Urugwaj: gdzie leży?

Urugwaj położony jest u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, graniczy z Brazylią od północy i z Argentyną od strony zachodniej. Powierzchnia Urugwaju wynosi 176 215 km². Znaczna część tego kraju to tereny nizinne, pokryte formacjami trawiastymi. Bezdrzewna pampa sprzyja rozwojowi rolnictwa – użytki rolne zabierają aż 84 proc. powierzchni Urugwaju. Wśród pokrytych trawą nizin płynie wiele rzek, a największa z nich to rzeka Urugwaj, mierząca 1593 km długości.

Urugwaj leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Ten typ klimatu charakteryzuje się łagodną, pozbawioną mrozów zimą oraz ciepłym latem. Średnia roczna temperatura w Urugwaju waha się pomiędzy 18 a 20 °C. Z południowego zachodu wieją wiatry pamperos, powodujące gwałtowne spadki temperatury. Najcieplejszym miesiącem w Urugwaju jest styczeń, w którym średnia temperatura wynosi od 24 do 27 °C, najchłodniejszym natomiast czerwiec, z temperaturą od 10 do 12 °C.

Stolicą kraju, a zarazem najbardziej zaludnionym miastem jest Montevideo, cieszące się mianem jednego z najlepszych miast do życia w Ameryce Łacińskiej.

Do Urugwaju można dostać się samolotem. Jeśli zdecydujemy się na pobyt trwający nie dłużej niż 90 dni, nie będziemy potrzebować wizy. Wystarczy nam jedynie paszport.

Urugwaj: co warto zobaczyć?

Montevideo

Montevideo, czyli stolica Urugwaju, to połączenie latynoamerykańskiej tradycji z nowoczesną infrastrukturą. Centralną częścią tego miasta jest EL Cordón, w którym tętni życie kulturalne stolicy. W El Cordón znajdziemy najpopularniejsze urugwajskie teatry, kina i inne miejsca oferujące rozrywkę. Strefa ta charakteryzuje się przestronnymi, zielonymi alejami. Najważniejszą z nich jest Avenida 18 de Julio (Aleja 18 lipca), przy której znajdują się liczne ośrodki kulturalne, na przykład Universidad de la República (Uniwersytet Republiki) czy Biblioteka Narodowa.

Będąc w Montevideo, warto wstąpić do powstałego w 1856 roku teatru Solis, aby zobaczyć najstarszą i najważniejszą salę widowiskową w tym mieście.

Aby ujrzeć statuę najznamienitszego bohatera narodowego Urugwaju, należy zawędrować na Plac Niepodległości (Plaza Independencia). Mieści się tam olbrzymi wizerunek Jose Gervasio Artigasa. Na Placu Niepodległości znajduje się również cytadela (La Puerta de la Ciudadela), będąca pozostałością obrony wojskowej jeszcze z czasów kolonialnych.

W omawianej dzielnicy usytuowana jest także La Iglesia Martiz (katedra Najświętszej Marii Panny). Jest to zdecydowanie najstarsza budowla sakralna w Montevideo. W archiwach tego kościoła można odnaleźć personalia najstarszych mieszkańców stolicy Urugwaju, na przykład datę chrztu wspomnianego wyżej bohatera narodowego – Jose Gervasio Artigasa.

Przy ulicy Avenida 18 de Julio zlokalizowany jest budynek ratusza miejskiego Palacio Municipal. Jest to dzieło Mauricio Cravotto, popularnego urugwajskiego architekta. Palacio Municipal jest siedzibą władz lokalnych, a także Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki oraz Miejskiego Ośrodka Fotografii połączonego z Archiwum Fotografii Montevideo. Miejsce to słynie z replik historycznych dzieł sztuki, takich jak kopia Dawida Michała Anioła i replika Nike z Samotraki.

Chcąc nieco odpocząć, dobrym wyborem będzie Mercado del Puerto. Jest to portowa hala targowa, powstała w 1868 roku. Skrywa w sobie liczne sklepy z pamiątkami, kawiarnie oraz restauracje. Jest to również popularne miejsce spotkań urugwajskich artystów.

 

Punta del Este

To jedno z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Urugwaju, o charakterze uzdrowiskowym. Słynie z rajskich, piaszczystych plaż nad Atlantykiem i licznych luksusowych hoteli, otoczonych eukaliptusowymi lasami. W Punta del Este podziwiać możemy również działalność latarni morskiej.

Około 30 minut od Punta del Este znajduje się Jose Ignacio. Miejsce to znane jest z iście romantycznych zaułków. Stanowi też jedną z ulubionych destynacji urlopowych wśród gwiazd z pierwszych stron gazet.

 

Colonia del Sacramento

To świetnie zachowane kolonialne miasteczko, założone w 1680 roku przez Portugalczyków, a następnie rozbudowane przez Hiszpanów. W 1995 roku zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, będąc jedynym obiektem w Urugwaju, szczycącym się tym mianem. Colonia del Sacramento słynie z wielu kolorowych domków kolonialnych i malowniczych uliczek. W Colona del Sacramento znajduje się Uliczka Westchnień, Katedra Najświętszej Marii Panny oraz ruiny klasztoru Świętego Franciszka. Kolonia ta jest najlepiej zachowanym miasteczkiem z tego okresu w całej Ameryce Południowej.

