Stanowią oni obrazę ulokowanych tu skarbów i wiary – napisał kilka miesięcy temu włoski pisarz Pietro Citati. Ostrzegał on, że 5 mln osób, które co roku odwiedza watykański unikat, to śmiertelne zagrożenie dla bezcennych fresków Michała Anioła, których 500-lecie inauguracji obchodzono 31 października ub. roku. Malowidło, którego osobną częścią jest gigantyczny fresk ołtarzowy Sąd Ostateczny, przez wielu uważane jest za dzieło sztuki wszech czasów. To jednocześnie największe dzieło malarskie zaprojektowane i wykonane przez jednego człowieka (samo sklepienie to ponad 1 tys. m² powierzchni!).

Kaplica Sykstyńska nie od razu i nie u wszystkich budziła zachwyt – papież Paweł IV, oburzony wszechobecną nagością przedstawionych postaci, domagał się nawet jej całkowitego zamalowania. Ostatecznie zmusił jednego z uczniów Michała Anioła do zakrycia najbardziej „bezwstydnych” elementów dzieła (co przyniosło mu złośliwą ksywę „Majtkarza”). W latach 90. dokonano największych w dziejach renowacji fresków, w wyniku których dzieło odzyskało jaskrawe i jasne kolory (które zresztą oburzyły niektórych zachowawczych konserwatorów). Wbrew apelom Pietra Citatiego, dyrektor Muzeów Watykańskich oświadczył ostatnio, że nigdy nie ograniczy dostępu do kaplicy dla turystów i wiernych, gdyż jest to nie tylko dzieło sztuki, ale również kompendium teologii i prawdziwy ilustrowany katechizm. Magii temu niezwykłemu miejscu dodaje fakt, że od ponad 500 lat odbywają się tu wybory papieża. Podczas ostatniego konklawe doszło do awarii pieca, w którym tradycyjnie spala się karty do głosowania, w efekcie kaplica uległa silnemu zadymieniu. Podobno ceremoniarze zastanawiali się, czy przy wyborze następcy Benedykta XVI nie zrezygnować z tej archaicznej czynności i nie skorzystać z nowoczesnej  niszczarki dokumentów. Ostatecznie jednak biały dym, który pojawił się po wyborze papieża Franciszka, uzyskano w wyniku spalania kart i odpowiedniej mieszanki chemicznej.  (MAD)

NO TO W DROGĘ:

KIEDY ■ Kaplicę Sykstyńską zwiedza się w ramach wizyty w Muzeach Watykańskich (Viale Vaticano 13), otwarte od poniedziałku do soboty. Godziny zwiedzania zmieniają się w zależności od pory roku, warto sprawdzić na stronie internetowej.

WARTO WIEDZIEĆ ■ Uwaga: ostatnia niedziela miesiąca – zwiedzanie bezpłatne, jednak trzeba znacznie wcześniej ustawić się w kolejce!

WWW ■ www.museivaticani.va