Panama: podstawowe informacje

Panama to państwo leżące w Ameryce Środkowej, na wąskim paśmie lądu. Otaczają ją Morze Karaibskie oraz Ocean Spokojny. Panama uchodzi za jedno z najpiękniejszych państw świata, choć jest stosunkowo niewielka: ma zaledwie 78 200 km². Łącznikiem pomiędzy Ameryką Południową i Ameryką Północną jest właśnie Panama – gdzie leży i z jakimi państwami graniczy? Od strony Ameryki Południowej jest to Panama, z kolei od strony Ameryki Północnej – Kostaryka. Przez teren państwa przebiega Kanał Panamski, stanowiący wygodną drogę morską pomiędzy wschodem a zachodem Ameryki. Na jakim kontynencie leży Panama? Geograficznie jest to Ameryka Północna.

Panamę zamieszkuje na stałe około 3 753 000 osób. Połowę terytorium zajmują wyżyny oraz góry wraz ze stożkami wulkanicznymi. W kraju znajduje się też mnóstwo zatok, spośród których największe to Zatoka Panamska oraz Zatoka Moskitów. Niemal połowa powierzchni Panamy pokryta jest wilgotnymi lasami równikowymi.

Większość obywateli Panamy to Metysi, czyli potomkowie rdzennych Indian i białej ludności. Ponad 12% stanowią Indianie. Największe miasto i zarazem stolica Panamy nosi tę samą nazwę, co państwo. Inne duże panamskie miasta to San Miguelito i Tocumen, Prawie połowa Panamczyków mieszka w stolicy kraju. Między Polską a Panamą występuje spora różnica czasu. Jaki jest czas w Panamie? Jest tam o 6 godzin wcześniej niż w Polsce w czasie zimowym oraz o 5 godzin wcześniej w czasie letnim.

Panama powoli staje się coraz częstszym celem podróży także dla Polaków. Pojawiają się bezpośrednie loty (choć nadal są rzadkością) i oferty biur podróży. Ile trwa lot z Polski do Panamy? Zwykle jest to od 16 do 18 godzin, wliczając czas na przesiadkę. Ceny lotów są też wysokie, dlatego podróżowanie do Panamy wciąż nie jest popularne. Jaki język obowiązuje w Panamie? Językiem urzędowym jest tu hiszpański, choć turyści bez większego problemu porozumiewają się po angielsku.

Panama: co zobaczyć?

Panama to piękny kraj, położony niezwykle malowniczo. Choć nie ma tu wielu zabytków, warto go odwiedzić choćby ze względu na niesamowite znaczenie historyczne i samo usytuowanie. Na turystów wybierających się do Panamy czekają atrakcje zarówno przyrodnicze, jak i kulturowe. Gdy celem podróży jest Panama – co zwiedzać, by jak najwięcej zyskać?

 

Stolica Panamy

W stolicy Panamy turystów zaskakuje ogrom białych, błyszczących wieżowców. To miasto bywa określane jako "Miami Południa". Nie brakuje tu nowoczesnych akcentów - to właśnie w stolicy jak nigdzie indziej widać postępujący rozwój Panamy. Z drugiej strony znajduje się tutaj żywy pomnik czasów kolonialnych - Casco Viejo z zabytkową architekturą i ogromnym zapleczem turystyczno - rozrywkowym. W środku miasta znajdują się też niezurbanizowane enklawy pokryte równikowym lasem, z bogatą, regionalną fauną i florą. To niezwykły widok, nie spotykany w wielu miejscach na świecie.

 

Kanał Panamski

Kanał Panamski to obok kapeluszy jedno z pierwszych skojarzeń, które wywołuje Panama. W najwęższej części kraju znajduje się kanał łączący wschodnią i zachodnią stronę Ameryki. Dzięki Kanałowi Panamskiemu statki oszczędzają mnóstwo drogi. Kanał ma długość 81 km, a na wysokości Miraflores turyści mogą obserwować otwieranie i zamykanie regulującej ruch zapory. Można również wybrać się w drogę wzdłuż odcinka kanału jednym z licznych statków wycieczkowych.

 

Dla wielbicieli adrenaliny

W Panamie odnajdą się także zwolennicy ekstremalnych doznań. Ukształtowanie terenu pozwala na spływy rwącymi rzekami, z wliczonym podziwianiem niezwykłych krajobrazów. Najpopularniejszym jest spływ rzeką Rio Grande. Przyjezdni cenią sobie także możliwość zjazdu na linach w Anton Valley, miasteczku leżącym w kraterze wygasłego wulkanu. Nie brakuje szlaków rowerowych oraz terenów dla wielbicieli raftingu i trekkingowych wypraw.

 

Przyroda i piękne parki narodowe

Jednym z państw o najpiękniejszej przyrodzie jest właśnie Panama – co warto zobaczyć? Z pewnością panamskie parki narodowe. Park Coiba leży na terenie 38 wysp i jest schronieniem dla mnóstwa chronionych gatunków zwierząt. W parku El Copé żyje aż pięć gatunków wielkich kotów. U wybrzeży Panamy można tez nurkować, a pod wodą podziwiać rafy koralowe.

Kiedy najlepiej jechać do Panamy?

Panama to kraj o bardzo ciepłym, ale stabilnym kimacie. Małe wahania temperatur w ciągu roku sprawiają, że pogoda jest bardzo przewidywalna. Klimat panujący w kraju to klimat wilgotny równikowy. Zdarzają się tutaj bardzo częste burze - nawet do 200 rocznie. W stolicy i okolicach przez cały rok jest około 27 - 30°, a w regionach górskich 20-23°. Minusowe temperatury występują jedynie nocami na wulkanie Baru, który jest najwyższym szczytem Panamy.

Co warto wiedzieć planując podróż do Panamy? Od maja do listopada panuje tu pora deszczowa, która może nieco utrudniać poruszanie się na prowincji i sprawić, że zwiedzanie będzie mniej przyjemne. Lepiej jest wybrać się do Panamy od grudnia do kwietnia, gdy pogoda na pewno będzie w miarę sucha i bardzo ciepła.

 

Co warto kupić w Panamie?

Panama - czy warto odwiedzić ten kraj? Z pewnością! Podróżnicy przywożą stąd wspaniałe wspomnienia zapierających dech w piersiach widoków i unikalnej atmosfery. A co jeszcze warto przywieźć ze sobą do Polski, wracając z urlopu w Panamie? Wśród topowych pamiątek o regionalnym charakterze prym wiodą panamski rum oraz dobrej jakości kawa. Ta ostatnia produkowana jest głównie w regionie Boquete i trudno jest kupić ją w innych miejscach. Dużą popularnością cieszą się także słynne kapelusze z Panamy - szczególnie te oryginalne, ręcznie robione. Choć nie jest to mały wydatek, warto nieco zainwestować, by zabrać ze sobą piękną i praktyczną pamiątkę.