W 2022 roku stolicę naszych zachodnich sąsiadów odwiedziło blisko ponad 10 milionów podróżnych. Większą liczbę turystów spośród europejskich stolic odnotowały tylko Paryż i Londyn. Berlin to symbol różnorodności, który w swoim szerokim spektrum ma o wiele więcej do zaoferowania niż Brama Brandenburska czy Aleksanderplatz. Dowiedz się, z czego słynie miasto nad Sprewą.

Najważniejsze informacje o Berlinie

Berlin to największe miasto, a zarazem stolica Niemiec. Zlokalizowane jest w północno-wschodniej części kraju na nizinie północnoniemieckiej, niedaleko granicy z Polską (niespełna 90 km). Metropolia stanowi polityczne, kulturowe i ekonomiczne centrum Federacji Niemieckiej.

Powierzchnia Berlina wynosi ponad 890 km kw, a liczba ludności oscyluje w okolicach 3,7 miliona mieszkańców (cały obszar metropolitalny liczy aż 6 mln). Pod względem populacji stolica naszych zachodnich sąsiadów jest największą metropolią w Unii Europejskiej i szóstą na Starym Kontynencie, ustępując jedynie Stambułowi, Moskwie, Londynowi oraz Sankt Petersburgowi. 

Miasto położone jest nad dwoma rzekami wraz z ich odpływami – Sprewą i Hawelą. W jego skład wchodzi 12 dystryktów administracyjnych, podzielonych na 97 dzielnic. Największym z nich jest Treptow-Köpenick, a najmniejszym Friedrichshain-Kreuzberg.

Berlin kusi swoją oryginalnością i przyciąga wiele narodowości, które wpływają na jego wyjątkowy i kosmopolityczny charakter. Jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych stanowią Polacy. Z opublikowanych w 2021 roku danych wynika, że w niemieckiej stolicy mieszka ponad 100 tysięcy naszych rodaków

Spora popularność wśród zagranicznych turystów oraz ogromne znaczenie na arenie międzynarodowej sprawiły, że w Berlinie bezproblemowo dogadamy się nie tylko po niemiecku, ale i angielsku. Dodajmy, że symbolem Berlina jest czarny niedźwiedź na białej tarczy, który znajduje się na herbie oraz fladze miasta.

Historia Berlina 

 1. Uważa się, że pierwsze osady założono tutaj w XII wieku. Jednak jako miasto rozwinęło się dopiero później.
 2. Za datę założenia Berlina przyjmuje się rok 1237. Miasto powstało z połączenia dwóch osad – leżącego na północnym brzegu Szprewy Berlina oraz Cölln, znajdującego się na terenie dzisiejszej wyspy muzeów. Językoznawcy twierdzą, że nazwa miasta wywodzi się najprawdopodobniej  od słowa „brl”, oznaczającego w języku prasłowiańskim mokradła lub bagno. Berlin, tak jak Sankt Petersburg, to miasto założone właśnie na bagnach. Według innej teorii jest to zniekształcona wersja słowa „Bralin”, pochodzącego od słowiańskiego imienia Bral, będącego zdrobnieniem Bratosława.
 3. Przez kolejne stulecia Berlin był siedzibą władców i elektorów, pełniąc rolę stolicy Marchii Brandenburskiej, Królestwa Prus, Cesarstwa Niemiec czy Republiki Weimarskiej. W drugiej połowie XIX wieku Berlin odgrywał kluczową rolę w procesie zjednoczenia Niemiec za sprawą Otto von Bismarcka. W 1871 roku Berlin stał się stolicą Cesarstwa Niemiec.
 4. Po przejęciu władzy, naziści uczynili Berlin stolicą III Rzeszy. Zniszczone po II wojnie światowej miasto zostało podzielone na strefy okupacyjne.
 5. 13 sierpnia 1961 roku postawiono tzw. mur berliński, który przez niemal trzy dekady dzielił Berlin na dwie części – zachodnią wchodzącą w skład RFN oraz wschodnią, która była siedzibą rządu NRD. W 1989 roku mur został zburzony, co stało się symbolem zjednoczenia podzielonego państwa niemieckiego.

