Majorka to największa wyspa będąca częścią hiszpańskiego archipelagu Balearów. Wyspy te są położone w zachodniej części Morza Śródziemnego. Podobnie jak Minorka i Ibiza, Majorka jest chętnie odwiedzana przez turystów – najczęściej z Europy Zachodniej. Najcieplejsze miesiące na Balearach to czerwiec, lipiec i sierpień. Wtedy też przypada szczyt sezonu turystycznego.

Wczasowicze przyjeżdżają na wyspy kuszeni malowniczymi plażami i lagunami. Majorka ma do zaoferowania znacznie więcej. Jedną z najciekawszych atrakcji na wyspie są jaskinie.

Jaskinie Majorka. Co warto wiedzieć o Cuevas del Drach?

Na wschodnim wybrzeżu Majorki, w miejscowości Porto Cristo, znajdują się słynne jaskinie krasowe Cuevas del Drach. Korytarze małą łączną długość blisko 1200 metrów. Najniżej położone tunele przebiegają 25 m pod ziemią. W Cuevas del Drach oprócz zachwycających formacji skalnych, można również zobaczyć Jezioro Martela. Akwen jest uważany za jedno z największych jezior podziemnych na świecie. Ma 117 metrów długości, 30 metrów szerokości i od 4 do 12 metrów głębokości.

Jaskinie powstawały od 11 do 5,3 mln lat temu, w okresie miocenu. Wówczas klimat w regionie Morza Śródziemnego był znacznie cieplejszy. Skały mają wapienny skład. Tworzą je łatwo rozpuszczalne minerały, takie jak kalcyt i aragonit. Woda opadowa dostaje się do jaskiń przez szczeliny lub porowatość gruntu. Kapiąca woda prowadzi też do powstawania stalagmitów. Niektóre łączą się, tworząc kolumny. Stalaktyty i stalagmity rosną od 0,2 do 1,6 milimetra rocznie.

Formacje skalne w Cuevas del Drach zachwycają. Warto patrzeć w górę. Turyści mogą nagrywać filmy i robić zdjęcia wewnątrz jaskiń. / fot. Patrick Gorski/NurPhoto/Getty Images

Zwiedzanie jaskiń Cuevas del Drach trwa około godziny. W trakcie wycieczki przewidziany jest 10-minutowy koncert. Występy nad jeziorem Martel odbywają się od 1935 r. Zgodnie z tradycją, kwartet muzyków wykonuje cztery utwory muzyki klasycznej. W ich repertuarze są między innymi kompozycje Fryderyka Chopina.

Ciekawostki do zapamiętania przez zwiedzaniem Cuevas del Drach:

  • Temperatura w jaskiniach waha się od 17 st. C do 21 st. C.
  • Jezioro Martel zostało nazwane na cześć speleologa, który je pierwszy przekroczył, Edouarda Alfreda Martela.
  • Cuevas del Drach to po polsku Smocze Jaskinie.
  • Dotykanie formacji skalnych i schodzenie ze ścieżki zwiedzania jest zabronione.
  • Chociaż nie ma żadnych konkretnych wzmianek sięgających średniowiecza, niektórzy historycy umieszczają pierwszą pisemną wzmiankę o jaskiniach w wiadomości od gubernatora wyspy Rogera de Rovenach do burmistrza Manacor z 1338 r.

Smocze Jaskinie na Majorce. Najważniejsze fakty historyczne

Nazwa „Drach” pojawiła się po raz pierwszy w książce „Historia Królestwa Majorki” Dameto w 1632 r. W XVIII i XIX w. jaskinie pojawiały się już w większości opracowań historyków i geografów.

W 1880 r. Friedrich Will, niemiecki oficer armii i entomolog, narysował najwcześniejszy znany plan Smoczych Jaskiń. Na Majorkę zaprosił go arcyksiążę Luis Salvador. Kilka lat później jaskinie odwiedził francuski artysta Gaston Vuillier, bliski przyjaciel Edouarda Alfreda Martela. W 1889 roku opublikował „Podróż na Baleary”, w której szczegółowo opisał zwiedzanie Cuevas del Drach.

