To już pewne. Powstanie kopia najsłynniejszego statku świata, który zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. podczas swojego dziewiczego rejsu na trasie Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork. Budowę Titanica II zapowiedział – zresztą nie po raz pierwszy – australijski miliarder Clive Palmer. O planach powstania repliki „niezatapialnego” transatlantyku mówi się od dekady. 

Powstanie drugi Titanic

Clive Palmer zapowiadał budowę statku Titanic II już w 2012 roku, równo po stu latach, gdy brytyjski transatlantyk spoczął na dnie Atlantyku. Sprawa jednak ucichła i po sześciu latach ponownie trafiła na nagłówki gazet i portali internetowych. Przedsiębiorca z Antypodów zapewniał wówczas, że statek powstanie do 10 kwietnia 2022 r. Czyli do rocznicy dnia, kiedy RMS Titanic po raz pierwszy, i zarazem po raz ostatni, ruszył na szerokie wody. 

– Statek odbędzie podróż śladami pierwszego Titanica. Zabierze pasażerów z Southampton do Nowego Jorku. Będzie krążył także po całym świecie, inspirując ludzi, przyciągając ich uwagę. Intrygując i rozsiewając tajemnicę w każdym porcie, do którego zawinie – podkreślał Palmer. 

Clive Palmer (Fot. Matthew Lloyd/Bloomberg/Getty Images)

Niestety, także i tym razem projekt zakończył się niepowodzeniem, czego powodem była m.in. pandemia COVID-19. Teraz, po sześcioletniej przerwie i ustabilizowaniu się sytuacji pomysł, by stworzyć nowego Titanica pojawił się ponownie. Clive Palmer na zwołanej 13 marca w Sydney konferencji prasowej oznajmił, że nowo powstała jednostka będzie „znacznie lepsza od oryginału”.

– Cieszymy się, że możemy ogłosić, że po nieprzewidzianych globalnych opóźnieniach ponownie nawiązaliśmy współpracę z partnerami, aby urzeczywistnić marzenie o statku Titanic II – zdradził australijski miliarder. 

Jak będzie wyglądać Titanic II?

Titanic II ma mieć wyporność 56 tys. ton i składać się z dziewięciu pokładów. Całkowita długość i szerokość statku wyniesie odpowiednio 269 m i 32,2 m. Na pokładzie maszyny znajdować się będzie 835 kabin, w tym 383 – pierwszej klasy, 201 – drugiej klasy i 251 – trzeciej klasy. To pozwoli pomieścić ponad 2400 pasażerów.

Tak będzie wyglądać Titanic II (Fot. Mat. prasowy Blue Star Line/bluestarline.com.au)

Co ważne, nowy Titanic zostanie wyposażony w najnowsze systemy nawigacji i bezpieczeństwa, aby nie podzielił on losu swojego poprzednika. Jednostka będzie napędzana silnikiem wysokoprężnym, a dodatkowo wzbogacona w cztery kominy dymne, tak jak Titanic. 

– Zatrudniamy najlepszych projektantów na świecie do żeglugi wycieczkowej, aby mieć pewność, że nic nie zostanie przeoczone. Nasza specyfikacja jest znacznie, znacznie lepsza niż oryginalny Titanic – czytamy na stronie Blue Star Line. 

Kiedy Titanic II ruszy w rejs? Znamy wstępną datę

Budowa kopii słynnego transatlantyku ma rozpocząć się na początku przyszłego roku. Według wstępnych zapowiedzi, w swój pierwszy rejs wyruszy w czerwcu 2027 r. Przepłynie tę samą trasę, co jego pierwowzór – z Southampton do Nowego Jorku

– Miliony marzyły o tym, żeby na nim popłynąć, zobaczyć go w porcie i doświadczyć jej wyjątkowego majestatu. Titanic będzie statkiem, na którym te marzenia się spełnią – zaznacza Palmer. Szacuje się, że inwestycja pochłonie od 500 milionów do nawet 1 miliarda dolarów

Przypomnijmy, że RMS Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. po zderzeniu z górą lodową. Stało się to na północnym Atlantyku w czasie dziewiczego rejsu z Wielkiej Brytanii do Stanów ZjednocoznychW katastrofie zginęło ponad 1500 osób. Wrak luksusowego liniowca, po wieloletnich próbach, udało się zlokalizować dopiero we wrześniu 1985 r. 

Źródła: bluestarline.com.au