Już 23 czerwca startuje wakacyjny plebiscyt Travelera „Cuda Polski 2023”, w którym o miano „cudu” powalczą wciąż turystycznie nieodkryte atrakcje z każdego województwa. O tym, kto zwycięży zadecydują czytelnicy w głosowaniu internetowym. Poniżej przedstawiamy nominowanych z Lubuskiego i Wielkopolski

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa lubuskiego 

  • Geościeżka „Dawna Kopalnia Babina”Łuk Mużakowa to potężna morena czołowa w kształcie podkowy znajdująca się po polskiej i niemieckiej stronie Nysy Łużyckiej w okolicy Łęknicy. W 2015 roku obszar ten uzyskał statut Światowego Geoparku UNESCO.  

Geościeżka „Dawna Kopalnia Babina” / Fot. Adobe Stock

  • Międzyrzecki Rejon Umocniony. Potężny system umocnień, stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony ich ówczesnej wschodniej granicy, znany również jako Umocniony Łuk Odry i Warty. Cały system rozciąga się na odcinku ok. 100 km, od Skwierzyny przez okolice Międzyrzecza, aż do Odry.  

Międzyrzecki Rejon Umocniony / Fot. Adobe Stock

  • Park Książęcy Zatonie (dzielnica Zielonej Góry). Park w Zatoniu to miejsce, do którego przyjeżdża się z wielką chęcią. Znajdują się tutaj gatunki chronionych roślin, wiele pomników przyrody i tajemnicze zakamarki, znajdujące się w rewitalizowanych ruinach pałacu. 

Park Książęcy Zatonie / Fot. Adobe Stock

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa wielkopolskiego

  • Antidotum Airshow Leszno. Impreza ze ścisłej czołówki największych lotniczych show w Polsce. Przez dwa dni niebo nad Lesznem wypełniają pokazy lotnicze, przeloty balonów, brawurowe występy grup akrobatycznych, fenomenalna pirotechnika i muzyka na żywo budująca klimat.  

Antidotum Airshow Leszno / Fot. Adobe Stock

  • Parowozownia Wolsztyn. Jedno z ostatnich takich miejsc w Europie. 115-letnia parowozownia obsługuje pociągi kursujące w ruchu planowym. Wolsztyńska parowozownia nie jest muzeum. Od rana wre tutaj praca, a doświadczeni majstrzy doglądają parowozów, naprawiają je i przygotowują do ruchu.  

Parowozownia Wolsztyn / Fot. Shutterstock

  • Wielka Pętla Wielkopolski. Wielkopolska oglądana z powierzchni wody wygląda zupełnie inaczej i zachwyca nawet tych, którzy nasz region mieli już okazję zwiedzić. Pętla to najdłuższy szlak wodny w Polsce. Pokonanie całej oznacza 2–3 tygodnie wspaniałej wodnej przygody.  

Wielka Pętla Wielkopolski / Fot. Adobe Stock

Weź udział w plebiscycie „Cuda Polski National Geographic Traveler 2023” i wytypuj najciekawsze miejsca w Polsce. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony cudapolski.national-geographic.pl. Głosowanie potrwa do 16 lipca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 24 lipca.