Co warto zobaczyć w Berlinie?

Monumentalne budowle, liczne muzea, różnorodne restauracje, kawiarnie i sklepy. Berlin to prawdziwy raj dla miłośników zwiedzania.

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zabytków stolicy Niemiec: 

 • Aleksanderplatz,
 • wieża telewizyjna (Berliner Fernsehturm),
 • Katedra Berlińska,
 • Pałac Charlottenburg,
 • Wyspa Muzeów,
 • Gendarmenmarkt,
 • Checkpoint Charlie,
 • Brama Brandenburska,
 • Mur Berliński,
 • Mauerpark,
 • Reichstag,
 • stadion olimpijski,
 • muzeum historii naturalnej,
 • Topografia Terroru,
 • Klunkerkranich.

Brama Brandenburska / Fot. Martin Deja/Getty Images

Atrakcje Berlina 

Pałac Charlottenburg

Wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku na zlecenie Fryderyka I Hohenzollerna dla jego żony, Zofii Charlotty. Budowla miała nawiązywać do słynnego Wersalu. W środku zobaczymy przepiękne wnętrza, a wśród nich pokój porcelanowy, gdzie zgromadzono wspaniałą kolekcję chińskiej i japońskiej porcelany. Ogrody otaczające pałac dostępne są bezpłatnie. Pałac uważany jest za jedną z najpiękniejszych atrakcji Berlina.

Wyspa Muzeów

Malowniczo położona wyspa w centrum miasta, na rzece Sprewa, wyróżnia się nie tylko oryginalnym ulokowaniem, ale też ciekawą architekturą. To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki. Na wyspie możemy zobaczyć m.in. Stare i Nowe Muzeum, Muzeum Bodego, Starą Galerię Narodową, Katedrę Berlińską czy słynne Muzeum Pergamońskie, gdzie zrekonstruowano wielki Ołtarz Zeusa.

Przypomnijmy, że Muzeum Pergamońskie przejdzie gruntowny remont. To ostatni moment, by z bliska zobaczyć zbiory placówki. Modernizacja potrwa aż 14 lat i zakończy się dopiero w 2037 roku.

Gendarmenmarkt

Piękny plac, na którego przeciwległych krańcach znajdują się dwie katedry – niemiecka i francuska, a pomiędzy nimi gmach teatru – Schauspielhaus. Obie katedry zostały zniszczone podczas wojny, obecne budynki to ich rekonstrukcje, mieszczące wewnątrz muzea. W centrum placu stoi pomnik niemieckiego poety Fryderyka Schillera.

Checkpoint Charlie

Symboliczna budka i pilnujący jej dwaj żołnierze na ulicy Friedrichstrasse upamiętniają miejsce, gdzie znajdowało się najsłynniejsze przejście graniczne między Berlinem Wschodnim a Zachodnim z okresu zimnej wojny.

Mauerpark

Niegdyś miejsce, gdzie stał mur berliński, dzisiaj ogromna zielona przestrzeń. Ulubione miejsce grafficiarzy, młodzieży, ulicznych performerów i muzyków. Co niedzielę odbywa się tu pchli targ, na którym można kupić np. stare plakaty filmowe, komunistyczne pamiątki czy ubrania vintage. Szukając pamiątek po murze, warto się przejść pobliską Bernauer Strasse i wstąpić do muzeum Berlin Wall Memorial. Miejsce o wiele bardziej oddaje autentyczny charakter niż turystyczne East Side Gallery czy Checkpoint Charlie.

Reichstag

Monumentalny i zapierający dech w piersiach budynek, gdzie mieści się siedziba niemieckiego parlamentu. Najciekawszym elementem budowli jest ogromna szklana kopuła. Reichstag jest dostępny do zwiedzania, a z widokowego tarasu rozciąga się wspaniały widok na miasto. Kosmiczna architektura, ultranowoczesne wnętrze starego gmachu i widoki na miasto są warte poświęconego czasu.

