Wrocław należy do największych i najpiękniejszych miast w Polsce. Nic więc dziwnego, że corocznie przyciąga masę turystów, a także cieszy się ogromnym zainteresowaniem mediów. W 2023 roku stolica Dolnego Śląska wielokrotnie trafiała na czołówki gazet i portali internetowych.

Piękno „Wenecji Północy” doceniły m.in. amerykańska stacja CNN, brytyjski dziennik „Daily Express” czy chorwacka telewizja telewizja N1, która uznała Wrocław za „jedno z najpiękniejszych miast w Europie.

Neony we Wrocławiu zgasną?

Niestety, tym razem o stolicy woj. dolnośląskiego zrobiło się głośno za sprawą słynnych neonów przy ulicy Ruskiej 46, nieopodal rynku. Okazuje się, że przyszłość jednego z największych symboli miasta jest poważnie zagrożona. W niedzielę 10 marca 2024 r. na facebookowym profilu Galerii Neon Side pojawił się post, w którym poinformowano, że „historia galerii neonów przy Ruskiej dobiega końca”

– Trwające kilka miesięcy rozmowy z Gminą Wrocław nie doprowadziły do zawarcia porozumienia zapewniającego dalsze funkcjonowanie tego miejsca. Za to przez ten czas spotkaliśmy się z brakiem rzetelności i profesjonalizmu, a przede wszystkim niepoważnym traktowaniem tej sprawy przez urzędników – zaznaczono. 

W dalszej części wpisu czytamy, że ze względu na utrudnioną współpracę z miejskimi urzędnikami, którzy zobowiązali się do konserwacji neonów, podjęto decyzję o rozwiązaniu umowy i zgaszeniu świetlnych instalacji. 

– Do tej pory nie doczekaliśmy się również niezbędnych napraw neonów, do których gmina jest zobowiązana. Bez nich neony nie tylko przestają świecić, ale po prostu ulegają coraz większej destrukcji. Dlatego podjęliśmy trudną, ale w tej sytuacji jedyną możliwą decyzję i rozwiązaliśmy umowę użyczenia neonów. Czas minął – podkreślono. 

Wrocławski ratusz o przyszłości neonów przy ul. Ruskiej

Głos w sprawie postanowił zabrać również Urząd Miejski we Wrocławiu. Ratusz zaprzecza doniesieniom, jakie pojawiły się w niedzielny wieczór na platformach społecznościowych zarządzanych przez właściciela instalacji. Lokalne władze zapewniają, że są „gotowe na dalszą współpracę oraz opiekę nad jedną z wizytówek miasta”. 

– Jesteśmy gotowi na przedłużenie umowy, dlatego zaproponowaliśmy właścicielowi neonów 1,5 mln złotych za ich wynajem na okres 10 lat. Po stronie miasta byłoby również poniesienie wszystkich kosztów związanych z remontami, jakie trzeba wykonać. Całość szacujemy na nawet 3 mln zł – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych. 

I dodaje: – To suma, jaka znacząco przekracza rzeczywistą wartość. Jak najbardziej chcemy ubezpieczyć wszystkie neony, ponieważ znajdują się w przestrzeni publicznej, w związku z czym są narażone na akty wandalizmu. W tym przypadku należy jednak dokonać profesjonalnej wyceny przez rzeczoznawcę, który określi wartość i wyliczy sumę ubezpieczenia. 

Miejscy urzędnicy przekonują, że dołożą wszelkich starań, by neony we Wrocławiu nie zgasły i wciąż cieszyły swoim blaskiem mieszkańców oraz turystów. Jednak warunki potencjalnej umowy muszą być zgodne z prawem. Według przedstawicieli ratusza dotychczasowe zapisy przesłane do urzędu wymagają zmian. 

– My uwielbiamy wrocławskie neony, właśnie dlatego znaleźliśmy dla nich dom na podwórku przy ulicy Ruskiej 46. Od 2014 roku stały się elementem Wrocławia. Do tej pory na samo ich utrzymanie, remontowanie czyli chociażby opłacenie rachunków za prąd wydaliśmy około 500 tys. złotych. Chcemy nadal, aby to miejsce wpisywało się w obraz Wrocławia, jednak warunki, które zostały nam zaproponowane w ramach negocjacji, musimy wspólnie z właścicielem ekspozycji zmienić – mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia. 

W tej chwili nie wiadomo, co dalej z wrocławskimi neonami. Zarządca Galerii Neon Side w odpowiedzi na komunikat lokalnych władz podkreślił, że urzędnicy „w wielu punktach mijają się z prawdą”. Cały komentarz do konferencji Biura Prasowego UM do przeczytania poniżej. 

Źródła: Urząd Miejski Wrocław, Facebook/Wrocławskie Neony