Alkohol jest bardzo groźną używką. Jego picie niesie ryzyko wielu szkodliwych konsekwencji fizycznych, psychicznych i społecznych. Jego nadużywanie skraca życie nawet o kilkanaście lat i przyczynia się do nawet ponad 200 chorób. Z najnowszych badań wynika, że nawet niewielka dawka tej używki szkodzi mózgowi i go zmniejsza. Mimo to alkohol w różnej postaci króluje w czasie imprez na całym świecie. 

 „Alkoholowe gogle” pod lupą naukowców 

Panuje powszechne przekonanie, że odurzenie alkoholowe powoduje, iż lepiej ocenia się wygląd innej osoby. Tymczasem z badań amerykańskich naukowców wynika, że alkohol wcale nie powoduje, że ludzie wydają się bardziej atrakcyjni. „Alkoholowe gogle” to zatem mit. Natomiast spożywanie alkoholu faktycznie zwiększa prawdopodobieństwo nawiązania kontaktu z osobami, które upojona osoba już uważa za atrakcyjne.

Wcześniejsze badania zazwyczaj polegały na tym, że ich uczestnicy na podstawie zdjęć po prostu oceniali atrakcyjność innych osób na trzeźwo i pod wpływem alkoholu. W najnowszym badaniu dodano bardziej realistyczny element: potencjalną możliwość spotkania z ocenianymi osobami.

Naukowcy zaprosili do laboratorium osoby w wieku około 20 lat, aby oceniły atrakcyjność ludzi, których oglądały na zdjęciach i filmach. Uczestników poinformowano, że w przyszłym eksperymencie będą mogli spotkać jedną z tych osób.

Po podaniu ocen atrakcyjności poproszono ich o wybranie tych, z którymi najbardziej chcieliby wejść w interakcję. Te oceny dokonywano zarówno „pod wpływem”, jak i na trzeźwo. Badacze nie znaleźli dowodów na to, że alkohol powoduje przeświadczenie o tym, że ktoś wówczas staje się bardziej atrakcyjny

– Dobrze znany z efekt gogli alkoholowych pojawia się czasem w literaturze, ale nie tak konsekwentnie, jak można by się spodziewać – komentuje jeden z autorów badania dr Michael A. Sayette.

Śmiałość i odwaga po alkoholu

Zauważono jednak, że picie rzeczywiście wpływało na to, iż mężczyźni chętniej chcieli wchodzić w interakcję z osobami. Kiedy pili, byli 1,71 raza bardziej skłonni wybrać jedną z czterech najbardziej atrakcyjnych osób do spotkania w przyszłym badaniu w porównaniu do sytuacji, gdy byli trzeźwi.

Naukowcy piszą w swoich wnioskach, że alkohol nie zmienia postrzegania innych osób, ale raczej zwiększa pewność siebie w interakcjach. Mowa tu o mężczyznach, bo na nich skupiono się na badaniach. W stanie upojenia dążyli oni do spotkania z najbardziej atrakcyjnymi z ich punktu widzenia osobami. Zapewne na trzeźwo nie starczyłoby im na to odwagi.

Alkohol znany jest niemal od zawsze. Dawni Słowianie też się nim raczyli

Ludzie wytwarzają różnego rodzaje alkohole od tysiącleci. Najstarszym produktem tego typu jest piwo. Jedną z najstarszych wytwórni złocistego trunku na świecie odkryli polscy archeolodzy w Egipcie na stanowisku Tell el-Farcha w Delcie Nilu. Znaleziono tam fragmenty wielkich ceramicznych kadzi, osadzonych na ceglanych podpórkach. Instalacje te funkcjonowały ok. 5,5 tysiąca lat temu. Ówczesne piwo przypominało bardziej zupę i było jednym z głównych pokarmów. Zawartość alkoholu była raczej niska. 

Jednak to dopiero starożytni Rzymianie zasłynęli z zamiłowania do alkoholu To oni byli popularyzatorami uprawiania winorośli i produkcji tego trunku w całej Europie. Również Słowianie od niepamiętnych czasów znali proces produkcji alkoholu, głównie piwa jęczmiennego. Z przekazów Galla Anonima wiemy, że było bardzo słabe i dopiero spożycie większych ilości prowadziło do upojenia.

Źródło: Journal of Studies on Alcohol and Drugs.