Dzięki swojej bogatej historii Włochy to dziś jeden z ulubionych krajów archeologów w Europie. Kolejne odkrycia odkrywają tajemnice życie codziennego w Cesarstwie Rzymskim. Ale nie tylko. W zeszłym roku podczas wykopalisk na terenie starożytnych łaźni termalnych w Toskanii badacze trafili na zbiór dwudziestu posągów z brązu. Znaleziska pochodzą z okresu między II wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e.

Posągi z brązu znalezione w Toskanii

Co ciekawe, badane łaźnie zamknięto w I wieku n.e. za panowania cesarza Tyberiusza po tym, jak uderzył w nie piorun. Zinterpretowano to jako znak od bogów, że miejsce należy oczyścić, a następnie zamknąć i zapieczętować. Posągi zachowały się do czasów obecnych w niemal nieskazitelnym stanie. To według naukowców zasługa gorącej wody i błota (a jakże, w końcu mówimy o SPA!). W tym samym miejscu archeolodzy odkryli też zbiór monet.

Od niedawna wszystkie te przedmioty można obejrzeć w Pałacu Kwirynalskim w Rzymie. Kuratorem wystawy „Powrót bogów” jest Jacopo Tabolli. Badacz prowadził także zeszłoroczne wykopaliska w Toskanii. Prace badawcze w regionie trwają od 2019 r., ale dopiero we wrześniu ubiegłego roku archeolodzy trafili tam na posągi i monety.

W rozmowie z włoską agencją prasową ANSA Tabolli podkreślał, że to „absolutnie wyjątkowe” odkrycie rzuca nowe światło na relacje między starożytnymi Etruskami a Rzymianami. Gdy ci drudzy doszli do władzy, kultura etruska nadal wywierała duży wpływ na rzymski styl życia.

Gdzie zobaczyć przedmioty sprzed dwóch tysięcy lat?

Liczące 2300 lat posągi pochodzą z okresu przejścia od rządów etruskich do rzymskich. Znajdują się na nich inskrypcje zarówno w języku etruskim, jak i łacińskim. Posągi przedstawiają Hygieję, boginię zdrowia oraz Apolla i innych bogów grecko-rzymskich.

Wystawę „Powrót bogów” można oglądać w Pałacu Kwirynalskim w Rzymie od 23 czerwca do 25 lipca. Ekspozycja wróci jesienią i ponownie będzie dostępna od 2 września do 29 października. Następnie, jak donosi agencja ANSA, posągi ruszą w podróż po włoskich muzeach. Trasa ma mieć swój finał w nowym muzeum San Casciano dei Bagni w Toskanii.

Z czego słynie Toskania?

Do tej pory Toskania nie kojarzyła się odkryciami archeologicznymi. Turyści odwiedzają ten region dla sielskich widoków, malowniczej architektury i sztuki, a także win oraz kuchni. Największym miastem, a zarazem stolicą Toskanii jest Florencja. I choć nie przytłacza tak jak Mediolan czy Neapol, toskańskiego slow life lepiej szukać w mniejszych miejscowościach. Na przykład w Montepulciano, Lucce lub Cortonie.

Zaskakujące odkrycia archeologiczne we Włoszech

Nie wszystkie odkrycia archeologiczne są intencjonalne. Nierzadko badacze odkrywają historyczne przedmioty przy okazji prac remontowych czy budowlanych. Tak też było w tym roku w Rzymie, gdzie jest obecnie rozbudowywana trzecia linia metra oznakowana literą C. Pod rozkopanymi ulicami odkryto złoto-szklany przedmiot przedstawiający Romę – boginię Rzymu. Szacuje się, że artefakt pochodzi z IV w. To pierwsze tego rodzaju odkrycie. Do tej pory przedstawienia Romy znajdowano na innych materiałach.

W Salonikach z kolei przygotowanie do budowy metra odsłoniło ruiny starożytnego miasta. Znaleziska obejmują pozostałości po misternie zdobionych kolumnadach i arkadach, fragmenty głównego rynku oraz starożytne wodociągi.

Wracając do Rzymu, na Półwyspie Apenińskim nie brakuje też mniej oczywistych odkryć archeologicznych. Tak, najczęściej są to monety, broń lub biżuteria, ale niedawno badacze trafili na odpady medyczne z XVI wieku n.e. Łącznie archeolodzy zgromadzili około 1200 odłamków szkła. Wiele z nich to fragmenty kolb na mocz.