Jakie są największe ryby świata? Niektóre gatunki osiągają długość podobną do tej, jaką mają średniej klasy samochody, a należy podkreślić, że wcale nie mówimy tu o ścisłej czołówce, a o drugiej połowie stawki.

Morskie i oceaniczne głębiny stwarzają warunki, w których rozwijają się gigantyczne zwierzęta. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt, że największym gatunkiem, który kiedykolwiek żył na Ziemi, jest płetwal błękitny – 30-metrowy olbrzym, który jest spotykany we wszystkich oceanach. Poza wielkimi ssakami, w słonej wodzie pływają też ogromne ryby. Nie tylko w słonej, bo w rzece Mekong (w północno-wschodniej Kambodży) schwytano niezwykle interesujący okaz. Jaka jest największa złowiona ryba na świecie? To płaszczka olbrzymia. Osobnik, który został wyciągnięty z Mekongu, mierzył niemal 4 metry, a jego waga zbliżała się do 300 kg. Na naszej liście znalazły się jednak o wiele większe gatunki.

Mola tecta

Mola
Mola / fot. Getty Images

Zestawienie otwiera Mola tecta, czyli przedstawiciel rodziny samogłowowatych. Ryba o płaskim, eliptycznym kształcie może mierzyć do 200 cm długości, a jej waga przekracza 1800 kg! Ten niezwykły gatunek został odkryty w 2014 roku, w pobliżu Nowej Zelandii. Występuje też w innych częściach świata, m.in. w pobliżu Chile i RPA, ale jej identyfikacja jest mocno utrudniona. Wynika to z faktu, że w poszukiwaniu pożywienia Mola tecta nurkuje na znaczne głębokości. 

Masturus lanceolatus

Kolejne miejsce w zestawieniu zajmuje Masturus lanceolatus – tajemnicza ryba żyjąca w wodach strefy umiarkowanej i tropikalnej. Ze względu na tryb życia, który prowadzi (Masturus lanceolatus porusza się blisko dna) wciąż niewiele wiadomo na temat zwyczajów tej ryby. Pod względem wyglądu, przypomina innych przedstawicieli rodziny samogłowowatych, ale w odróżnieniu od większości z nich nie ma płetwy ogonowej, a guzowaty wyrostek nazywany „sterem”. Ryba osiąga 300 cm długości, a jej waga przekracza 2000 kg. 

Makaira nigricans

Makaira błękitna
Makaira błękitna / fot. Getty Images

W zestawieniu największych ryb świata nie mogło zabraknąć przedstawiciela rodziny żaglicowatych. Makaira nigricans, czyli makaira błękitna, żyje w tropikalnych i subtropikalnych wodach Atlantyku. To prawdziwy sprinter, który może pływać z prędkością dochodzącą do 80 km/godz. Ten gatunek ma niebieski grzbiet i srebrzysty brzuch. Oba kolory rozdziela wyraźna linia. Charakterystyczną cechą makairy błękitnej jest wysoka, podwójna płetwa grzbietowa i wydłużona szczęka, tworząca długi szpic. Najwięksi przedstawiciele tego gatunku mierzą 550 cm długości i mogą warzyć ponad 800 kg.  

Huso huso

Bieługa
Bieługa / fot. TPG/Getty Images

Przenosimy się do basenu Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego, gdzie żyje kolejny wodny gigant. Huso huso, czyli bieługa, to największy przedstawiciel rodziny jesiotrowatych. Pod względem pokroju ciała, jest podobna do rekina. Wydłużony przód głowy ryby przechodzi w długi ryj, pod którym znajduje się otwór gębowy. Najwięksi przedstawiciele tego gatunku osiągają do 700 cm długości, a ich waga przekracza 2000 kg. Tak duży osobnik bez problemu poluje na foki. Warto jednak zaznaczyć, że wielkie okazy są spotykane coraz rzadziej. Obecnie, średnia długość tych ryb nie przekracza 200 cm. Warto wspomnieć, że bieługa może być klasyfikowana jako największa ryba słodkowodna. Przedstawiciele tego gatunku prowadzą wędrowny tryb życia i rozmnażają się w wielkich rzekach. 

Mola mola

Wracamy do reprezentantów rodziny samogłowowatych. Kolejną wielką rybą na naszej liście jest Mola mola, czyli samogłów. Najliczniej występuje w wodach klimatu podzwrotnikowego i tropikalnego, ale pojedyncze osobniki można spotkać też w strefie umiarkowanej. Spłaszczone bocznie, wysokie ciało ryby jest pokryte grubą, elastyczną skórą. Osiąga do 300 cm długości i masę dochodzącą do 2000 kg. 

Mola alexandrini

Ostatni przedstawiciel samogłowowatych to Mola alexandrini – gatunek występujący w wodach mórz tropikalnych i umiarkowanych. Pod względem wyglądu wyraźnie zbliża się do swoich krewniaków – cechuje ją płaski, eliptyczny kształt. Jej wyróżnikami są rozwijające się z wiekiem guzy głowy i podbródka oraz zaokrąglona płetwa, pełniąca funkcję płetwy ogonowej. Mola alexandrini osiąga do 330 cm długości i może ważyć ponad 2700 kg.

