Berlin jest największym miastem i zarazem stolicą Niemiec. Położony jest nad rzekami Sprewa i Hawela, we wschodniej części kraju, około 90 km od granicy z Polską. Co ciekawego znajdziemy w Berlinie? Monumentalne budowle, liczne muzea, różnorodne restauracje, kawiarnie i sklepy. Berlin to prawdziwy raj dla miłośników zwiedzania, zakupów i dobrego jedzenia.

 

Berlin: historia

Za datę założenia Berlina przyjmuje się rok 1237. Miasto powstało z połączenia dwóch osad – leżącego na północnym brzegu Szprewy Berlina oraz Cölln znajdującego się na terenie dzisiejszej wyspy muzeów. Nazwa Berlin wywodzi się najprawdopodobniej od słowa „brl”, oznaczającego w języku prasłowiańskim moczary lub bagno. Według innej teorii jest to zniekształcona wersja słowa „Bralin”, pochodzącego od słowiańskiego imienia Bral będącego zdrobnieniem Bratosława.

Przez kolejne stulecia Berlin był siedzibą władców i elektorów, pełniąc rolę stolicy Marchii Brandenburskiej, Królestwa Prus, Cesarstwa Niemiec czy Republiki Weimarskiej. Po przejęciu władzy, naziści uczynili Berlin stolicą III Rzeszy. Zniszczone po II wojnie światowej miasto zostało podzielone na strefy okupacyjne.

13 sierpnia 1961 roku postawiono tzw. mur berliński, który podzielił Berlin na dwie części – zachodnią wchodzącą w skład RFN oraz wschodnią, która była siedzibą rządu NRD. W 1989 roku mur został zburzony co stało się symbolem zjednoczenia podzielonego państwa niemieckiego.