Walka z katastrofą klimatyczną to jedno z największych wyzwań współczesnej cywilizacji. Zanieczyszczenie powietrza czy masowa produkcja jednorazowych przedmiotów z plastiku również silnie wpływają na naszą codzienność. Od niedawna coraz częściej słyszymy też o zrównoważonej turystce. To jednak coś innego niż tylko kolejny trend w podróżowaniu.

Na czym polega turystyka zrównoważona?

Powiedzieć, że turystyka zrównoważona to podróże w duchu eco friendly, to jak nie powiedzieć nic. Propagatorzy tej idei podkreślają, że chodzi nie tylko bezpośrednio o naszą planetę, ale również o ludzi. Tu konkretnie o lokalne społeczności zamieszkujące odwiedzane przez nas miejsca. Świadome i odpowiedzialne podróżowanie nie tylko wspiera regiony, ale też ogranicza degradację ekosystemów.

Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości turystyka zrównoważona z ciekawostki zmieni się w normę. Podobnie było z niejedzeniem mięsa. Obecnie bycie wegetarianinem lub weganinem nie wzbudza już takiego poruszenia w towarzystwie jak jeszcze kilkanaście lat temu. Praktycznie każda restauracja oferuje bezmięsne dania. Ba, w wielu miastach otwiera się coraz więcej lokali serwujących wyłącznie dania wege.

Już teraz warto wiedzieć, na czym polega świadome podróżowanie. Ta wiedza może nam się przydać, chociażby podczas planowania tegorocznych wakacji. Wbrew pozorom turystyka nie jest zbiorem ograniczeń. To szansa na to, żeby poznawać nasz świat pełniej i bardziej odpowiedzialnie.

Świadomie wybieraj, gdzie podróżujesz

Turystyka zrównoważona zaczyna się od wyboru kierunku. Warto rozważyć wakacje w miejscach, które zostały dotknięte klęskami żywiołowymi. Pandemia nie pozwoliła im odrobić finansowych strat, dlatego lokalna baza turystyczna potrzebuje teraz podróżnych jeszcze bardziej niż kiedykolwiek.


Triest / fot. Davide Seddio/Getty Images

W Europie może to być na przykład wyspa Lido oddzielająca Lagunę Wenecką od Adriatyku. Na miejscu wszystkie firmy należą do lokalnych właścicieli. Inna alternatywa dla największych włoskich miast to Triest. Poza Europą lokalnie wesprzesz Portoryko czy Sri Lankę.

Im mniej, tym lepiej

Zabieranie w podróż lżejszego bagażu jest przyjazne nie tylko dla naszego portfela, ale także planety. Jeśli to możliwe, lecąc samolotem, postaraj się ograniczyć do bagażu podręcznego. Każdy dodatkowy kilogram to większe zużycie paliwa przez silniki. Pierwszym krokiem w zmniejszaniu obładowania może być zamiana kilku butelek z kosmetykami pielęgnacyjnymi na mydło w kostce i mały szampon.

Warto tu też wspomnieć o masowym konsumpcjonizmie. Wiele osób nadal kupuje nowe ubrania specjalnie na dwutygodniowe wakacje. Najpierw warto zajrzeć do szaf i sprawdzić, czy rzeczywiście nie mamy się w co ubrać. Jeśli brakuje nam letnich części garderoby, możemy skorzystać z wymiany. Obecnie coraz więcej internautów chętnie wymienia się ubraniami lub sprzedaje je w okazyjnych cenach.

Zmiana na talerzu

Jedzenie lokalnych i ekologicznych dań ma pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko. Możesz ograniczyć emisje CO2, wybierając restauracje, w których wykorzystywane są regionalne składniki – najlepiej uprawiane samodzielnie przez właścicieli.


fot. Kathrin Ziegler/Getty Images

Unikaj importowanej żywności i wołowiny. W ten sposób nie tylko wesprzesz lokalnych producentów, ale też zmniejszysz ślad węglowy zostawiany przez branżę gastronomiczną.

Wolonturystyka to nie pomaganie

Nie ma nic złego w pomaganiu innym. Żeby pomoc była jak najbardziej efektywna i etyczna, warto zastanowić się, co możemy dać od siebie. Niepokojącym zjawiskiem jest tzw. wolonturystyka. Po czym ją rozpoznać? Najczęściej są to grupy Europejczyków i Amerykanów odwiedzające najuboższe (lub uważane lata temu za takie) miejsca na świecie. Z założenia wprowadzają zmiany, dzięki którym ludziom będzie się żyło lepiej. Na miejscu często uchodzą za bohaterów z Zachodu, co tylko podtrzymuje podziały między narodowościami.

Wolontariat za granicą to nie film Marvela. Nie musisz nakładać specjalnego stroju i pracować na budowie. Pomagać można na różny sposób, choćby udzielając informacji czy pośrednicząc między organizacjami a potrzebującymi. Zawsze sprawdzaj, czy twoje zaangażowanie będzie potrzebne i konstruktywne.

Zrównoważone biura podróży

W zorganizowaniu zrównoważonej podróży pomogą ci wyspecjalizowane biura i organizacje, przykładowo Pura Aventura. Anglo-hiszpański touroperator zabiera turystów do Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej. W programach wyjazdów dominują miejsca o bogactwie naturalnym. Pura Aventura mierzy ślad węglowy każdego klienta. Dodatkowo wspiera finansowo projekt rozwoju społeczności wiejskiej w Nikaragui.


fot. Peter Adams/Getty Images

Norwegia jest jednym z najbardziej zrównoważonych krajów na świecie. Coraz więcej miejscowych biur podróży stawia na świadome podróżowanie, a ze wszystkich wyróżnia się Up Norway. Przewodnicy współpracują wyłącznie z partnerami zrównoważonymi społecznie i ekologicznie. Turyści mogą poznawać dziewicze miejsca, ukryte przed większością podróżnych, płynąc kajakiem lub promem. Z takiej perspektywy słynne fiordy wyglądają jeszcze bardziej spektakularnie.

Intrepid to największa na świecie firma organizująca podróże w duchu zrównoważonego rozwoju. Konkretne wymogi dotyczą wszystkich aspektów działalności, od personelu po łańcuch dostaw. Organizatorzy oferują przygodowe wycieczki grupowe. Poza tym The Intrepid Foundation wspiera wykluczane społeczności na świecie poprzez szkolenia i propagowanie równości płci i tworzenie nowych miejsc pracy.