Mobula birostris

Mobula birostris
Mobula birostris / fot. Luis Javier Sandoval/VWPics/Universal Images Group via Getty Images

Mobula birostris, mieszkaniec zachodniej części Atlantyku, to największa żyjąca manta. Jej spłaszczone ciało osiąga ok. 300 cm długości, ale rozpiętość płetw tego giganta dochodzi do 900 cm. Tak duży osobnik może ważyć 3000 kg! Terytorium jej występowania rozciąga się od Karoliny Północnej po Urugwaj, jest też spotykana na Bermudach. W odróżnieniu od większości ryb z rodziny orleniokształtnych, jej krótki ogon nie jest zakończony kolcem. 

Galeocerdo cuvier

Żarłacz tygrysi
Żarłacz tygrysi / fot. Andre Seale/VW PICS/Universal Images Group via Getty Images

Pierwszy rekin na naszej liście to Galeocerdo cuvier, czyli żarłacz tygrysi. To jedyny przedstawiciel rodzaju Galeocerdo. Najwięcej osobników występuje w okolicach wysp środkowego Pacyfiku, jednak należy zaznaczyć, że tego drapieżnika można spotkać we wszystkich wodach strefy umiarkowanej i tropikalnej. Żarłacz tygrysi osiąga do 500 cm długości i może ważyć do 500 kg. Klinowatą głowę i masywne cielsko tego kolosa pokrywa jasnozielona  lub niebieska skóra, która na podbrzuszu staje się biała lub jasnożółta. Charakterystyczną cechą tego gatunku są ciemne pasy (najwyraźniej widoczne u młodych osobników), którym ryba zawdzięcza swoją nazwę. Warto wspomnieć, że żarłacz tygrysi to wyjątkowo agresywny gatunek. Pod względem liczby odnotowanych ataków na ludzi plasuje się na drugiej pozycji.  

Carcharodon carcharias

Pierwsze miejsce na niechlubnym podium jest zarezerwowane dla żarłacza białego. To właśnie ten rekin odpowiada za największą liczbę udokumentowanych ataków na ludzi (stąd właśnie wziął się jego przydomek: żarłacz ludojad). Najgroźniejsza ryba świata jest także jedną z największych. Carcharodon carcharias osiąga do 600 cm długości i może ważyć 3300 kg. Grzbiet tego giganta ma niebiesko-szarą barwę, a podbrzusze – białą lub biało-szarą. Żarłacz biały występuje ciepłych wodach oceanicznych, przede wszystkim w strefie tropikalnej i umiarkowanej.

„Ludojad” nie cieszy się dobrą sławą, a każdy jego atak na człowieka wywołuje ogromne emocje. Należy jednak z całą stanowczością podkreślić, że dla tego rekina ludzie nie są naturalną zwierzyną łowną. Ryba atakuje, gdy czuje się zagrożona. Tę tezę zdaje się potwierdzać fakt, że większość ataków kończy się pogryzieniem. Niektórzy naukowcy wyrażają też przekonanie, że najtragiczniejsze spotkania z żarłaczem białym są dziełem przypadku. Rekin najczęściej przypuszcza atak na osoby korzystające ze sprzętu wodnego. Człowiek płynący na desce surfingowej (w pozycji na brzuchu) przypomina nieco fokę (która jest prawdziwym „przysmakiem” dla tego gatunku) i nie można wykluczyć, że zwierzę atakuje przez pomyłkę.

Cetorhinus maximus

Drugie miejsce na podium zajął Cetorhinus maximus, czyli długoszpar (rekin olbrzymi, rekin słoneczny). Występuje we wszystkich oceanach świata, najliczniej w wodach zimnych i umiarkowanych. Pod względem rozmiaru, żarłacz biały wypada blado w konfrontacji z tym gatunkiem. Cetorhinus maximus mierzy do 11 m długości i może ważyć 4500 kg! Na szczęście, ten kolos okazuje się łagodnym pożeraczem planktonu. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest wielki otwór gębowy, szeroki na 100 cm.

Rhincodon typus

Rekin wielorybi
Rekin wielorybi / fot. Adi Prima/Anadolu Agency via Getty Images

Czas na zwycięzcę rankingu największych ryb świata. Rhincodon typus, czyli rekin wielorybi, może dorastać do 18 metrów. Ile waży największa ryba na świecie? Przedstawiciele gatunku Rhincodon typus osiągają masę do 13 ton! Nie trzeba chyba wyjaśniać, skąd wziął się przydomek „wielorybi”? Podobnie jak długoszpary, rekiny wielorybie żywią się planktonem. W ich jadłospisie pojawiają się też kałamarnice, małe ryby i skorupiaki. Na grzbiecie tego giganta można dostrzec ciekawy wzór, przypominający szachownicę. Rhincodon typus preferuje ciepłe wody i najczęściej można go spotkać w strefie tropikalnej. Należy jednak podkreślić, że przedstawiciele tego gatunku pojawiają się niemal na całym świecie.