Panama: podstawowe informacje

Panama to państwo leżące w Ameryce Środkowej, na wąskim paśmie lądu. Otaczają ją Morze Karaibskie oraz Ocean Spokojny. Panama uchodzi za jedno z najpiękniejszych państw świata, choć jest stosunkowo niewielka: ma zaledwie 78 200 km². Łącznikiem pomiędzy Ameryką Południową i Ameryką Północną jest właśnie Panama – gdzie leży i z jakimi państwami graniczy? Od strony Ameryki Południowej jest to Panama, z kolei od strony Ameryki Północnej – Kostaryka. Przez teren państwa przebiega Kanał Panamski, stanowiący wygodną drogę morską pomiędzy wschodem a zachodem Ameryki. Na jakim kontynencie leży Panama? Geograficznie jest to Ameryka Północna.

Panamę zamieszkuje na stałe około 3 753 000 osób. Połowę terytorium zajmują wyżyny oraz góry wraz ze stożkami wulkanicznymi. W kraju znajduje się też mnóstwo zatok, spośród których największe to Zatoka Panamska oraz Zatoka Moskitów. Niemal połowa powierzchni Panamy pokryta jest wilgotnymi lasami równikowymi.

Większość obywateli Panamy to Metysi, czyli potomkowie rdzennych Indian i białej ludności. Ponad 12% stanowią Indianie. Największe miasto i zarazem stolica Panamy nosi tę samą nazwę, co państwo. Inne duże panamskie miasta to San Miguelito i Tocumen, Prawie połowa Panamczyków mieszka w stolicy kraju. Między Polską a Panamą występuje spora różnica czasu. Jaki jest czas w Panamie? Jest tam o 6 godzin wcześniej niż w Polsce w czasie zimowym oraz o 5 godzin wcześniej w czasie letnim.

Panama powoli staje się coraz częstszym celem podróży także dla Polaków. Pojawiają się bezpośrednie loty (choć nadal są rzadkością) i oferty biur podróży. Ile trwa lot z Polski do Panamy? Zwykle jest to od 16 do 18 godzin, wliczając czas na przesiadkę. Ceny lotów są też wysokie, dlatego podróżowanie do Panamy wciąż nie jest popularne. Jaki język obowiązuje w Panamie? Językiem urzędowym jest tu hiszpański, choć turyści bez większego problemu porozumiewają się po angielsku.