Kac – Koszmar Alkoholowego Cierpienia. Zawdzięczamy go Niemcom. To od ich „katzenjammer”, czyli kociego lamentu, pochodzi polska nazwa syndromu dnia poprzedniego. Zresztą dosłowne tłumaczenia obcojęzycznych określeń składają się na pełny obraz kliniczny.

I tak: Francuzi skarżą się na „drewnianą gębę”, Szwedów „bolą korzenie włosów”, a we norweskich głowach „pracują robotnicy”. Jak temu zaradzić? Sposobów szukamy dookoła świata.

 

13 SPOSOBÓW NA KACA

1.STAWIA NA NOGI (Kawa po cygańsku)

Zgodnie ze starą recepturą: połączenie mocnej, sypanej kawy z sokiem z cytryny odstrasza kaca jeszcze zanim się pojawi. Uwaga! To napój wysokoprocentowy (maksymalne stężenie kawy w kawie). Eliksir można stosować zapobiegawczo, ale sączony rano po szampańskiej zabawie też stawia na nogi - warto wtedy dodać trochę soli. Pychota!

2. DO BANI! (Bania, Rosja)

O sposoby na kaca zapytaliśmy tych, którzy o alkoholu wiedzą najwięcej (podobno). Rosjanie poalkoholowe skutki-smutki najchętniej wypacają w bani. Rosyjska siostra sauny pomaga usunąć z organizmu zalegające toksyny, kąpiel w przeręblu działa otrzeźwiająco, a małe biczowanie gałązkami brzozy wypędza nawet słynnego „moralniaka”.

3. CZYM SIĘ STRUŁEŚ, TYM SIĘ LECZ (Pisco sour, Peru)

Peruwiańska odmiana metody „klin klinem”. Zamiast małego piwa – koktajl pisco sour.  To nic innego jak schowany pod pianką z kurzego białka i sokiem z limonki lokalny trunek pisco. Rozrzedzony destylat ma pomagać organizmowi dojść do siebie po alkoholowym nadużyciu, a kwasek i białka naprawiają poczynione dzień wcześniej spustoszenia. Połączenie podobno tak udane, że grozi powtórką z rozrywki.

4. SMARUNEK NA RATUNEK (Portoryko)

Boli? Naklej plaster. Cytryny. I to dzień wcześniej. Portorykańczycy wierzą, że nasmarowanie skóry świeżą cytryną pozwala uchować pijącego przed utratą wody, otwiera pory, ale tak sprytnie, że uchodzą nimi wyłącznie toksyny. Zgodnie z instrukcją wystarczy posmarować pachę po stronie ręki, która trzyma kieliszek. Może najlepiej posmarować kieliszek?

5. JAK ŚLIWKA W KOMPOT! (Umeboshi, Japonia)

…albo morela w zieloną herbatę. Umeboshi to potwornie kwaśna i słona marynowana morela. Wskutek długiego marynowania - pofałdowana i powykręca. Sama zresztą też wykręca, dlatego zaleca się zanurzyć ją w zielonej herbacie. Wypicie takiego roztworu pomaga skacowanym Japończykom uzupełnić elektrolity.

6.BYCZA ULGA (Suszony penis byka, Włochy)

Wobec kaca bezbronni są też sycylijscy gangsterzy. Nawet oni dnia następnego przypominają nieopierzone pisklęta. Ojciec chrzestny znalazł sposób, by przywrócić delikwentom  męskość: suszony penis byka. W obliczu zjedzenia tego nietypowego sucharka organizm po prostu eliminuje kaca. Jaka otrzeźwiająca perspektywa!

7.BŁĘDNY RYCERZ (Hangover Heaven, Las Vegas)

W Kac Vegas wszystkie możliwe sposoby walki z kacem dostępne są w jednym miejscu - w kac-busie. Po całonocnej imprezie wsiadasz do nietypowego busa, a załoga pokładowa zajmuje się Tobą i Twoim kacem. All inclusive. Pod ręką szklanka izotoniku, woreczek witamin, wygodne łóżka i wyciszone kabiny. A jeśli porządnie przeholowałeś: zestaw intubacyjny, strzykawki i wenflony. Po prostu Hangover Heaven.

8. VOODOO NA VOODCE? (Voodoo, Haiti)

Wypocić, wyleżeć, a może zagryźć? Na Haiti kaca się wypędza, tak jak wypędza się demony. Lokalni szamani robią z nim to, co umieją najlepiej - uprawiają voodoo. Niewykluczone, że wbijanie szpilek w korek od winnego cierpień alkoholu uśmierza ból. Zemsta bywa słodka.

9. ZUPA DLA TWARDZIELI (Korhelyleves, Węgry)

W żołądku  katastrofa, w całym organizmie susza. Na pomoc spieszy surowa wędzonka i kiszona kapusta. Węgrzy gotują z nich zupę korhelyleves. Dodatek ostrej papryki – z pewnością gasi pragnie, kwaśna śmietana - uspokaja kiszki, a potem już wszystko idzie gładko jako po… smalcu. Ryzykowna mieszanka. Mamy mieszane uczucia.

10. PANACEUM NA WSZYSTKO (róg nosorożca, Wietnam)

Aspiryna z zagrożonego wyginięciem gatunku. Wietnamczycy wierzą, że wypicie startego do ciepłej wody rogu nosorożca uwoli ich od kaca. Ta sama sztuczka działa też na katar i na raka. W istocie stosowanie rogu jest tak samo skuteczne jak... obgryzanie paznokci. Ich skład jest niemal identyczny.

11. I NERKA NIE SIADA (szparagi, Korea)

Naukowcy z Instytutu Nauk Medycznych i Uniwersytetu Jeju w Południowej Korei twierdzą, że kilka szparagów może uchronić nerki przed nadmiarem toksyn,a tym samym łagodzić objawy kaca. Dzieje się tak za sprawą dużej ilości aminokwasów, jaką zawierają te rośliny.

12. KAC MA WIELKIE OCZY (gałki oczne owcy, Mongolia)

Badania japońskich naukowców wykazały, że marynowane gałki oczne owcy z sokiem pomidorowym wspomagają wątrobę w usuwaniu alkoholu z organizmu.

13. I KAC ODLATUJE (kanarki, starożytny Rzym)

Żyjący w I w. n.e. Pliniusz Starszy polecał przede wszystkim surowe jaja sowie. Jeśli ból głowy nie dawał spokoju, można było zjeść... kanarka usmażonego w głębokim tłuszczu.