ten przydomek zawdzięcza wydzielanej woni, która przypomina odór gnijącego mięsa.

W stanie dzikim występuje w wilgotnych lasach Borneo i Sumatry. Kwiat kwitnie raz na kilka lat, przez kilka dni. Następnie zmienia się w zdecydowanie mniej atrakcyjną czarną masę.

Dalia

Dalia
Dalia / fot. Jessica Rinaldi/The Boston Globe via Getty Images

W gronie najpiękniejszych kwiatów świata bez wątpienia powinna znaleźć się narodowa rodzina Meksyku. Dalia, bo o tym rodzaju mowa, w stanie dzikim występuje przede wszystkim na południu Ameryki Północnej (Meksyk), w Ameryce Środkowej (Panama) i Południowej (Kolumbia).

Rodzaj zaliczany do rodziny astrowatych jest reprezentowany przez 41 gatunków. Byliny osiągają od 35 cm do około 2 m. Różnobarwna kwiaty zbierają się w koszyczki, osiągające do 30 cm. Okres kwitnienia przypada na późne lato i jesień.

Plumeria

Plumeria
Plumeria / fot. Cristina Perez/VWPics/Universal Images Group via Getty Images

Plumeria, nazywana kwiatem zakochanych, ma mocną pozycję na liście najpiękniejszych kwiatów świata. Decyduje o tym nie tylko niezwykła uroda tej wspaniałej rośliny, ale także jej zapach – wyjątkowo słodki, z wyraźnie zaakcentowanymi nutami migdałowymi. Kwiaty plumerii mają pięć delikatnych płatków, które mogą charakteryzować się różową, czerwoną, żółtą, białą lub kremową barwą, choć najczęściej są wielokolorowe. 

Niezwykły przedstawiciel rodziny toinowatych w stanie dzikim występuje Ameryce Środkowej, jako krzew lub drzewo osiągające do 8 m wysokości. Okres kwitnienia przypada na wiosnę i lato.

Serduszka okazała

Serduszka okazałaSerduszka okazała / fot. Wolfgang Kaehler/LightRocket via Getty Images

Zestawienie zamyka roślina, której nazwa jest tak samo niezwykła, jak jej uroda. Serduszka okazała to bylina zaliczana do rodziny makowatych. W stanie dzikim występuje Chinach i Korei.

Kępy rośliny z łukowatymi łodygami osiągają do 100 cm wysokości. Pierzaste liście, które opadają po kwitnieniu, charakteryzują się niebiesko-zielonym kolorem. Różowo-białe kwiaty, których kształt przypomina serca, zbierają się w długie grona. Okres kwitnienia przypada na koniec maja i początek czerwca.