Już 23 czerwca startuje wakacyjny plebiscyt Travelera „Cuda Polski 2023”, w którym o miano „cudu” powalczą wciąż turystycznie nieodkryte atrakcje z każdego województwa. O tym, kto zwycięży zadecydują czytelnicy w głosowaniu internetowym. Poniżej przedstawiamy nominowane miejsca z Podlasia oraz Warmii i Mazur. 

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa podlaskiego

  • Kraina Otwartych Okiennic. Tworzą ją trzy podlaskie wsie: Trześcianka, Soce i Puchły. To miejsce, gdzie zatrzymał się czas i do tej pory można podziwiać charakterystyczną dla tej części Polski drewnianą architekturę. Stare chaty z pięknie zdobionymi i zawsze otwartymi okiennicami oraz kolorowe cerkwie tworzą prawdziwie bajkowy klimat.  

Kraina Otwartych Okiennic / Fot. Adobe Stock

  • Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku. To obecnie jedyna na terenie Polski czynna odkrywkowa kopalnia tego typu. Jej początki sięgają XVI wieku. Prawie do połowy XX wieku kreda była tu wydobywana ręcznie. Dzisiaj teren kopalni można oglądać ze specjalnie utworzonego tarasu widokowego.  

Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku / Fot. Adobe Stock

  • Kanał AugustowskiTo wybitne dzieło polskiej inżynierii i unikat w skali Europy. W 2007 roku został wpisany na Listę Pomników Historii. W obecnych czasach Kanał stanowi jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce. Zabytek łączy Polskę i Białoruś, a jego łączna długość mierzy nieco ponad sto kilometrów 

Kanał Augustowski / Fot. Adobe Stock

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa warmińsko-mazurskiego

  • Szlak rowerowy Warmińska Łynostrada. Niespełna 60-kilometrowy szlak rowerowy, którego trasa prowadzi przez malownicze okolice Olsztyna, Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego. Zapierające dech w piersiach widoki, na ogół niedostępne zza szyby samochodu, pozwalają poczuć klimat, jaki panuje wśród warmińskich wsi, pól i lasów.

Szlak rowerowy Warmińska Łynostrada / Fot. Shutterstock

  • Samochodowy Szlak Kopernikowski. Dla upamiętnienia działalności Mikołaja Kopernika powstał szlak, który prowadzi turystę przez miejscowości związane z jego życiem. Na Warmii i Mazurach trasa przebiega przez Nowe Miasto Lubawskie, Lubawę, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno, Braniewo i Frombork.  

Samochodowy Szlak Kopernikowski / Fot. Shutterstock

  • Gołdap. Miasto o najczystszym w Polsce powietrzu. W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe. Do odpoczynku zachęca Zdrój – nowoczesna pijalnia wód mineralnych i leczniczych z grotą solną i działającymi przez cały rok mini tężniami.   

Gołdap / Fot. Adobe Stock

Weź udział w plebiscycie „Cuda Polski National Geographic Traveler 2023” i wytypuj najciekawsze miejsca w Polsce. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony cudapolski.national-geographic.pl. Głosowanie potrwa do 16 lipca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 24 lipca.