 

Bañados del Este

To trafne miejsce dla prawdziwych miłośników naturalnego piękna. Bañados del Este od 1976 roku jest rezerwatem biosfery UNESCO. Znajdują się tutaj tereny podmokłe, a także typowa dla Urugwaju trawiasta pampa. W rezerwacie tym żyje wiele gatunków zwierząt, takich jak pumy czy wiskacze, a także mnóstwo gatunków ptactwa wodnego.

 

Rio Branco

Rio Branco to niewielkie miasteczko znajdujące się w północnej części Urugwaju. Rozwijające się tutaj rolnictwo, w połączeniu z lokalnym folklorem przyciągają zwolenników latynoskiej agroturystyki. W Rio Branco popularne są polowania na licznie występujące tutaj kaczki. Na terenie miasteczka turyści mogą podziwiać pola ryżowe i farmy zwierząt, głównie owce, konie i różne gatunki bydła..

Jakie są najlepsze atrakcje Urugwaju?

Urugwaj to doskonałe miejsce dla zwolenników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Surferzy mogą delektować się bujnymi falami Oceanu Atlantyckiego, odwiedzając opisaną już Puntę del Este lub nieco mniej popularną, lecz bardziej klimatyczną Puntę del Diablo. Urugwaj powszechnie znany jest jako kraj gauchos, czyli potocznie mówiąc kraj pasterzy bydła. Co za tym idzie, jest to idealne miejsce do rozwijania swoich umiejętności jazdy konnej pod okiem miejscowego gaucho.

 

Urugwaj: kultura

Językiem urzędowym w Urugwaju jest język hiszpański. Przy granicy z Brazylią można spotkać się z ludźmi posługującymi się hiszpańsko-portugalskim dialektem, takim jak brazilero czy portuñol. Podobnie jak w większości krajów latynoskich, niewielu ludzi w Urugwaju porozumiewa się w języku angielskim. Warto przed podróżą zaczerpnąć chociaż podstaw języka hiszpańskiego, aby móc czuć się nieco swobodniej i bezpieczniej.

Urugwaj to kraj o największym stopniu sekularyzacji w całej Ameryce Południowej. W 1917 roku ustanowiono tu rozdział kościoła od państwa. Obecnie bezwyznaniowcy (w tym ateiści, agnostycy i ludzie wierzący, ale pozbawieni integralności konfesyjnej) stanowią aż 40 proc. ogółu. Ludność wyznania katolickiego to około 45 proc. mieszkańców. W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zainteresowania religiami wywodzącymi się z terenów afrykańskich, takimi jak macumba czy umbanda.

Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Urugwaju jest karnawał, trwający od połowy stycznia do lutego. Najbardziej huczne obchody możemy zaobserwować w stolicy kraju, Montevideo. Uczestnicy karnawału odprawiają tradycyjne ceremonie, tak zwane IIamadas, które polegają na uderzaniu w bębny w rytm candombe. Bębniarzom towarzyszą tancerze, ubrani w kolorowe stroje i inne barwne postacie.

 

Urugwaj: tradycyjna kuchnia

Urugwajska kuchnia słynie z wołowiny, przygotowywanej w każdy możliwy sposób. Medaliony wołowe w sosie z czerwonego wina tannat, to jedna z najbardziej popularnych potraw. W większości punktów gastronomicznych znajdziemy także asado, czyli grillowane żebra wołowe. Specjalnością Urugwajczyków są bolitas, czyli tradycyjne pulpeciki w sosie z pomidorów, a także churrasco – dużych rozmiarów, krwisty i słynny na cały świat stek, podawany z sałatą, z dodatkiem oliwy z oliwek i octu balsamicznego. Miłośnicy zup również nie będą zawiedzeni. W Urugwaju najpopularniejszą z nich jest pikantna buseca, przyrządzona z ogonów wołowych, fasoli i groszku.

 

Urugwaj: co przywieźć z podróży?

Urugwaj, ze względu na swój wysoce rolniczy charakter, oferuje ręcznie wykonane wyroby ze skóry i wełny oraz unikalne produkty garncarskie. Wracając z Urugwaju możemy również przywieźć rękodzieło wykonane z kamieni szlachetnych i półszlachetnych, a także tradycyjną latynoską biżuterię.

 

Urugwaj: ciekawostki

Urugwaj od czasów II wojny światowej nazywany jest latynoską Szwajcarią, ze względu na swoją stabilność polityczno-gospodarczą.

To pierwsze państwo na terenie Ameryki Południowej, które zdecydowało się zalegalizować związki partnerskie osób tej samej płci, pozwalając również adoptować dzieci przez pary jednopłciowe.

W Urugwaju zalegalizowano użytkowanie i dystrybucję marihuany.

W 2009 roku Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie wyposażył wszystkich uczniów szkół podstawowych w laptopy, w ramach programu One Laptop Per Child (laptop dla każdego ucznia).

Urugwajska drużyna piłkarska dwukrotnie zwyciężyła w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Udało się to osiągnąć drużynom z jedynie pięciu krajów na świecie.