Położony ok. 90 km od polskiej granicy Berlin to jedno z ulubionych miast Polaków na krótkie wyjazdy. Potwierdzają to dane udostępnione redakcji national-geographic.pl. Polska znajduje się w pierwszej czołówce najważniejszych światowych rynków dla berlińskiej turystyki. Zainteresowanie Polaków niemiecką stolicą jest stabilne. W niepewnych latach 2019–2022 liczba turystów znad Wisły spadła tylko o 1%. W przypadku Brytyjczyków czy Hiszpanów było to ponad 50%.

Dlaczego Polacy tak chętnie odwiedzają Berlin? Odległość i dobre skomunikowanie z największymi polskimi miastami to nie wszystko. Niemiecka stolica stale się zmienia i wyznacza najnowsze trendy. Nie trzeba jechać daleko, żeby mieć cały świat w dłoni. Berlińskie muzea, centra sztuki, restauracje czy nawet ogrody botaniczne są soczewką zarówno lokalnych, jak i globalnych wpływów kulturowych i społecznych.

Gdzie się zatrzymać w Berlinie?

Planowanie wyjazdu najczęściej zaczyna się od wyboru miejsca noclegowego. W Berlinie nie brakuje oryginalnych hoteli. Najciekawsze to:

  • Space Capsule Berlin – noclegi w futurystycznych kapsułach niedaleko najważniejszych atrakcji miasta, w tym Bramy Brandenburskiej (niecałe 2 km);
  • Estrel Tower – wieżowiec o wysokości 176 m. Po ukończeniu budowy w 2024 roku będzie największym budynkiem w Berlinie i najwyższym hotelem w Niemczech;
  • Hotel Wilmina – klimatyczny hotel z zielonymi ogrodami w sercu dzielnicy Charlottenburg. Wilmina to dawny gmach sądu i byłe więzienie dla kobiet.

Brama Brandenburska to niekwestionowany symbol Berlina. / fot. Yannick Tylle/Getty Images

Niemiecka stolica może wydawać się rozległą metropolią, ale pomysłodawcy projektu 15-minutowego miasta przekonują, że można zwiedzać ją, spacerując. To innowacyjna koncepcja urbanistyczna. Chodzi w niej o to, aby całkowicie zmienić postrzeganie miejskiej codzienności. Kiedyś miasta skupiały się wokół jednego obszaru śródmiejskiego. W miastach przyszłości ludzie mogą zaspokajać swoje potrzeby, nie oddalając się od miejsca zamieszkania dalej niż na odległość do pokonania w kwadrans.

Berlin słynie z klimatycznych dzielnic, z których każda oferuje to, co najlepsze w kulturze, zakupach, jedzeniu i zabytkach – wszystko w zasięgu ręki. Hotele znajdują się w szczególnie pięknych wybranych częściach Berlina. Turystom pozwala to zaoszczędzić czas i odkrywać mniej znane, lokalne ciekawostki.

Berlin kulinarny. W tych miejscach warto zjeść

Na każdym etapie planowania wyjazdu do Berlina dostępne są zrównoważone rozwiązania. Przy wyborze restauracji pomocne będą odznaczenia MICHELIN Green Star. Inspektorzy przyznają je lokalom, których pracownicy są najbardziej zaangażowani w zrównoważone podejście do gastronomii. Na kulinarnej mapie Berlina można znaleźć siedem takich restauracji. Największą popularnością cieszą się FREA i Cordo.

W niemieckiej stolicy regularnie odbywają się też liczne festiwale kulinarne. Flagowe imprezy to Food Week Berlin w Bikinihaus oraz Cheese Festival w Markthalle.

Co robić w Berlinie? Najciekawsze atrakcje i wydarzenia w mieście

Fenomenem Berlina na pewno jest też sprawne łączenie bogatej historii z nowoczesnością. Śmiało można uznać historyczne centrum miasta za ultranowoczesne. Na Wyspie Muzeów oraz na nowym Forum Humboldta powstają kolejne przestrzenie do organizowania światowej klasy wystaw sztuki, kultury i nauki.

Forum Humboldta najlepiej odzwierciedla dynamiczny rozwój całego historycznego centrum Berlina. Za barokowymi fasadami pałacu mieszczą się nowoczesne sale wystawowe i eventowe, kolekcje sztuki i sale do prowadzenia warsztatów konceptualnych. Obszerne przestrzenie wewnętrzne nowego Forum prezentują wystawy poświęcone historii miasta oraz sztuce, społeczeństwu i badaniom naukowym. Na wyższych piętrach można z kolei zwiedzać słynne Zbiory Etnologiczne i Muzeum Sztuki Azjatyckiej.

Wyspa Muzeów w Berlinie. / fot. Sylvain Sonnet/Getty Images

Kultura to nie tylko muzea i centra sztuki. Z Berlinem od lat kojarzy się też różnorodna, częściowo undergroundowa scena muzyczna oraz klubowa. Gdzie najlepiej imprezować? Najczęściej polecane miejsca to:

  • Tresor
  • Yaam
  • Gretchen
  • SchwuZ.

Stolica Niemiec ma również wiele do zaoferowania fanom sportu. W niedalekiej przyszłości Berlin będzie gospodarzem dwóch dużych imprez: Olimpiady Specjalnej (czerwiec 2023 r.), w której weźmie udział około 100 sportowców z Polski oraz Euro 2024 (lipiec 2024 r.). Co roku w Berlinie odbywa się też maraton dla biegaczy. Wśród uczestników zawsze są setki Polaków.