W samej tylko Unii Europejskiej jest ponad 800 miast, w których mieszka przynajmniej 50 tys. mieszkańców. Co ciekawe, tylko połowa z 10 najludniejszych miast Europy stanowi część obszaru Unii Europejskiej. Poniżej prezentujemy najbardziej aktualne zestawienia i największe miasta Europy pod względem liczby ludności oraz powierzchni. 

Największe miasta Europy pod względem liczby ludności 

 1. Stambuł (Turcja), 15 514 000 mieszkańców
 2. Moskwa (Rosja), 13 010 000 mieszkańców
 3. Paryż (Francja), 10 858 000 mieszkańców
 4. Londyn (Wielka Brytania), 9 950 000 mieszkańców
 5. Sankt Petersburg (Rosja), 5 350 000 mieszkańców
 6. Berlin (Niemcy), 4 473 000 mieszkańców
 7. Madryt (Hiszpania), 3 223 000 mieszkańców
 8. Kijów (Ukraina), 2 962 000 mieszkańców
 9. Rzym (Włochy), 2 860 000 mieszkańców
 10. Bukareszt (Rumunia), 1 823 000 mieszkańców
  14. Warszawa (Polska), 1 796 000 mieszkańców

Największe miasta Europy pod względem powierzchni

 1. Moskwa, 6 154 km2 
 2. Paryż, 2 853 km2
 3. Düsseldorf, 2 683 km2
 4. Mediolan, 2 225 km2
 5. Sankt Petersburg, 1 510 km2
 6. Stambuł, 1 471 km2
 7. Berlin, 1 368 km2
 8. Madryt, 1 365 km2
 9. Rzym, 1 145 km2
 10. Barcelona, 1 072 km2

Stambuł – Najludniejsze miasto Europy

Stambuł to nie tylko największe miasto Europy. To równocześnie największe miasto, które nie pełni jednocześnie roli stolicy. Uwzględnienie tureckiej metropolii w tym zestawieniu wymaga dodatkowej uwagi. Stambuł tylko częściowo jest położony w Europie. Biznesowa część miasta znajduje się w części europejskiej, a druga połowa, która ma charakter mieszkaniowy, leży już na kontynencie azjatyckim.

Fot. Getty Images

Moskwa – Największe miasto Europy

Stolica Federacji Rosyjskiej wraz z otaczającym miasto obszarem metropolitalnym tworzy ogromną aglomerację. Szacuje się, że żyje tu ponad 20 milionów ludzi. 

Paryż

Stolica Francji i jedno z największych miast Europy wcale nie jest dzisiaj rekordowo duże. W swojej historii ścisły Paryż był najludniejszy w 1921 roku. Mieszkało tam wówczas 2,9 miliona ludzi. Dziś ta liczba jest niższa o 700 tys. mieszkańców. Tak drastyczna zmiana wynika z faktu, że wielu paryżan przenosiło się w kolejnych dekadach XX wieku na przedmieścia miasta. 

Fot. Getty Images

Londyn

Za faktem, że Londyn jest miastem kosmopolitycznym, przemawiają liczby. Aż 36% mieszkańców stolicy Wielkiej Brytanii przyszło na świat w innych krajach. To sprawia, że Londyn jest drugim po Nowym Jorku najbardziej „imigranckim" miastem świata. Około 70% dzieci urodzonych w mieście w 2015 roku miało przynajmniej jednego rodzica imigranta.  

Fot. Getty Images

Sankt Petersburg

Miasto otrzymało nazwę na cześć cara Piotra I. Drugie największe miasto Rosji leży nad rzeką Newa, a także nad Zatoką Fińską. Znajduje się tu Łachta Centr, najwyższy budynek Europy. Więcej o najwyższych budynkach świata przeczytasz w naszym artykule

Berlin

Obszar metropolitalny, w skład którego wchodzi Berlin, zamieszkuje aż 6 milionów ludzi. Stolica Niemiec jest domem dla przedstawicieli wielu narodowości, które mają wpływ na niepowtarzalny, kosmopolityczny charakter miasta. Berlin jest największym poza Turcją skupiskiem ludności pochodzącej z Turcji. Mieszka tu m.in. ponad 160 tys. Niemców pochodzenia tureckiego, ale także ponad 100 tys. Polek i Polaków. Wszystkie inne główne miasta Niemiec są mniejsze niż Berlin. Jakie są największe miasta Niemiec? – sprawdź tutaj.

Fot. Getty Images

Madryt

Jako stolica Hiszpanii Madryt przyciąga wielu imigrantów z Ameryki Łacińskiej. Najwięcej z nich pochodzi z Wenezueli. Miasto wraz z otaczającymi przedmieściami tworzy ogromny obszar metropolitalny, w którym żyje ponad 6 milionów ludzi. Aglomeracja madrycka to druga największa tego typu metropolia w Unii Europejskiej. O tym, co warto zobaczyć w Madrycie, piszemy tutaj

Fot. Getty Images

Kijów

Stolicę Ukrainy od wieków wyróżnia niepowtarzalny, wielokulturowy charakter. W wielu dzielnicach miasta można odnaleźć wpływy tatarskie, ormiańskie gruzińskie i żydowskie. Do dziś żyją tu tysiące przybyszy z różnych obszarów byłego Związku Radzieckiego. Dziś Kijów to dumna i bogata stolica Ukrainy. Trwająca od 2014 roku wojna z Rosją nasiliła uczucia patriotyczne wśród kijowian. Obecnie ponad 94% mieszkańców miasta przyznaje się do narodowości ukraińskiej. O tym, czym jest tożsamość ukraińska, można posłuchać w jednym z naszych podcastów

fot. Getty Images

Rzym

do czasów średniowiecza Rzym był największym miastem na kontynencie europejskim. Dziś całą aglomerację miejską stolicy Włoch jest zamieszkują prawie 3 miliony ludzi. Niecałe 10% z nich przyszło na świat poza terytorium Włoch. Na terytorium miasta Rzym znajduje się obszar Watykanu – enklawa, a zarazem najmniejsze państwo świata pod względem zarówno terytorium, jak i liczby ludności.  

fot. Getty Images

Bukareszt

Stolica Rumunii zamyka pierwszą dziesiątkę największych miast Europy. Prawie co dziesiąty mieszkaniec Rumunii żyje właśnie w Bukareszcie. Za sprawą komunistycznej architektury z czasów reżimu Nicolae Ceaușescu (tzw. blocuri), gęstość zaludnienia w mieście jest jedna z najwyższych w Europie. Wśród stolic Unii Europejskiej tylko w Paryżu i w Atenach więcej ludzi żyje na jednym metrze kwadratowym.  

fot. Getty Images