Brama Brandenburska

Symbol ponownego zjednoczenia Niemiec. Powstała w latach 1788–1791, a jej projektantem był Carl Gotthard Langhans. Na bramie znajdują się 4 rumaki ciągnące rydwan z uskrzydloną boginią zwycięstwa Nike.

Topografia Terroru

W bliskiej odległości od Placu Poczdamskiego znajduje się zewnętrzne muzeum. W latach 1933–1945 było miejscem centrali Gestapo oraz więzieniem. Stacjonowały w tym samym miejscu także dowództwo SS, służba bezpieczeństwa SS i Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. Tutaj narodziły się największe zbrodnie w dziejach ludzkości – ludobójstwo oraz prześladowania i zagłada opozycji politycznej.

Co zwiedzić w Berlinie za darmo? 

Podróż do Berlina wcale nie musi być bardzo droga. Wiele tamtejszych atrakcji jest darmowych dla zwiedzających, co pozwala zaoszczędzić kilka euro. 

Na liście znajdziemy m.in.:

 • Reichtag,
 • Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma,
 • Katedrę Berlińską,
 • Bramę Brandenburską,
 • Muzeum Pergamońskie (w czwartki między godz. 18 a 22),
 • Muzeum Muru Berlińskiego,
 • Tiergarten.

Berlin – atrakcje dla dzieci

Stolica Niemiec oferuje także wiele atrakcji dla najmłodszych. Najciekawszą propozycją jest zoo, które znajduje się w centrum miasta na terenie parku Grosser Tiergarten. To jeden z najstarszych i największych ogrodów zoologicznych na świecie. Początki jego bogatej historii sięgają aż 1844 roku. Możemy podziwiać tutaj imponującą liczbę 20 tys. zwierząt, które reprezentują ponad 1300 gatunków. Palcówka zaangażowana jest w program ochrony gatunków zagrożonych.

Z najmłodszymi warto odwiedzić także Berlińskie Centrum Nauki Spectrum, Legoland czy Muzeum dla Dzieci Labyrinth z interaktywnymi eksponatami. Nauka przez działanie!

Jak dojechać do Berlina?

Bliskość polskiej granicy sprawia, że Berlin jest chętnie odwiedzany przez Polaków. Bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy czy Krakowa pozwalają dolecieć do stolicy Niemiec już w około godzinę. Jeśli wybieramy się w podróż samochodem dobrym rozwiązaniem będzie autostrada Warszawa-Berlin.

Ile kilometrów trzeba pokonać podczas takiej podróży? To zależy od dokładnego punktu początkowego i końcowego, ale w przybliżeniu te dwie stolice dzieli 570 km, a trasę można pokonać już w niecałe 6 godzin. Autostrada zahacza o Poznań, a trasa wynosi 270 km, czyli niewiele ponad 3 godziny jazdy. Z Zielonej Góry dotrzemy w nieco ponad 2 godziny.

Do wyboru mamy też sporo pociągów, dzięki którym szybko i wygodnie możemy dostać się do stolicy Niemiec. Codziennie kursuje ekspres z Warszawy do Berlina. Czas przejazdu na tej trasie wynosi niecałe 6 godzin. Bezpośrednio także dostaniemy się m.in. z Gdyni, Szczecina, Przemyśla, Tarnowa, Katowic, Opola, Wrocławia czy Zielonej Góry.

Przewozy autobusowe oferuje firma FlixBus, która w ostatnim czasie coraz śmielej podbija polski rynek. Autobusy do Berlina odjeżdżają z Warszawy, Krakowa, Gdyni, Opola, Zakopanego, Poznania, Łodzi, Torunia czy Szczecina. W zależności od trasy podróż może potrwać od 3 do nawet 8 godzin.