Dawniej Jastarnia była cichą osadą rybaków. Dzięki rozwojowi kolei i budowie portu, stała się miejscowością turystyczną. Posiada rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Gościnność Kaszubów i piękno terenu sprawia, że ludzie z całej Polski przyjeżdżają do miasta Jastarnia.

Morze Bałtyckie zachwyca o każdej porze roku. W Jastarni można odpocząć, zwiedzać i spacerować nad Bałtykiem lub aktywnie spędzić czas na korzystaniu ze sportów wodnych, parku linowego, czy grając w siatkówkę plażową.   

 

Jastarnia: gdzie leży? 

Jastarnia znajduje się w województwie pomorskim, leży nad Morzem Bałtyckim, na Mierzei Helskiej. Miejscowość ukształtowana na półwyspie, złożona jest z połączenia dwóch wiosek: Bor (Jastarni Gdańskiej) i Jastarni (Jastarni Puckiej). Od 1973 otrzymała prawa miejskie. Jest to małe miasto, zajmujące obszar 4,30 m2 i liczące około cztery tysiące mieszkańców.

Położenie Jastarni sprawia, że z jednej strony sąsiaduje z Morzem Bałtyckim, z drugiej zaś znajduje się Zatoka Gdańska. Walory przyrodnicze sprawiły, że utworzono tutaj Nadmorski Park Krajobrazowy.

W mieście znajduje się sporo obszarów zalesionych. Głównie porastają je lasy sosnowe, dębowe i brzozowe. Otoczenie przyrody i nadmorski klimat wzbogacony jodem sprawiły, że Jastarnia zyskała status miasta uzdrowiskowego. Prowadzone były zakłady, w których zajmowano się leczeniem schorzeń dróg oddechowych i układu krążenia.

 

Co warto zobaczyć w Jastarni?

Jastarnia – co ciekawego kryje w sobie to nadmorskie miasteczko? Przede wszystkim największym urok stanowi możliwość wejścia na plażę, zarówno po stronie Morza Bałtyckiego, jak i nad zatoką. W mieście znajduje się najniższa w Polsce latarnia morska o wysokości 17 metrów. Nie jest jednak otwarta do zwiedzania. Od strony zatoki funkcjonuje port morski. Jest to zarówno przystań jachtowa, pomost pasażerski jak i baza rybaków.

Jastarnia – co zwiedzać w mieście? Zobaczyć tutaj można: kapliczkę św. Rozalii, modernistyczne domy, Muzeum Pod Strzechą i tramwaje wodne. W Chacie Rybackiej z 1881 roku, znajdującej się w Jastarni przy ul. Rynkowej 10 można poczuć się jak w kaszubskiej rodzinie. Zwiedzanie jej jest bezpłatne, a zapoznajemy się tutaj z pracą rybaków, historią domu i regionu. W wakacje Jastarnia organizuje liczne imprezy kulturalno – rozrywkowe jak: festyny , koncerty muzyczne, czy występy kabaretowe.

W Jastarni poprowadzono też Szlak Historii Militarnej. Pozwala on zapoznać się z obiektami z czasów II Wojny Światowej. Szlak prowadzi do takich obiektów jak zapora minowa koło Kuźnicy i Ośrodek Oporu „Jastarnia". Na trasie znajduje się także miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni. Dla spragnionych odkrywców przygotowany jest w mieście skansen fortyfikacji z 1939 roku.