Berlin jest największym miastem i zarazem stolicą Niemiec. Położony jest nad rzekami Sprewa i Hawela, we wschodniej części kraju, około 90 km od granicy z Polską. Co ciekawego znajdziemy w Berlinie? Monumentalne budowle, liczne muzea, różnorodne restauracje, kawiarnie i sklepy. Berlin to prawdziwy raj dla miłośników zwiedzania, zakupów i dobrego jedzenia.

 

Berlin: historia

Za datę założenia Berlina przyjmuje się rok 1237. Miasto powstało z połączenia dwóch osad – leżącego na północnym brzegu Szprewy Berlina oraz Cölln znajdującego się na terenie dzisiejszej wyspy muzeów. Nazwa Berlin wywodzi się najprawdopodobniej od słowa „brl”, oznaczającego w języku prasłowiańskim moczary lub bagno. Według innej teorii jest to zniekształcona wersja słowa „Bralin”, pochodzącego od słowiańskiego imienia Bral będącego zdrobnieniem Bratosława.

Przez kolejne stulecia Berlin był siedzibą władców i elektorów, pełniąc rolę stolicy Marchii Brandenburskiej, Królestwa Prus, Cesarstwa Niemiec czy Republiki Weimarskiej. Po przejęciu władzy, naziści uczynili Berlin stolicą III Rzeszy. Zniszczone po II wojnie światowej miasto zostało podzielone na strefy okupacyjne.

13 sierpnia 1961 roku postawiono tzw. mur berliński, który podzielił Berlin na dwie części – zachodnią wchodzącą w skład RFN oraz wschodnią, która była siedzibą rządu NRD. W 1989 roku mur został zburzony co stało się symbolem zjednoczenia podzielonego państwa niemieckiego.

Berlin: co warto zobaczyć w Berlinie?

Co zwiedzić w Berlinie? Możliwości jest tak dużo, że trudno wymienić je wszystkie. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych i najpopularniejszych wśród turystów miejsc, które na pewno warte są zobaczenia.

Pałac Charlottenburg – został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku na zlecenie Fryderyka I Hohenzollerna dla jego żony Zofii Charlotty. Budowla nawiązywała do wzorów wersalskich. W środku zobaczymy przepiękne wnętrza, a wśród nich pokój porcelanowy, gdzie zgromadzono wspaniałą kolekcję chińskiej i japońskiej porcelany. Ogrody otaczające pałac dostępne są bezpłatnie.

Wyspa Muzeów – położona malowniczo w centrum miasta, na rzece Sprewa, wyróżnia się nie tylko oryginalnym ulokowaniem, ale też ciekawą architekturą. To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki. Na wyspie możemy zobaczyć m.in. Stare i Nowe Muzeum, Muzeum Bodego, Starą Galerię Narodową, Katedrę Berlińską czy słynne Muzeum Pergamońskie, gdzie zrekonstruowano wielki Ołtarz Zeusa (aktualnie niedostępny z powodu remontu, który potrwa najprawdopodobniej do 2023 roku).

Gendarmenmarkt – piękny plac, na którego przeciwległych krańcach znajdują się dwie katedry – Niemiecka i Francuska, a pomiędzy nimi gmach teatru – Schauspielhaus. Obie katedry zostały zniszczone podczas wojny, obecne budynki to ich rekonstrukcje, mieszczące wewnątrz muzea. W centrum placu stoi pomnik niemieckiego poety Fryderyka Schillera.

Checkpoint Charlie – symboliczna budka i pilnujący jej dwaj żołnierze na ulicy Friedrichstrasse upamiętniają miejsce gdzie znajdowało się najsłynniejsze przejście graniczne pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim z okresu zimnej wojny.

Berlin – co zwiedzić z dzieckiem? Stolica Niemiec oferuje także wiele atrakcji dla najmłodszych. Jedną z najciekawszych jest ZOO, które znajduje się na terenie parku Grosser Tiergarten. Z maluchami można odwiedzić też Berlińskie Centrum Nauki Spectrum, Legoland, czy Muzeum dla Dzieci Labyrinth.

Berlin: co warto zobaczyć w jeden dzień?

Co zobaczyć w Berlinie, jeśli mamy do dyspozycji tylko jeden dzień? Jeśli to nasza pierwsza wizyta, warto skupić się na najważniejszych miejscach, będących symbolami miasta. Należą do nich:

Brama Brandenburska – powstała w latach 1788-1791, a jej projektantem był Carl Gotthard Langhans. Uznawana jest za symbol ponownego zjednoczenia Niemiec.

Mur Berliński – do dziś zachowano części muru, będące miejscem pamięci. Można też obejrzeć wystawę ze zdjęciami i opisami historii muru oraz jego muzeum.

Reichstag – monumentalny budynek, który jest siedzibą izby parlamentu Niemiec. Najciekawszym elementem budowli jest ogromna szklana kopuła. Reichstag można zwiedzać, a z widokowego tarasu rozciąga się wspaniały widok na miasto. Pomimo, że wstęp jest bezpłatny, dobrze jest wcześniej zrobić rezerwację, ponieważ liczba zwiedzających jest ograniczona, a chętnych wielu.

Berlin: co zjeść w Berlinie?