O jaskiniach wspominał też Juliusz Verne w swojej książce „Clovis Dartetor”. Jeden z rozdziałów opisuje cuda Majorki, w tym Cuevas del Drach. Autor nazwał je „najpiękniejszymi na świecie, ze swoimi legendarnymi jeziorami, stalaktytowymi kaplicami, czystymi, świeżymi zbiornikami wody”.

Jedna z pierwszych formacji skalnych, jaką widzą turyści w Smoczych Jaskiniach, przypomina flagę. / fot. Patrick Gorski/NurPhoto/Getty Images

Francuz Edouard Alfred Martel, uważany za ojca współczesnej speleologii, przybył na Majorkę we wrześniu 1896 r. za radą swojego przyjaciela Vuilliera. Podczas eksploracji odkrył nowe jaskinie i duże podziemne jezioro, które dziś nosi jego imię. Martel stworzył schematyczny plan jaskini z uwzględnieniem nowo odkrytych obszarów.

W 1929 r. otwarto nowe wejście do jaskiń. W 1935 r., po 15 miesiącach pracy kataloński inżynier Carles Buïgas, znany jako „Magik Światła”, ukończył projekt elektrycznego systemu oświetlenia wnętrz jaskiń.

Cuevas del Drach. Jak się tam dostać? Co zobaczyć w okolicy?

Większe miasto położone najbliżej Smoczych Jaskiń to Manacor. Właśnie tam urodził się słynny tenisista Rafael Nadal. Podróż samochodem z Palma de Mallorca do Manacor trwa około godziny. Będąc na miejscu warto odwiedzić historyczne centrum miasta i zajrzeć do kościoła Nuestra Señora de los Dolores. Wycieczkę warto przedłużyć o dzień, tak aby móc nacieszyć się miejscowymi zatoczkami, w tym Cala Morlanda i Mendia.

Cuevas del Drach to niejedyne jaskinie w okolicy. Turyści chętnie odwiedzają też Cuevas Dels Hams.

Cuevas Dels Hams

System jaskiń liczy 10 milionów lat. Zostały odkryte przez przez speleologa Don Pedro Caldentey Santandreu dopiero w 1905 r. Obecnie są znane na całym świecie dzięki wyjątkowym formacjom w kształcie haczyków. Trasa wycieczki ma długość około 500 metrów i prowadzi przez 12 różnych obszarów jaskiń. Dodatkową atrakcją jest koncert „Magiczny Mozart”, połączony z pokazem świetlnym. Muzycy poruszają w małej łodzi z balustradą oświetloną świecami.

Coves dels Hams to system jaskiń na wschodnim wybrzeżu Majorki. Jaskinie znajdują się w gminie Manacor, około 1 km na zachód od miasteczka Porto Cristo. / fot. By Jarke - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1140834

Na terenie kompleksu znajduje się ogród botaniczny. Zielony i pełen życia, z wieloma gatunkami ptaków żyjących na Majorce na wolności. Ogród ma specyficzny mikroklimat, z naturalną temperaturą niższą od temperatury zewnętrznej i wyjątkową roślinnością.

Z kolei w Niebieskiej Jaskini na ścianie wyświetlany jest film dokumentalny o historii Majorki, jej pierwszych mieszkańcach i powstawaniu jaskiń.

Wakacje na Majorce

Nazwa wyspy pochodzi od starej łacińskiej frazy „insula maior”, co oznacza „większą wyspę”. Majorka jest największą wyspą w całej Hiszpanii.

Miejscowa turystyka rozwija się od wielu lat. W XX wieku na Majorce wypoczywały między innymi Audrey Hepburn i Elizabeth Taylor. Malownicze zachodnie wybrzeże wyspy od wielu dziesięcioleci przyciąga artystów i pisarzy. Robert Graves, znany jako jeden z największych poetów Anglii, był jednym z pierwszych Anglików, którzy przenieśli się na wyspę.

Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski, ze średnią roczną temperaturą 21 stopni Celsjusza. W ciągu roku około 300 dni jest słonecznych.

Prawie połowa stałej populacji Majorki zamieszkuje stolicę. Palma de Mallorca to miasto tętniące życiem nie tylko w letnich miesiącach.