Hiszpania co roku jest tłumnie odwiedzana przez turystów z Europy i nie tylko. W sezonie wakacyjnym szczególną popularnością cieszą się należące do Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie i Baleary – archipelag położony w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na której z nich najlepiej spędzić wakacje? To zależy, czego szukamy.

Baleary wakacje 2022

Na Baleary można polecieć na własną rękę lub z biurem podróży. Touroperatorzy najczęściej oferują wczasy na Minorce, Majorce, Ibizie oraz Formenterze. Choć wyspy nalezą do tego samego archipelagu, różnią się od siebie i przyciągają inne grupy turystów.

Baleary wyspy

Ibiza często jest nazywana w popkulturze wyspą imprezowiczów. I rzeczywiście, na miejscu nie brakuje klubów, w których muzyka gra do białego rana. Sezon imprezowy trwa od maja do października. Jak przekonują mieszkańcy i turyści odwiedzający Ibizę późną jesienią lub wczesną wiosną, w pozostałych miesiącach wyspa jest cicha i spokojna.

Ibiza na imprezy i nie tylko

Aby nie stać się mekką wyłącznie imprezowiczów, miejscowa branża turystyczna oferuje też inne aktywności, jak na przykład warsztaty jogi. Co ciekawe, mimo imprezowej opinii, na Ibizę chętnie latają też osoby ceniące zdrowy styl życia. Na lokalnych targach nie brakuje świeżo wyciskanych soków i innych „zielonych” przekąsek. Dzięki temu Ibiza może być dobrym wyborem dla wielopokoleniowej rodziny z różnymi pomysłami na spędzanie wolnego czasu.

Ibiza wieczorową porą / fot. Scott E Barbour/Getty Images

Ibiza słynie też przepięknych z zachodów słońca. Można je podziwiać, sącząc i drinka i zdrowy sok z sezonowych owoców.

Minorka dla plażowiczów

Na Minorce jest zdecydowanie spokojniej. Wyspę w szczególności upodobali sobie miłośnicy plażowania. Warto tu jednak podkreślać, że nie chodzi o samo leżenie plackiem na piachu. Ale też o eksplorowanie ukrytych zatoczek i długie spacery po piasku, porównywanym do tego na Karaibach.

Najczęściej polecane plaże to:

  • Cala Mitjana,
  • Cala Trebalúger,
  • Calas Coves,
  • Cala Macaralleta.

Plaże Minorki są znane na całym świecie. / fot. Matteo Colombo/Getty Images

Morze w okolicach plaż Minorki jest płytkie. Idealne do pluskania się z małymi dziećmi i nurkowania z rurką (snorkelingu). Przejrzysta woda pozwala podejrzeć, jak wygląda życie pod powierzchnią morza.

Formentera – najbardziej dziewicza z Balearów

Niewielka Formentera to raj dla miłośników przyrody. Duża w tym zasługa mieszkańców, którzy dbają o zachowanie dziewiczej, spokojnej atmosfery wyspy. Ponad 70% jej powierzchni jest objęte ochroną. Nie ma tu też lotniska. Najłatwiej przypłynąć z Ibizy – rejs trwa około pół godziny.

Formentera zachwyca ciszą i widokami. / fot. Franz-Marc Frei/Getty Images

Od przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy na Formenterę przybywali hipisi, do dziś na wyspie stawia się na luz i slow travel. Nie pójdziemy tu na huczną imprezę, za to możemy pływać w błękitnym morzu, nurkować i podziwiać flamingi. Warto też wybrać się do El Pilar de la Mola – najwyżej położonej wioski na wyspie. Piękne widoki gwarantowane.

Wakacje na Majorce

Majorka – największa wyspa Balearów i bohaterka wielu filmów i piosenek – często jest nazywana najlepszym wyborem właśnie dlatego, że ma do zaoferowania najwięcej. A w zasadzie wszystko to, co Minorka, Ibiza i Formentera, tyle że w skondensowanej formie. Nie chcę podpisywać się pod tym, że to rzeczywiście najlepszy wybór, bo na pewno są osoby, dla których mnogość restauracji i klubów nocnych, piękne plaże, a do tego bogata oferta sportów wodnych może być przytłaczająca.

Panorama Palmy. / fot. Anton Petrus/Getty Images

Wyspa na pewno oddaje charakter Balearów. Ale, tak jak w przypadku każdej innej, odwiedzając ją w szczycie sezonu, musimy jednak liczyć się z tym, że rzeczywistość będzie nieco nagięta pod przyjeżdżających tłumnie turystów.