Odkrycia archeologiczne mają to do siebie, że nierzadko dochodzi do nich przypadkowo. W dodatku w miejscach nieoczywistych. Tylko w ostatnich miesiącach wiele razy dowiadywaliśmy się o zapomnianych budowlach i artefaktach sprzed wieków dzięki pracom budowlanym. Przykładowo poszerzanie linii metra w Rzymie ujawniło złote szkło z IV wieku. Z kolei pod największym miastem Kanady znaleziono cmentarz rdzennej ludności.

Niespodziewane odkrycie na parkingu

Tym razem uwagę historyków i archeologów przykuła Wielka Brytania. Niedaleko Stamford w Lincolnshire odkryto bowiem liczący ok. 1800 lat rzymski marmurowy posąg kobiety, a w zasadzie podobiznę jej głowy. Eksperci datują znalezisko na I lub II wiek. Co ciekawe, dzieło odkryli nie archeolodzy, a operator koparki mechanicznej. Greg Crawley, bo o nim mowa, przeprowadzał prace budowlane na parkingu przy Burghley House (inspirowana stylem włoskim rezydencja z czasów Tudorów). Najpierw, w kwietniu 2023 r., robotnik trafił na marmurową głowę „rzymskiej damy”. Dwa tygodnie później odnaleziono marmurowe popiersie, do którego była pierwotnie przymocowana.

W marmurowej głowie znajdował się żelazny kołek. Element ten prawdopodobnie został dodany w XVIII wieku. Po co? Według ekspertów miał umożliwić umieszczenie głowy na popiersiu lub cokole. Była to częsta praktyka wśród włoskich handlarzy antykami. W ten sposób chcieli uatrakcyjnić starożytne dzieła sztuki.

Zaskakujące odkrycie na parkingu w Wielkiej Brytanii / Burghley House

Marmurowe popiersie Rzymianki trafi do muzeum

Badacze uważają, że marmurowy posąg nie jest pamiątką po rzymskim epizodzie w historii Brytanii. Jak więc trafił na wyspy? Do Burghley z Włoch miał je przywieźć w latach sześćdziesiątych XVIII wieku jeden z hrabiów. Zarządcy rezydencji nie wiedzą jednak, jak i dlaczego popiersie wraz z marmurową głową zostały zakopane. Jedna z teorii mówi o nieudanym włamaniu. Nie jest również jasne, jak długo artefakt znajdował się pod ziemią.

Obydwa przedmioty zostały zaprezentowane kuratorowi rezydencji w Burghley. Następnie profesjonalny konserwator oczyścił je i ponownie złożył w całość. Znalezisko ma trafić do zbiorów British Museum.

Odkrycia archeologiczne w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania ma wyjątkowo bogatą historię. Obejmuje ona chociażby dzieje Celtów czy najazdy wikingów w okresie średniowiecza. Szczególnym okresem w rozwoju dzisiejszej Anglii było podbicie przez wojska cesarza Klaudiusza. Wówczas powstała tam jedna z rzymskich prowincji.

Archeolodzy do dziś trafiają na pamiątki z tamtego czasu. I tak na przykład niedawno w Anglii odkryto głowę rzymskiego boga handlu i złodziei.  Z kolei inne, pierwsze takie odkrycie w Wielkiej Brytanii, obejmuje kompletnie zachowanie rzymskie łoże pogrzebowe sprzed blisko 2 tysięcy lat.

Intrygującym projektem badawczym jest też odkrywanie zaginionego miasta pod powierzchnią Londynu. Chodzi o Lundenwic, czyli osadę założoną przez germańskich Sasów z Westfalii i Dolnej Saksonii. Jak się okazuje, jej zasięg był większy, niż sądzono.

Źródło: Burghley House.

Szukasz fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.