Hiszpania od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem polskich turystów. Nasi rodacy – planując wczasy na Półwyspie Iberyjskim – najchętniej wybierają wyspy hiszpańskie. Najpopularniejszymi z nich są Fuerteventura, Teneryfa, Majorka, Lanzarote oraz Gran Canaria. Czym kuszą przyjezdnych? Odwiedzamy pięć ulubionych wysp Polaków w Hiszpanii. 

Fuerteventura

Numerem jeden jest Fuerteventura, na której panuje swoisty mikroklimat. Przez 330 dni w roku świeci słońce, a deszczowe chmury znad oceanu zatrzymywane są przez góry w centralnej części wyspy. To jedna z najpiękniejszych wysp Hiszpanii, oferująca cudowne krajobrazy i bajeczne plaże, pokryte drobnym, białym piaskiem przywianym znad Sahary.

Fuerteventura / Fot. Andreas Weibel/Getty Images

Wyspa jest mekką surferów, którzy przyjeżdżają tutaj z całego świata. Wszystko za sprawą silnego wiatru, od którego wzięła się nazwa wyspy – „fuerte” oznacza „silny”, a „viento” wiatr. Miejsce idealnie sprzyja uprawianiu także innych sportów wodnych.

Windsurfingu mogą tu spróbować nie tylko wytrawni miłośnicy tej dyscypliny, ale także całe rodziny. Z kolei fanom kitesurfingu przypadnie do gustu plaża Sotavento na południu wyspy. Zwolennicy beztroskiego plażowania mają w czym wybierać – znajduje się tutaj ok. 150 pięknych plaż!

Teneryfa

Teneryfa jest największą wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich. Zwana przez wielu „wyspą wiecznej wiosny” z racji łagodnego klimatu i słońca praktycznie przez cały rok. Często Teneryfę określa się również mianem „kontynentu w miniaturze”. Zawdzięcza to swojej różnorodności klimatycznej – zielonej północy, wulkanicznemu środkowi oraz skąpanemu w słońcu południu wyspy.

Teneryfa / Fot. Andrii Marushchynets/Getty Images

Północna część wyspy to tereny rzadziej odwiedzane przez turystów z racji deszczowego mikroklimatu. Mówi się, że w San Cristobal de la Laguna pada nawet wtedy, gdy w pozostałych częściach wyspy świeci słońce.

Środek wyspy zajmują masywy górskie – z najwyższym szczytem Hiszpanii, czyli ośnieżonym wulkanem Teide o wysokości ponad 3700 m n.p.m. Skąpane w słońcu południe to tętniące życiem serce wyspy, przepełnione turystami przez cały rok.

Majorka

Tę piękną i słoneczną wyspę, największą na hiszpańskim archipelagu Balearów turyści wprost kochają. Sezon na Majorce rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w listopadzie. Najchętniej wybierana jest południowa część wyspy, w której przeważają piękne, piaszczyste plaże.

Majorka / Fot. Kris Hoobaer/Getty Images

W trakcie pobytu w koronie Balearów nie można nie odwiedzić stolicy Majorki, Palma de Mallorca. Miasto słynie z ogromnej liczby dyskotek, kawiarni i barów, w których letnią porą zabawa trwa do białego rana. Miłośnicy zwiedzania mogą tu zobaczyć m.in. piękną katedrę La Seu, będącą świadectwem twórczości Antonio Gaudiego czy Pałac La Almudaina, który jest oficjalną letnią rezydencją królewską.

Naturalne piękno wyspy, życzliwi, zawsze uśmiechnięci mieszkańcy i jakby wolniej płynący czas sprawia, że osoby odwiedzające Majorkę, chcą tu wracać.

Lanzarote

Lanzarote, podobnie jak Fuerteventura, kusi miłośników sportów wodnych świetnymi warunkami do uprawiania windsurfingu oraz kitesurfingu. Nie można tu narzekać na za słaby wiatr do uprawiania tych dyscyplin.

Zwolennikom leniwego wypoczynku z kolei z pewnością przypadną do gustu różnorodne, kolorowe plaże: kilkukilometrowa plaża w Puerto del Carmen, biała plaża w Playa Blanca, od której barwy wzięła się nazwa tej miejscowości oraz czarne plaże spotykane na południu wyspy, np. w okolicach zielonego jeziorka Charco de los Clicos.

Lanzarote / Fot. Hans-Peter Merten/Getty Images

Na Lanzarote znajduje się też około 300 wulkanów. To malownicze miejsce zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i każdy, kto choć raz odwiedził wyspę potwierdza, że nie mogło być inaczej. Punkt widokowy z Miradol del Rio zapiera dech w piersiach. Godzinami można patrzeć na wulkaniczne pejzaże, wyglądające jak namalowane i piękne widoki na małe okoliczne wysepki.

Gran Canaria

Gran Canaria usytuowana jest w centralnym miejscu archipelagu kanaryjskiego, pomiędzy Teneryfą a Fuerteventurą. Wyspa słynie z ciepłego klimatu oraz wielkiego pasma wydm piaskowych przy wybrzeżu. Będąc na Gran Canaria nie można nie odwiedzić małej pustyni w Maspalomas – złotego piasku położonego u stóp oceanu.

Różnorodne, długie plaże stanowią magnes przyciągający od lat turystów z różnych zakątków globu. Niemal 60 kilometrów pasma plaż, przy 236 kilometrach długości linii brzegowej, robi wrażenie. W pobliżu południowych plaż Gran Canarii znajduje się wiecznie zielony wąwóz Guayadeque.

Gran Canaria / Fot. Balate Dorin/Getty Images

W cieniu palmowych gajów i drzew migdałowych porastających jego dolinę można znaleźć pozostałości z czasów, gdy Wyspy Kanaryjskie zamieszkiwały prastare plemiona Guanczów. Wiele wykutych przez nich w skałach mieszkań zachowało się do dnia dzisiejszego.

Stolicą wyspy jest Las Palmas de Gran Canaria. Jej wąskie uliczki w dzielnicy Vegueta, liczące ponad 500 lat, pamiętają bywających tam piratów oraz budowniczych wyjątkowych katedralnych gmachów.