Berlin praktycznie od zawsze był miastem wielokulturowym, a przybywający tu osadnicy przywozili ze sobą przeróżne przepisy, które na stałe wchodziły do lokalnej kuchni. Dziś miasto oferuje tysiące różnorodnych lokali gastronomicznych serwujących kuchnię z całego świata. Bez problemu odnajdą się tu zarówno tradycjonaliści, miłośnicy oryginalnych smaków, wegetarianie czy weganie.

Będąc w Berlinie warto spróbować tradycyjnych, niemieckich potraw, które znajdziemy w większości lokalnych restauracji i barów. Jednym z nich jest sycąca zupa ziemniaczana serwowana zazwyczaj z dodatkiem kiełbasy lub boczku. To doskonała potrawa na chłodne dni.

Często spotykany jest sznycel, podawany w kilku odmianach. Najczęściej występuje w wersji wiedeńskiej, ale można zamówić też sznycel po holsztyńsku, który podawany jest z sadzonym jajkiem. Szczególną odmianą tego dania jest mało popularny sznycel po berlińsku, który przyrządza się z krowich wymion. Można też spróbować gotowanej golonki, która podawana jest w zestawie z ziemniakami i kapustą.

Typowo berlińskim przysmakiem jest Bockwurst – podawana na ciepło kiełbaska z dodatkiem musztardy, czasem też z kiszonym ogórkiem. W oryginalnej wersji robiona jest z mięsa cielęcego z dodatkiem wieprzowiny, jednak dostępne są także jej inne odmiany, np. drobiowa.

Wśród street foodu króluje Currywurst – grillowana lub smażona kiełbaska polana sosem i posypana curry, która może być serwowana w bułce lub z porcją frytek. Popularną przekąską, którą kupimy na każdym rogu są też precle.

Doskonałą okazją do spróbowania tradycyjnych niemieckich dań jest jarmark bożonarodzeniowy. Co roku organizowanych jest kilka tego typu imprez w różnych punktach miasta. Wśród licznych kramów nie brakuje wystawców oferujących lokalne przysmaki, produkowane w tradycyjny sposób z naturalnych składników.

 

Berlin: jak dojechać do Berlina z głównych miast Polski?

Berlin jest miejscem, do którego bardzo łatwo dotrzeć z największych polskich miast. Bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy czy Krakowa pozwalają dolecieć do stolicy Niemiec już w około godzinę. Do wyboru mamy też sporo pociągów z Warszawy, Szczecina, Poznania i Gdyni.

Jak dojechać z Wrocławia do Berlina? Można wybrać się własnym samochodem lub jednym z kilku autobusów, które przejeżdżają przez Wrocław z Krakowa. Czas podróży to około 4 godzin. Autobusy do Berlina odjeżdżają też z Warszawy, Krakowa, Gdyni, Opola, Zakopanego, Poznania, Łodzi, Torunia czy Szczecina.

Jeśli wybieramy się w podróż samochodem dobrym rozwiązaniem będzie autostrada Warszawa – Berlin. Ile km trzeba pokonać podczas takiej podróży? To zależy od dokładnego punktu początkowego i końcowego, ale w przybliżeniu te dwie stolice dzieli 570 km, a trasę można pokonać już w niecałe 6 godzin. Autostrada łączy też Poznań – Berlin. Ile km trzeba pokonać, aby dotrzeć na miejsce? Autostradą będzie to około 270 km, czyli niewiele ponad 3 godziny jazdy.

 

Berlin: ile kosztuje komunikacja miejska w Berlinie?

Berlin ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację miejską. Do dyspozycji mamy autobusy, metro (U-Bahn), kolej naziemną (S-Bahn), a także tramwaje. Na wszystkie środki komunikacji obowiązuje ten sam bilet. W przypadku metra i pociągów warto wiedzieć, ze w środku nie ma kasowników. Bilet należy skasować na stacji.

Jeszcze przed wyjazdem warto ustalić plan, według którego będziemy zwiedzać Berlin. Atrakcje turystyczne znajdują się w różnych lokalizacjach, dobrze wiec zastanowić się wcześniej, w które części miasta chcemy pojechać, żeby kupić najkorzystniejszy cenowo bilet.

Miasto podzielone jest na trzy strefy taryfowe. Strefa A obejmuje tzw. obszar S-Bahn Ring, strefa B przebiega poza pierścieniem aż do granic administracyjnych Berlina, natomiast strefa C to przedmieścia i okoliczne miasta. Bilety komunikacyjne można kupić zarówno na pojedyncze strefy, jak i z uwzględnieniem ich kombinacji.

Dostępne są bilety na krótkie przejazdy (koszt to 1,70€). Można na nich przejechać trzy stacje metrem lub pociągiem albo maksymalnie 6 stacji autobusem lub tramwajem. Kolejną opcją są bilety 2 godzinne, umożliwiające przesiadkę (kosztują 2,90€ za bilet w strefach AB, 3,90€ dla stref ABC).

Jeśli planujemy przemieszczać się po Berlinie w większym zakresie, najlepiej zainwestować w bilet dzienny (8,60€ strefy AB, 9,60€ strefy ABC). Trzeba pamiętać, że nie jest to bilet 24 godzinny, a jego ważność mija o godzinie 3:00 następnego dnia. W przypadku dłuższego pobytu najlepiej zaopatrzyć się w bilet 7 dniowy (34€ strefy AB, 40€ strefy ABC).